in , ,

Wykład “Współczesne oblicza superbohaterstwa” [Poznań]

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 21 lutego o godzinie 18.00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet. O “Współczesnych obliczach superbohaterstwa” opowie dr Paweł Ciołkiewicz. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

W tym roku minie osiemdziesiąt lat od pojawienia się pierwszego superbohatera. W poniedziałek osiemnastego kwietnia 1938 roku na półki amerykańskich kiosków trafił dość niepozorny magazyn komiksowy „Action Comics”. To właśnie na jego łamach zadebiutował Superman – bohater, który wywarł ogromny wpływ na kształt współczesnej kultury popularnej. Choć początkowo sama idea superbohatera wydawała się dość dziwaczna nawet wydawcom (wiadomo przecież, jakie problemy mieli ze sprzedaniem swojej historii Siegel i Shuster), szybko zdobyła ogromną popularność wśród czytelników. Jej żywotność wynika przede wszystkim z otwartości na różne interpretacje. Na przestrzeni osiemdziesięciu lat na łamach komiksów pojawiły się setki, a może i tysiące różnych superbohaterów. Co więcej, najbardziej znani z nich nieustannie ewoluowali dostosowując się do wymagań epoki, w jakiej przeżywali swoje przygody. Superbohaterskie historie zawsze w jakiś sposób odzwierciedlały społeczno-kulturowe problemy istotne w danym czasie i stanowiły odpowiedź na oczekiwania odbiorców. Zastanawiając się nad źródłami tej niezwykłej popularności bohaterów obdarzonych nadludzkimi mocami warto dziś nieco dokładniej przyjrzeć się współczesnym interpretacjom tej ponadczasowej idei. Na przykładzie m.in. takich komiksów, jak Top 10, Jupiter’s Legacy, Czarny Młot, Kick Ass czy Chłopaki warto zastanowić się nad tym, jak figura superbohatera jest postrzegana przez współczesnych twórców i co mówi nam to o stanie współczesnej kultury.

Paweł Ciołkiewicz – doktor socjologii, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, adiunkt w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi. Zainteresowania naukowe: analiza dyskursu, kultura popularna oraz komiks. Autor książki pt. Pamięć zbiorowa w dyskursie publicznym. Analiza polskiej debaty na temat wypędzeń Niemców po drugiej wojnie światowej (2012) oraz kilkudziesięciu artykułów publikowanych w czasopismach naukowych („Przegląd Socjologiczny”, „Studia Socjologiczne”, „Kultura i Społeczeństwo”, „Przegląd Humanistyczny”, „Studia Kulturoznawcze”, „Kultura Współczesna”, „Władza Sądzenia”) oraz monografiach. Publikuje również w magazynach internetowych poświęconych komiksowi (Esensja.pl,”KZ”, Portal fantastyczny Paradoks). Laureat głównej nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską organizowanym pod patronatem Prezydenta RP (2011). W roku 2016 uzyskał nominację do Nagrody im. Doktora Tomasza Marciniaka przyznawanej za publikacje na temat komiksu (za artykuł Człowiek człowiekowi zombie, czyli kilka uwag o budowaniu społeczeństwa w świecie postapokaliptycznym. Przypadek The Walking Dead Roberta Kirkmana), a rok później zdobył tę nagrodę (za artykuł O ludziach nienormalnych, w ich normalnym otoczeniu. Piętno szaleństwa w Azylu Arkham).

Dzięki współpracy z Wydawnictwo TADAM słuchacze kolejnych wykładów, oprócz wrażeń z ciekawych prelekcji mogą wynieść ze spotkania także prezent związany z tematyką poruszaną w ramach Akademii. Wśród słuchaczy lutowego wykładu zostaną rozlosowane dwa numery magazynu Zeszyty Komiksowe i komiks Jądro ciemności na podstawie powieści Josepha Conrada wydany przez wydawnictwo LOKATOR.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem. Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet o godz. 18.

Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Anihilacja: Podbój [Zapowiedź]

V Konkurs na stypendium Gildia.pl