in , ,

Kryzys Bohaterów [Recenzja]

Po przeczytaniu niektórych niepochlebnych recenzji pomyślałem że Kryzys Bohaterów od Egmontu mnie mocno zawiedzie.
Jednakże nie jest tak źle.

„Kryzys bohaterów” to 9-zeszytowa miniseria ze scenariuszem wielokrotnego zdobywcy Nagrody Eisnera Toma Kinga („Mister Miracle”, „Vision”) oraz rysunkami tak znakomitych twórców jak: Clay Mann („Batman”), Lee Weeks („Batman”) i Mitch Gerads („Mister Miracle”). Bezprecedensowe wydarzenie komiksowe rzucające światło na najciemniejsze zakamarki psychiki bohaterów uniwersum DC Comics. Sanktuarium to placówka zbudowana w tajemnicy przed światem przez Supermana, Batmana i Wonder Woman. Tutaj superbohaterowie, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej sztucznej inteligencji, mają szansę poradzić sobie z przeżytymi traumami i koniecznością powrotu do niekończącej się bitwy ze złem. Spokój panujący w Sanktuarium zostaje naruszony, gdy dochodzi do masowego morderstwa. Główni podejrzani?
Harley Quinn i podróżnik w czasie znany jako Booster Gold. Teraz Człowiek ze Stali, Mroczny Rycerz i niesamowita Amazonka muszą doprowadzić do wykrycia sprawcy tej strasznej zbrodni. Sprawa jest poważniejsza, niż podejrzewają. Jeśli zabójca nie zostanie ujęty, niebezpieczeństwo może grozić wszystkim superbohaterom kiedykolwiek korzystającym z usług Sanktuarium…
Tom King próbuje powtórzyć swój niewiarygodny sukces w zmaganiach z problemami zdrowia psychicznego i życia osobistego superbohaterów. W Mister Miracle, można powiedzieć że ujrzeliśmy ten proces na małą skalą obejmującą jednego bohatera. W Kryzysie Bohaterów widzimy że z problemami osobistymi zmagają się prawie wszyscy herosi uniwersum DC.
Założeniem tej mini serii są superbohaterowie, którzy zmagają się z PTSD.
Komiks z powodzeniem pokazuje, że ci bohaterowie to ludzie, którzy reagują na traumatyczne wydarzenia, tak jak każdy przeciętny człowiek, i potrzebują niezbędnej pomocy, aby przezwyciężyć następstwa tych skutków. Zamiast pokazywać herosów przebywających u terapeutów czy zmagających się z problemami na swój sposób, King tworzy instytucję zwaną Sanktuarium, która jest specjalnie zaprojektowana do leczenia problemów psychicznych superbohaterów.
Oczywiście coś idzie nie tak i wielu herosów przebywających aktualnie w Sanktuarium ginie.
Batman, Superman, i Wonder Woman badają miejsce zdarzenia i wytypowują dwójkę potencjalnych podejrzanych, którzy sami byli pacjentami w Sanktuarium: Booster Gold i Harley Quinn.
Akcja przyśpiesza, gdy Ted Kord/ Blue Beetle próbuje wyczyścić imię swojego futurystycznego przyjaciela, a Barbara Gordon/ Batgirl próbuje pomóc Harley Quinn, mimo że ta dwójka nie ma pozytywnych relacji.
Blue Beetle, Booster Gold, Batgirl i Harley Quinn są zasadniczo głównymi bohaterami tej opowieści, ale ich „śledztwo” w sprawie tajemnicy morderstwa jest stale przerywane przez nagrane sesje bohaterów w Sanktuarium omawiających ich problemy. Wiele z nich zostaje przesłanych do Daily Bugle skąd ujrzą światło dzienne. To kolejny wątek historii, gdzie herosi muszą dowiedzieć się kto wykradł te nagrania.
Sesje te są jak dla mnie, najciekawszym elementem historii, chociaż nie każdy może się ze mną zgodzić. Ukazują one problemy bohaterów o której jako czytelnicy zdawaliśmy sobie sprawę oraz takie o których mogliśmy nie wiedzieć.
Chociaż zdarzają się takie nagrania, które za wiele nie wnoszą i tylko zapychają miejsce.
Niestety o ile w Mister Miracle czytelnik mógł dogłębnie zajrzeć w psychikę bohatera, tak tutaj wszystko jest spłycone. Duża ilość wątków oraz spora liczba bohaterów sprawia, że główny zamysł scenarzysty zdaje się rozmył.
Poprzednie historie Kinga działały, ponieważ koncentrowały się na jednym bohaterze lub jednostce rodzinnej, a także dekonstruowały i rozwiązywały problemy na poziomie indywidualnym. Były wnikliwe i genialne. Tutaj zdecydowanie przerosła go skala.
Na szczęście warstwa wizualna komiksu nie zawodzi!
Ilustracje są szczegółowe, pełne życia i detali.
Fabuła może Ci się spodobać lub nie, ale ilustracjami będziesz naprawdę zadowolony.
Satysfakcjonujące jest także wydanie albumu, ale do tego Egmont już nas przyzwyczaił.
Twarda oprawa zawsze na propsie.
No i okładka intryguje i sprawia że ręce same sięgają po tą pozycję.
Kryzys Bohaterów nie jest tak zły, jak twierdzą inni krytycy, ale i nie jest świetny. Na pewno działa na jego nie korzyść wysoko ustawiona poprzeczka po wcześniejszych, wybitnych tytułach Kinga, które stosunkowo niedawno wyszły na naszym rynku. Mając je w pamięci po prostu oczekiwało się po Kryzysie Bohaterów czegoś więcej.
Jednakże nie uważam, że należy ten tytuł mieszać z błotem. Ma pewien potencjał i elementy, które mogą niektórym czytelnikom przypaść do gustu.
Sądzę że w przypadku Kryzysu Bohaterów, każdy powinien indywidualnie podejść do tematu i poświęcić temu komiksowi, trochę uwagi.
Dane:
  • Scenarzysta: Tom King
  • Ilustrator: Clay Mann, Lee Weeks, Mitch Gerads,  Travis Moore, Jorge Fornes
  • Tłumacz:T omasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 240
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • ISBN-13: 9788328196100
  • Data wydania: 20 maj 2020
  • Cena okładkowa: 79,99 zł

Miażdżąca Groza – Junji Ito Kolekcja Horrorów – tom 11 [Recenzja]

Hideout czyli horror, który może zmrozić krew w żyłach