Czy piękno jest wartością samą w sobie? Czy pomaga w osiągnięciu szczęścia? Jak zachowają się ludzie w obliczu piękna absolutnego? To pytania, na które odpowiedzi postanowili znaleźć francuscy twórcy – Kerascoet i Hubert. Śmiało można uznać , że Piękna jest baśnią dla dorosłych. Główną bohaterką jest dziewczyna o imieniu Flądra. Wkraczająca w dorosłość młoda kobieta trudni się pomocą w kuchni i sprzątaniem. W opinii ludzi z miasteczka Flądra uchodzi za osobę nieatrakcyjną i niezbyt rozgarniętą. Los jednak, jak to w baśniach sprawi, że jej życie całkowicie się odmieni. Pogodzona ze swoim przeznaczeniem i szarym życiem dziewczyna spotyka na swojej drodze jedną z zamieszkujących krainę wróżek. Magiczna istota zaklęta w ciele żaby zostaje uwolniona w momencie gdy Flądra roni łzę współczucia nad żywotem małego płaza. Chcąc się odwdzięczyć spełnia życzenie dziewczyny czyniąc ją nieopisanie piękną w oczach wszystkich ludzi. Efekty czaru okazują się znacznie przewyższać oczekiwania bohaterki co kazałoby zastanowić się nad prawdziwymi intencjami wróżki Mab. Tego jednak Flądra dowie się dużo później gdy blask jej piękna wpłynie na losy całych państw.
Dostosowując się do tytułu wydawnictwa komiks wyprodukowany przez Fabrykę Gniewu prezentuje się dosłownie pięknie. Sama okładka przyciąga wzrok kontrastowymi kolorami i piękną, geometryczną ilustracją. Zdecydowanie intryguje i kusi czytelnika do zapoznania się z historią. Grafiki stanowiące treść również zasługują na dużą pochwałę. Co prawda w pierwszej chwili pomyślałem, że są może trochę za proste, to z biegiem historii dostrzegłem zamysł autorów i doceniłem całościowy efekt. Dla przykładu można zauważyć, że autor rysunków doskonale przekazuje emocje jakie towarzyszą poszczególnym postaciom w najprzeróżniejszych sytuacjach. To bardzo ważne szczególnie w przypadku historii, w której główną rolę odgrywają właśnie emocje.
Piękna w swoim przekazie wyraźnie stawia powszechne, filozoficzne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji, uniwersalności piękna czy kompetencji władzy. To może brzmieć bardzo poważnie, jednak tak jak wspomniałem cała historia podana jest pod postacią lekkostrawnej bajki. Historia jest rozbudowana, a wątki niebanalne co sprawia, że od lektury trudno się oderwać. Doskonale sprawdzi się jako “świeża” lektura na nadchodzące lato. Gorąco polecam.
- Scenariusz: Hubert
- Rysunki: Kerascoet
- Tłumaczenie: Olga Mysłowska
- Format: 210×289 mm
- Oprawa: twarda
- Objętość: 160 stron
- Druk: kolorowy
- Data wydania: 2022-04-15
- ISBN: 978-83-66128-96-5
- Wydawca: Kultura Gniewu
- Wydawca oryginału: Dupuis
- Wydanie: I
- Redakcja: Michał Olech
- Cena: 99,90 zł