in , ,

Dni Piasku [Recenzja]

W połowie lat trzydziestych dziewiętnaście stanów na obszarze Wielkich Równin w Stanach Zjednoczonych zostało dotkniętych katastrofą ekologiczną, będącą skutkiem suszy i silnej erozji gleb- Dust Bowl. Została ona spowodowana wieloletnią suszą i intensywną eksploatacją rolniczą gruntów. Rolnicy byli przerażeni i zdesperowani, większość z nich zdecydowała się na emigracje m.in. do Kalifornii. Wydarzenia te opisał w swojej powieści ‘’Grona Gniewu’’ noblista John Steinback. Komiks ‘’Dni piasku’’ autorstwa Amee De Jongh nawiązuje właśnie do tego okresu w historii Stanów Zjednoczonych nękanych wielkim kryzysem.

Bohaterem komiksu jest młody fotograf, John Clark, mężczyzna szuka zajęcia, które pozwoli mu wyrwać się z biedy. Dostaje prace w Agencji Bezpieczeństwa w Rolnictwie i ma za zadanie udokumentowanie fatalnych warunków życia w jakich żyją amerykańscy rolnicy, w nękanych burzami pyłowymi środkowych i południowych rejonach kraju.

Jest to opowieść, być może, głównie o fotografii i jej roli. Czy faktycznie może zmienić świat?
Mówi o etyce, czy warto gonić za idealnym ujęciem, gdzie leży granica między fotografią reportażową a brukową? O konieczności podmiotowego traktowania ludzi, którym chce się zrobić zdjęcie. Że dobre intencje nie wystarczą.

John Clark wielokrotnie podczas swojej podróży będzie miał kryzysy, rozmowy z ludźmi będą go zmieniać, aż zwątpi w sens wykonywanej pracy. Jego młodzieńczy idealizm zostanie wystawiony na próbę, jego ambicje będą zweryfikowane.

Spotka na swojej drodze odważnych, hardych ludzi, o nieugiętej sile woli. Niektórzy z nich są zmuszeni do zastania, z powodu braku pieniędzy na podróż, oznacza to dla nich najczęściej śmierć. Clark będzie musiał się z tym zmierzyć, odbierając brutalną lekcje.

Komiks od strony wizualnej prezentuje się wspaniale. Dominują brązy, czerwień i żółcie.
Album poza historią zawiera oryginalne fotografie z tamtego okresu: ludzi, martwych zwierząt, opuszczonych domów.

Narracyjnie ten komiks również wypada dobrze. Czytelnik przenosi się między miastami i  w czasie. Akcja płynie wartko. Jednocześnie komiks ma uniwersalną wymowę a  współczesny czytelnik może wychwycić wciąż aktualny ekologiczny kontekst tamtych wydarzeń.

‘’Dni piasku’’ są lekturą na którą zdecydowanie warto poświęcić swój czas.
Historia zostaje z nami na długo a obrazy nie dają się wymazać z pamięci.

  • Tytuł orginału : Jours de Sable
  • Autorka : De Jongh Aimee
  • Tłumacz : Bartosz Musiał
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format : 196×268 mm
  • Liczba stron: 288
  • Oprawa: twarda
  • ISBN: 9788382301496
  • Data wydania: 2022-04-20

Dymy nad Gdańskiem – Agonia Prus Zachodnich [Recenzja]

Piękna [Recenzja]