in , ,

Kultura Gniewu maj 2024 – zapowiedzi komiksowe

Kultura Gniewu właśnie ogłosiła oficjalnie majowe nowości: trzeci Jeż Jerzy, Mord na dzielni, Czekanie i wznowienia: Pan Żarówka, Przyjaciele Roda Taylora oraz Wielki zły lis.

Mord na dzielni

Scenariusz: Beata Pytko
Rysunki:  Beata Pytko

ISBN:  978-83-67360-76-0
Wydanie: I
Format: 165 × 235 mm
Objętość: 160 stron
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Opis wydawcy

Komiksowy, kryminalny esej o zmianach, jakie zachodzą we współczesnych miastach. 

Młoda architektka Max przeżywa zawodowy kryzys. Nie może odnaleźć się w świecie wielkich inwestycji, ambitnych deweloperów i morderczej walki o atrakcyjne miejskie działki pod nowe apartamentowce. Szczególnie że wszystko to prowadzi do rozpadu lokalnych społeczności.

Znikające bazary i lokale rzemieślników, kamienice płonące zupełnie nieprzypadkowo, szczelne płoty zmieniające okolicę w labirynt, widmo nowych budynków zamiast skweru czy placu zabaw między blokami.

Max z niepokojem obserwuje, jak zmienia się jej dzielnica, a potrzeby dotychczasowych mieszkańców są ignorowane. Wkrótce odkrywa też podejrzany związek pomiędzy swoją pracą a incydentami w sąsiedztwie i postanawia sprawdzić, kto za nimi stoi.

Nasze miasta zmieniają się w sposób, który czyni je coraz mniej przyjaznymi dla zwykłego człowieka. Dzieje się to zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w metropoliach. Beata Pytko, eksarchitektka, uchyla rąbka tajemnicy i w fabularyzowany sposób opowiada o tym, jak powstają wielomilionowe inwestycje i jaką cenę płacą za to osoby postronne. Myślę, że jest to artystka, której pracę warto obserwować. Ja na pewno będę.
Anna Krztoń

Czekanie

Scenariusz:
Keum Suk Gendry-Kim
Rysunki
Keum Suk Gendry-Kim
Przekład:
Łukasz Janik

ISBN: 978-83-67360-74-6
Wydanie: I
Format: 165 × 235 mm
Objętość: 244 strony
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Opis wydawcy

Przejmujący komiks autorki głośnej „Trawy”.

Siedemdziesiąt lat po wojnie koreańskiej powoli odchodzi pokolenie, które jej doświadczyło. Dla młodych Koreańczyków z Południa to już tylko temat znany z podręczników szkolnych.

Nadal jednak żyją osoby mające w sercach blizny pozostawione przez wojnę.

Keum Suk Gendry-Kim, zainspirowana wojenną historią swojej matki, opowiada o ludziach, którzy na drodze pełnej uchodźców, pośród spadających bomb, wypuścili z ręki dłoń małego dziecka, zgubili w tłumie chorego ojca lub słabsze rodzeństwo. Członkowie rozdzielonych rodzin. Przetrwali siedemdziesiąt lat bólu, wiecznego czekania na jakiekolwiek wieści od bliskich, nie wiedząc nawet, czy ich ukochani nadal żyją. Czas powoli ich wszystkich dogania.

Pamiętajmy o nich, zanim będzie za późno.

Jeż Jerzy 3

Scenariusz:
Rafał Skarżycki
Rysunki
Tomasz Leśniak


ISBN: 978-83-67360-75-3
Wydanie: I
Format: 165 × 235 mm
Objętość: 24 strony
Oprawa: zeszytowa

Opis wydawcy

Trzeci zeszyt z zupełnie nowymi przygodami Jeża Jerzego! 

Miejska legenda głosi, że wystarczy osiodłać konia, minąć rogatki i trzy pola kukurydzy, by znaleźć się w raju. Jeż Jerzy wyrusza zatem w tym obiecującym kierunku, ale zamiast trafić do wymarzonych ogrodów Edenu, wpada w sam środek wielkiej awantury.

Po jej zakończeniu Jerzy nie ma już najmniejszej ochoty ruszać się ze swojego mieszkania, jednak to do niczego się już nie nadaje i wymaga poważnego remontu. A remonty, jak wiadomo, mogą pokonać nawet największych bohaterów…

Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak, ojcowie słynnego kolczastego bohatera, po raz kolejny bawią się konwencjami i nawiązaniami – od westernu po reality show – ale też oczekiwaniami czytelników!

Pan Żarówka

Scenariusz:
Wojtek Wawszczyk
Rysunki: 
Wojtek Wawszczyk

ISBN: 978-83-67360-77-7
Wydanie: II
Format: 135 × 178 mm
Objętość: 624 strony
Oprawa: miękka

Opis wydawcy

Epicka, surrealistyczna opowieść o nieodwzajemnionej miłości do życia.

Sześcioletni chłopiec na skutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie.

Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?

„Pan Żarówka”, wydawniczy debiut Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”, „Smok Diplodok”) nagrodzony został Orient Menem za najlepszy polski komiks roku, a także ukazał się po angielsku nakładem słynnego wydawnictwa Fantagraphics!

Przyjaciele Roda Taylora

Scenariusz:
Jerzy Wróblewski
Rysunki: 
Jerzy Wróblewski

ISBN:  978-83-67360-73-9
Wydanie: I
Format: 210 × 210 mm
Objętość: 52 strony
Oprawa: twarda

Opis wydawcy

Powrót legendarnego komiksu Jerzego Wróblewskiego w odrestaurowanej formie!

Zawody strzeleckie w Cross City, wygrywa Tom Ford, a swoją nagrodę – srebrnego winchestera – wkrótce wykorzystuje podczas sprzeczki w saloonie, po czym grozi dwóm rdzennym Amerykankom. Ale kobiet broni i pozwala im bezpiecznie odjechać nieznany w mieście kowboj. Gdy następnego ranka rusza w dalszą drogę, okazuje się, że ktoś podąża jego śladem…

Jerzego Wróblewskiego od dzieciństwa fascynował świat Dzikiego Zachodu. Jego najwcześniejsze zachowane komiksy to właśnie westerny. Jednak w czasach PRL-u nie wszystkie redakcje przychylnie patrzyły na opowieści z kowbojami. Wróblewski podjął więc próbę wydania swojego westernu w wydawnictwie Marvel i to dla tego amerykańskiego wydawcy przygotował pierwotną wersję Przyjaciół Roda Taylora.

W niniejszym albumie przedstawiamy nie tylko sam komiks w odrestaurowanej formie, ale także jego burzliwe losy. Na pewno dodatkową gratką dla fanów Wróblewskiego będą też po raz pierwszy pokolorowane plansze z „My nigdy nie śpimy” – ostatniej historii, nad którą autor pracował.

Wielki zły lis

Scenariusz i rysunki: Benjamin Renner

Tłumaczenie: Krzysztof Umiński

Wydawca oryginału: Delcourt

ISBN: 978-83-66128-92-7

Wydanie: III

Data wydania: 04.01.2022

Stron: 192

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 165 × 235 mm

Druk: kolorowy

Sugerowany wiek: 6+

Opis wydawcy

„Wielki zły lis” to jeden z najpopularniejszych francuskich komiksów dla młodych, ale nie tylko, czytelników ostatnich lat.

Tytułowy wielki zły lis wcale nie jest wielki ani zły. W dodatku ma strasznego pecha. Każda jego wyprawa do kurnika kończy się jakimś wypadkiem i upokorzeniem, przez co jest pośmiewiskiem całej okolicy. Szczególnie kur.

Wciąż głodny, bo ile można żyć na diecie opierającej się na rzepie, daje się namówić prawdziwemu drapieżnikowi, wilkowi, na z pozoru genialny plan – po co polować na kury, skoro mogą one lisa dotkliwie pobić? Lepiej ukraść jajka! A potem cierpliwie je wysiedzieć, odchować pisklaki, żeby zrobiły się tłuściutkie i już! Posiłek gotowy.

Tylko to, co w teorii brzmi świetnie, w praktyce często staje się bardzo trudne. A w komiksie Benjamina Rennera także niesłychanie zabawne!

„Wielki zły lis” to jeden z najpopularniejszych francuskich komiksów dla młodych, ale nie tylko, czytelników ostatnich lat. Otrzymał nagrodę dla najlepszego albumu dla dzieci na festiwalu w Angoulême (w jury zasiadali czytelnicy w wieku 8-12 lat), a także doczekał się filmowej adaptacji, która została nagrodzona Cezarem, francuski odpowiednik Oscara, dla najlepszej animacji roku.

Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d’aide à la publication de l’Institut français.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut français w ramach programów wsparcia wydawniczego.

BONUS

Rozmowa z Szymonem Holcmanem na kanale Łukasz Kocha Komiksy

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Czasy, które nadejdą [recenzja]

Zakazane szlaki — antologia opowiadań. Fantastyka charytatywna