in , ,

Droga Miecza – 1 – Popioły dzieciństwa [Recenzja]

Na podstawie powieści Thomasa Daya

Kolejny album z wydawnictwa LOST IN TIME i kolejny bardzo dobry komiks. Tym razem jest to francuskie wyobrażenie japońskich mitów. Zanim zaczniemy streszczać sobie historię, warto chwilę poświęcić stronie wizualnej, a ta, stoi na bardzo wysokim poziomie. Rysunki wyglądają na bardzo pracochłonne i zawierają niezmierzoną wręcz ilość detali. Federico Ferniani dołożył tutaj wszelkich starań, by nawet najmniejsze kadry epatowały monumentalną wręcz skalą, każdy element jest dopracowany.

 

Najlepsze wrażenie robią sceny cechujące się największą dynamiką: walka Musashiego z samurajami, czy jego ćwiczenia nago w wodzie. Jedyna rzecz do której ewentualnie można by się przyczepić, to wyrazy twarzy niektórych bohaterów, które momentami bardzo pozbawione są emocji. Możliwe, że to specjalny zamysł autora, jednakże mnie osobiście rzuciło się to w oczy. Pozostałe elementy są jednak jak najbardziej na wysokim poziomie. Tutaj nie ma niedomówień, jak ma siknąć krew, to ewidentnie tak będzie, jak ma polecieć przeciwnikowi ucięta głowa, to dokładnie to będzie ukazane na rysunku. Stąd też oznaczenie komiksu jako tylko dla dorosłych. Nawet zbroje samurajów pokazane są z wielkim pietyzmem. Autor odrobił swoją prace domową i Japonia w czasach samurajów wygląda dokładnie tak jak powinna.

 

Sama historia rozpoczyna się gdy na dwór lokalnego władyki, Ito Nakamury przybywa pewien nieznajomy. Samuraje swojego pana pojedynkują się z nim po kolei, jednakże żaden z nich nie ma najmniejszych szans. Poziom wyszkolenia i umiejętności nieznajomego, wydaje się być daleko poza skalą miejscowych żołnierzy. Po wybiciu szeregu przeciwników Ito Nakamura oferuje legendarnemu Musashiemu, którym okazuje się przybysz, pozycję pierwszego samuraja. Ten odmawia, w zamian stawiając kontrpropozycję, że weźmie na szkolenie ze sobą młodszego syna Ito i pokaże mu tytułową drogę miecza.

„Powierz mi lepiej swojego syna. Nie ma w nim żadnego złego wpływu, jego umysł jest giętki niczym trawa… Będę potrzebował piętnastu, może dwudziestu lat, żeby całkowicie opróżnić jego głowę i nauczyć go drogi miecza, która rzuca na kolana bogów i kobiety”. 
– Musashi Miyamoto

Już pierwsze dni pokazują, że nie będzie to łatwa wycieczka. Młody adept miecza będzie miał przed sobą naprawdę wymagające zadanie. Jednym z miejsc w których się zatrzymają, będzie spalona wioska, uważana za przeklętą krainę. Smaczku może dodawać fakt, że zniszczona została na polecenie Ito, ojca naszego bohatera. Po wybudowaniu łodzi, udadzą się we dwóch na wyspy Kido, kryjówkę piratów, na których odbędzie się wielka bitwa. Będzie krwawo i to dosłownie.

 

Naprawdę ciekawym zabiegiem rysownika jest przedstawienie dwóch historii, które same w sobie rysowane są w trochę innym stylu niż pozostała część historii. Opowiadanie w opowiadaniu dodaje swoistego charakteru i doskonale uzupełnia historię. Wszystko powoli się ładnie zazębia i historia nabiera swoistej głębi. Mam trochę mieszane uczucia co do niektórych dialogów i nie wiem czy jest to kwestia tłumaczenia, czy scenariusza, ale wygląda jakby scenarzysta, nie mógł nadążyć za energią rysownika. Niektóre dymki wydają się bardzo nienaturalne i na siłę pisane. Scenariusz powstał na podstawie powieści Thomasa Daya i możliwe, że to kwestia adaptacji na język komiksowy.

 

Całość albumu uzupełnia szkicownik z postaciami, stworzeniami mitologicznymi i niektórych stron oraz storyboardów. O pracowitości i pełnym profesjonalizmie rysownika zaświadczyć może strona, na której możemy zobaczyć kilka z pięćdziesięciu projektów okładki. I wszystkie wyglądają naprawdę dobrze.

 

Cała historia ma zamknąć się w trzech tomach, tworząc klasyczną trylogię i trzeba przyznać, że pierwsza część stanowi dobry prognostyk do pozostałych części. Jest naprawdę przyzwoicie, chociaż pojawiają się pewne minusy, jednakże nie na tyle duże, by wpływały znacząco na odbiór tego komiksu. Solidna pozycja do poczytania. Oby następne pozycje trzymały ten poziom.

 

Dane techniczne:

  • Scenarzysta: Mathieu Mariolle, Thomas Day
  • Ilustrator: Federico Ferniani, Mikaël Bourgouin, Yann Tisseron
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • ISBN-13: 9788395686948
  • Data wydania: 17 luty 2021
  • Cena okładkowa: 55,00 zł

Światy Dungeons & Dragons: Ravenloft [Gry]

Batman – Trzech Jokerów [Recenzja]