in , ,

Droga Miecza – tom 2 [Recenzja]

Drugi zwój: Żar nauki

Wydawnictwo Lost in Time, uraczyło nas kolejną częścią trylogii Droga Miecza. Po pierwszej, nad którą rozpływałem się pod kątem rysunkowym, druga absolutnie mnie nie zawiodła. Autor bardzo umiejętnie planuje swoje plansze i ma genialne wręcz zacięcie do detali. Sama okładka przyciąga, pięknym, barwnym i urzekającym ogniem trawiącym pole bitwy. Od strony artystycznej, ten komiks jest dzielnym kontynuatorem pierwszego tomu. Rysunki są dopracowane, nie brak tutaj posoki lejącej się strumieniami, mocnych krajobrazów itd. Kolorystyka na naprawdę wysokim poziomie, uzupełnia każdą planszę, w sposób, że ciężko mówić tutaj o jakichkolwiek minusach. Autor ponownie jak w pierwszej części, stosuje inny styl rysowania, gdy w naszej historii, pojawia się dodatkowa opowieść. Ma służyć to oczywiście zbudowaniu odpowiedniego klimatu i jak najbardziej, spełnia swoją rolę, jednakże, osobiście wole główną linię rysunkową. Nie traktuje tego w żaden sposób jak mankament, ot zwyczajnie kreska Ferniani’ego bardziej odpowiada mi gdy jest jak najbardziej szczegółowa.

Sama historia to oczywiście, kontynuacja poprzedniej części, gdy syn bogatego japońskiego pana zostaje wysłany z wędrownym samurajem w świat. Jako komiks drogi, mamy przeżywać rozwój głównego bohatera, i przyznaje, że odetchnąłem z ulgą, bo wreszcie ten bohater przestaje być tutaj taki jednowymiarowy. W pierwszym tomie, Mikedi płynął z prądem i robił dokładnie co mu kazano. W tym, na całe szczęście zaczyna dojrzewać i pokazywać swoje ja. Jego wędrowny nauczyciel pokazuje mu swoje metody wychowawcze, które nie oszukujmy się, to standardowych nie należą. Najpierw zostawia swojego podopiecznego w przydrożnej kuchni, by nauczył się podstaw gotowania i nie tylko. Młody adept, początkowo oponuje, po to by za chwilę karnie pucować podłogi i wykonywać wszelkie rozkazy. Ale nabiera też trochę pewności siebie, i co równie ważne traci swoje dziewictwo. Jednakże, niedługo po, pojawia się jego nauczyciel by zabrać go w dalszą drogę. Zostawia mu jednak wybór, może iść z nim dalej, lub pozostać ze swoją pierwszą dziewczyną. Mikedi wybiera dalszą drogę, będąc w pełni świadomym co zostawia.

Drugą lekcją, jest już trochę bardziej wymagająca. W pagodzie ma poznać tajniki seksualne tak, by przechodzić na kolejne piętra wtajemniczenia. Na szczycie jej, ma dostać się do tajemniczej pani No, ale żeby się tam znaleźć musi przejść przez wszystkie piętra i okazać się odpowiednio godnym. Zajmuje mu to sporo czasu, ale raczej nie może narzekać. Nagrodą od Pani No, ma być personifikowana maska, jakże potrzebna w dalszej drodze. Dwa lata pełne uciech, ale i ciężkiej pracy oczywiście przynoszą owoce. Nauczyciel naszego bohatera pojawia się, by zabrać go w kierunku jego przeznaczenia. I to właśnie na tym etapie Mikedi powoli zaczyna pokazywać swoje prawdziwe ja. Maska otrzymana w prezencie będzie miała kluczową rolę w tym rozwoju. Jeżeli po pierwszej części mieliście odczucie, że główny bohater zwyczajnie tu nie pasuje?

Zakończenie drugiej części, bardzo dobrze zatrze to poczucie i zostawi nas w takim momencie, że nie będziecie mogli się doczekać finałowego tomu tej trylogii. Po drodze oczywiście czeka nas bardzo dużo pięknych rysunków, świetnych scen batalistycznych i sporej ilości krwi. Czy to minus? Absolutnie nie. Ale to, plus sceny z pagody powodują, że jest to komiks przeznaczony dla bardziej dojrzałego odbiorcy. Pod kątem wydania, ponownie nie ma do czego się tutaj przyczepić. Wydawnictwo Lost in time, w stu procentach się przygotowało i dostarczyło nam bardzo solidną pozycję. Komiks czyta się szybko, podziwiając kunszt artystyczny rysownika. Nie jest to może bardzo odkrywcze dzieło, niemniej jest to niezły komiks na udany wieczór.

Twarda okładka, świetny papier i naprawdę nie sposób nie docenić dobrego druku. Dodatkowy plus ode mnie za genialne kilka ostatnich stron poświęconych na szkicownik.

Zdecydowanie polecam.

Dane techniczne:

  • Scenarzysta: Mathieu Mariolle, Thomas Day
  • Ilustrator: Federico Ferniani, Richard Guerineau
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • ISBN-13: 9788396146762
  • Data wydania: 21 wrzesień 2021
  • Cena okładkowa: 55,00 zł

Leman Russ – Wielki Wilk [Recenzja]

Aristophania Tom 1: Królestwo Lazuru [Recenzja]