in , ,

Dzień z Azją w Szczecinie [relacja]

29 września 2018, w budynku Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, po raz pierwszy odbył się Dzień z Azją, czyli wydarzenie przybliżające i propagujące historię i kulturę krajów Dalekiego Wschodu.

Organizatorem imprezy był Szczeciński Klub Azji (do którego należą także osoby piszące poniższe słowa), zrzeszający pasjonatów Japonii, Korei, Chin i innych państw azjatyckich. Dzień z Azją odbył się w ramach obchodów Europejskiej Nocy Naukowców.

Organizatorzy zapewnili przybyłym wiele atrakcji, dlatego każdy miał możliwość wybrania czegoś dla siebie. Równocześnie w dwóch salach przez całe osiem godzin odbywały się zarówno prelekcje, jak i warsztaty na różne tematy, dotyczące oczywiście Azji. Każdy uczestnik przy wejściu na teren imprezy otrzymał plan z rozpiską wszystkich atrakcji.

Na początku Dnia z Azją można było zdecydować się na uczestnictwo w prelekcji prowadzonej przez Agatę i Artura z SKA (również redaktorów portalu betoniarka.net) na temat kultowych azjatyckich gier komputerowych. Opowiedzieli oni o kilku znanych na całym świecie grach stworzonych w Azji oraz przedstawili ich ewolucję na przestrzeni lat, podkreślając przy tym, jak duży w tym okresie dokonał się postęp technologiczny.

Sam Artur opowiedział również później o systemie kolei w krajach Dalekiego Wschodu, przybliżając nam realia kolejowe w różnych państwach Azji oraz prezentując różne ciekawostki związane z tym tematem.

Wśród zaproszonych gości znalazł się między innymi dr Paweł Szulc, który opowiedział o historii Stambułu. Przedstawił najciekawsze zabytki tego pięknego miasta, opisał jak obecnie wyglądają jego ulice oraz wyjaśnił dlaczego Stambuł jest obecnie znany jako miasto kotów.

Fani komiksu też mogli znaleźć coś dla siebie, a to za sprawą Joachima Tumanowicza z Szafy z komiksami. Podczas swojej prelekcji przedstawił on komiksy dla mangowców i mangi dla komiksiarzy, czyli to co powinno przekonać członków jednego fandomu do zajrzenia do drugiego.

Pod koniec dnia można było wysłuchać prelekcji Jonasza z SKA o chińskim horoskopie. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie znaki zodiaku w nim występują oraz jakie cechy są przypisane do każdego z nich.

Oprócz powyższych prelekcji, można było także posłuchać między innymi o tym jak wygląda system edukacji w Korei Południowej, dowiedzieć się jak sztuczna inteligencja i komputery wpływają na życie codzienne obywateli Azji czy też przekonać się jak wielką popularnością cieszy się sport ASG.

Jeśli ktoś chciał bardziej aktywnie poznać różne aspekty kultury Dalekiego Wschodu, mógł po wcześniejszym zapisaniu się, uczestniczyć w szeregu zaplanowanych warsztatów. Można w nich było przebierać do woli – członkowie Szczecińskiego Klubu Azji między innymi uczyli w jaki sposób składać modułowe origami, jak pisać podstawowe znaki kanji czy też malować obrazy sumi-e. Sala warsztatowa cieszyła się dzięki temu prawdziwą „klęską urodzaju” chętnych na sprawdzenie się w tych azjatyckich sztukach.

Dla najmłodszych przygotowany został kącik dziecięcy, w którym mogli poprosić o namalowanie na policzkach odpowiedniego znaku kanji, złożyć proste origami czy też pokolorować przygotowane wcześniej kolorowanki – oczywiście z motywami azjatyckimi.

Dzięki zaprzyjaźnionym ze Szczecińskim Klubem Azji grupom, takim jak Klub Porfirion, można było zagrać w Go i posłuchać o antycznej Królewskiej Grze z Ur.

Piewcy Teiny opowiedzieli zaś o tradycyjnej japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Drużyna ASG Brotherhood of the Irish Whiskey oprócz swego stoiska z replikami broni oraz prelekcji o fenomenie airsoft gun w widowiskowy sposób przybliżyła historię wojny radziecko-japońskiej w Mandżurii, prezentując szczegóły operacji wojskowej na dużej mapie z wykorzystaniem ręcznie malowanych figurek żołnierzy i czołgów.

Podczas całego Dnia z Azją można było poznać różnorodne dziedziny niemal każdego z państw Dalekiego Wschodu, czy to wzrokowo i słuchowo, czy manualnie, czy nawet przez żołądek(!), a to za sprawą Yaki Kingu, czyli foodtracku serwującego japońskie przysmaki, zaparkowanego przed jednym z wejść do Biblioteki Głównej ZUTu.

Ze sporej ilości osób uczestniczących w wydarzeniu wywnioskować można, że tego typu imprezy tematyczne są potrzebne w Szczecinie. Przyciągają w jedno miejsce wielu fanów kultury azjatyckiej. Dlatego chociażby ze względu na to można stwierdzić, że zakończyła się ona sukcesem.

 

Autorami relacji są: Agata T., Maja Warczachowska i Hattori Wiseman.

Zapowiedzi mangowe – październik 2018

Znamy obsadę “Wiedźmina” od Netflixa