in , , , ,

Hotel Dziwny. Lawapali [recenzja]

Wakacje się skończył, za oknem już jesień. Jednak dzięki przyjaciołom z Hotelu Dziwnego mamy okazję przeżyć jeszcze jedną letnią przygodę. 

Hotel Dziwny to seria autorstwa Floriana i Katherine Ferrier, w Polsce wydawana przez wydawnictwo Kultura Gniewu. Pierwsze 4 tomy działy się w następujących po sobie porach roku, zaczęliśmy wiosną przez lato, jesień i zimę. Niespodziewanie w sierpniu wyszedł 5 tom serii, który ponownie dzieje się latem.

We wszystkich częściach głównymi bohaterami są: Marietta — właścicielka Hotelu, Kaki, Pan Snarf — duch i recepcjonista, Pan Leclair — stróż nocny i Celestyn — ich przyjaciel, który bardzo dużo wie i mieszka niedaleko Hotelu. W Lawapali wszyscy wyruszają łodzią Celestyna na wycieczkę na bezludną wyspę. Na miejscu okazuje się, że ktoś jednak na niej zamieszkał. Pan Właścicielski postawił płot z tabliczką Teren prywatny i zaczął karczować las. Swoje zachowanie tłumaczy, że to jest jego teren i może tu robić, co chce. Wyprasza naszych bohaterów z wyspy. Kiedy chcą odpłynąć, zabiera im łódź, mówiąc, że statek jest na jego plaży, a to znaczy, że też jest jego. Marietta z przyjaciółmi nie zostawi tak tego. Czy uda im się przegonić Pana Właścicielskiego i znaleźć prawdziwego mieszkańca wyspy oraz co z tym wspólnego ma wulkan Lawapali? Dowiemy się na końcu historii.

Chociaż jest to 5 tom serii, nie musimy znać wcześniejszych. Każdy tom jest odrębną, zamkniętą historią. Jedynie w pierwszym tomie znajdziemy obszerniejsze przedstawienie bohaterów całego cyklu. 

Seria skierowana jest do dzieci od 6 lat. Jest bardzo kolorowa, a styl rysunku bajkowy. Idealna dla dzieci w tym wieku. We wszystkich historiach autorzy podkreślają, że przyjaciele są bardzo ważni i razem z nimi można znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. W najnowszej części dodatkowo pojawia się temat bycia samolubnym. Pokazane jest, że takie zachowanie nie jest dobre, oraz że jeśli coś jest moje, to nie znaczy, że mogę z tym robić, co chcę. 

Hotel Dziwny Lawapali na pewno przypadnie do gustu fanom poprzednich części, jak i nowym czytelnikom. 

Opis wydawcy:
Choć słońce jeszcze nie wzeszło, czas wyruszyć na tajemniczą wyspę Lawapali! Pośród sporów o to, kto będzie sterował łódką, kto pierwszy zauważył wielką rybę i znalazł piękną muszlę, nasi bohaterowie dopływają do tego niezwykłego miejsca.

A tam… ktoś powycinał drzewa, postawił płoty i tabliczki „zakaz wstępu”. A przecież wyspa jest dla wszystkich! Co teraz będzie? Czy Marietcie i jej przyjaciołom uda się znaleźć sposób na uratowanie wyspy? Może im w tym pomóc zamieszkująca tutejszy las Mała Kra, która wyciąga ich z tarapatów i częstuje smakołykami. Razem na pewno coś wymyślą!

„Wyspa Lawapali” to piąty tom niezwykle popularnej serii dla młodych czytelników. Jej bohaterami są mieszkańcy tytułowego hotelu: Kaki – puchaty, fioletowy i bardzo leniwy stworek; pan Snarf – recepcjonista duch; pan Leclair – szczur książkowy oraz Marietta, pozornie zwyczajna dziewczynka. W fantastycznych przygodach pomaga im także Celestyn, chłopiec z sąsiedztwa noszący kapelusz w kształcie grzyba.

Wpis powstał w ramach współpracy recenzenckiej

Dane techniczne:
Tytuł: Hotel Dziwny, tom 5. Lawapali
Scenariusz: Florian Ferrier, Katherine Ferrier
Rysunki: Katherine Ferrier
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 15.08.2023
Format: 210×285 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 40
Kategoria wiekowa: 6+

Październikowe zapowiedzi komiksowe od Non Stop Comics

Sanocki Dzień Komiksu