in , ,

JARHEAD – Żołnierz Piechoty Morskiej [recenzja]

Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej to poruszająca i autentyczna relacja o doświadczeniach wojennych autorstwa Anthony’ego Swofforda. Książka przenosi czytelnika w serce konfliktu znanego jako I wojna w Zatoce Perskiej, oferując spojrzenie zza kulis na rzeczywistość wojny.

Swofford opowiada o swojej służbie w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych w latach 80. i 90., skupiając się szczególnie na swoim udziale w wojnie z Irakiem, znanej jako wspomniana już I wojna w Zatoce Perskiej. Autor przedstawia brutalną i niekiedy bezlitosną rzeczywistość życia żołnierza, zwracając uwagę na aspekty psychiczne, emocjonalne i fizyczne tego doświadczenia.

Jednym z głównych atutów książki jest szczerość. Swofford nie unika trudnych tematów ani swoich własnych uczuć. Opisuje nie tylko chwile bohaterskie i heroiczne czyny, ale także zmagania z nudą, izolacją i przemocą psychiczną, które mogą towarzyszyć służbie wojskowej. Czytelnik ma okazję poznać zmiany zachodzące w stanie psychicznym żołnierza w trakcie służby i po powrocie do społeczeństwa.

Styl narracji jest surowy i bezpośredni, co sprawia, że czytając jesteśmy w stanie zidentyfikować się z emocjami autora. Opowieść Swofforda jest nie tylko opisem konkretnej wojny, ale także refleksją nad naturą człowieka w sytuacjach ekstremalnych.

Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej to fascynująca podróż przez mentalny labirynt wojny, będąca zarówno ostrzeżeniem, jak i hołdem dla tych, którzy służą w wojsku. Swofford udowadnia, że prawdziwa odwaga nie zawsze jest widowiskowa, ale często ukryta w codziennych wyborach i trudnych chwilach, z którymi muszą zmierzyć się żołnierze. Ta książka z pewnością pozostawi ślad w umysłach czytelników, skłaniając do refleksji nad ceną wolności i rzeczywistością wojny.

DANE TECHNICZNE:

Autor: Anthony Swofford

Wydawnictwo: Sonia Draga

Ilość stron: 325

Oprawa: miękka

ISBN: 83-89779-74-9

Cena okładkowa: 28 zł

Festiwal Fantastyki Falkon w Lublinie

Nagranie spotkania z Bereniką Kołomycką