in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #9

Po majówkowej przerwie, którą spędziłam leniwie na Instagramie (przy okazji zapraszam na moje konto, wrzucam tam m.in. wszystkie darmowe komiksy z poznańskiego festiwalu), wracam z moim newsletterem. Tym razem staram się trzymać kategorii, które przecież po coś kiedyś tam wymyśliłam. 

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Zbliża się Komiksowa Warszawa, co oznacza wysyp premier. Ta, na którą czekam w tej chwili najbardziej, to oczywiście Brom XXX Unki Odyi, ale również cieszy mnie fakt, że przed nami kolejny zeszyt specjalny Wydziału 7. Mam nadzieję, że w tym roku rzeczywiście doczekamy się kilku zeszytów przygód PRLowskiego archiwum X. 

Jeżeli interesuje Was klasyczny merch, to nie przegapcie kampanii crowdfundingowej na puzzle Mirmiłowo. Po „Shantach” i „Bitwie pod Grunwaldem” pora na kultowe puzzle przygotowane onegdaj przez Christę dla MO. Na wsparcie macie czas do 25 maja.

Spotkania/rozmowy

W Radomiu powstała Komiksowa Liga, która zaprasza na spotkania stacjonarne wszystkich sympatyków i sympatyczki komiksu w okolicy. Warto sobie zaobserwować ich nowo powstałą stronę na FB

Przy okazji przypominam, że co tydzień odbywają się spotkania online z różnymi ciekawymi osobami z komiksowa na Centrum Komiksu PL

Wystawy

Pewnie jest ich sporo więcej, ale zwróćcie uwagę na wystawy w warszawskiej Lengrenówce. Już 12 maja odbędzie się wernisaż kolejnej z nich Dobre kreski: Marta Tomiak. A że nie samą stolicą żyje człowiek, to w takim na przykład Szczecinie nadal można oglądać wystawę Wojciecha Stefańca w Piwnicy Kany, a po całej Polsce wędruje wystawa Bogusław Polch. Retrospektywa. Do 21 maja możecie ją oglądać w Rzeszowie, a od 16 czerwca w Ostrowcu. 

Prace Wojciecha Stefańca w Piwnicy Kany

Festiwale

Najgrubsze działa wytacza oczywiście stolica, zasypując nas zapowiedziami Komiksowe Warszawy. Program oczywiście zapowiada się bardzo bogaty, goście i gościnie zacni i zacne, a i komiksowych premier szykowanych specjalnie na tę okazję nie zabraknie. Śledźcie koniecznie strony organizatora, ale nie zapominajcie, że jest też sporo nieco mniejszych, ale również godnych uwagi wydarzeń okołokomiksowych.

Może to i nie festiwal, ale w najbliższą sobotę w Toruniu odbędzie się Giełda Komiksów DwuTarg 2023. Oprócz giełdy przewidziane są wydarzenia towarzyszące, które lada moment powinny się pojawić na wydarzeniu. 

Z kolei na pierwszy weekend czerwca szykuje się Bytomski Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego. Liczę na to, że też niebawem poznamy przewidziane na nim atrakcje. 

Konkursy i nabory 

Festiwalom często towarzyszą konkursy. Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi ogłosił konkurs dla dzieci i młodzieży „Podróż do centrum wszechświata”, a do 13 maja można jeszcze nadsyłać prace na konkurs rysunkowy pt. „Sekretne życie Kopernika” towarzyszący DwuTaktowi. 

Trwa też nabór do zina „Warchlaki na dyskotece” – tak, ziny też mają swoje spin-offy! Niby do 30 września, ale czas jakoś tak szybko leci… 

Jeżeli chcecie, aby zbierane przeze mnie informacje trafiały bezpośrednio na Waszą skrzynkę e-mailową — tradycyjnie zapraszam do subskrypcji. Jeżeli chcecie, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera — zapraszam do kontaktu.  

powered by TinyLetter

A jakie newsy z polskiego komiksowa były dla Was najważniejsze w minionym tygodniu? 

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Trochę DUŻO [recenzja]

Zapowiedzi mangowe – maj 2023