in , , , ,

Trochę DUŻO [recenzja]

Drzewo jest delikatne i kruche.
Trzeba do niego mówić.
Mówić cichutko. Szeptać do dziupli.
O drzewo trzeba dbać jak o przyjaciela.

cytat z książki

Trochę Dużo to najnowsza propozycja wydawnictwa Druganoga. Jest to książka francuskiego autora Oliviera Tallaca oraz druga część przygód wiewiórki z To jest MOJE drzewo. Tym razem wiewiórka jest zbyt zachłanna, zjada za dużo szyszek i igieł, robi za duże ognisko z gałęzi. W rezultacie z drzewa zostaje niewiele.

Trochę Dużo wydaje się bardzo prostą opowieścią o zbyt zachłannej wiewiórce. Jednak kiedy, zaczniemy ją czytać, okazuje się, że można ją interpretować na wiele sposobów. Autor nie podaje nam gotowego morału, podsumowanie historii zostawia czytelnikowi. Dzięki temu my jako rodzice możemy z pomocą tej książki omówić z dzieckiem różne tematy. Zaczynając od tego, że ze wszystkiego trzeba korzystać z umiarem, przez wytłumaczenie powiedzenia „dać palec weźmie całą rękę”, aż do kontekstu ekologicznego. Trochę Dużo można interpretować naprawdę na wiele sposobów. Jednak dla mnie najciekawsze będzie to, jak nasze dzieci będą ją interpretować i jak w miarę ich dorastania będzie się to zmieniać. Obecnie moja córka ma 3 lata i po lekturze Trochę Dużo od razu spytała się, dlaczego opowieść się kończy w taki sposób. Historia skierowana jest do dzieci od 4 roku życia. Myślę, że jak poczekamy i za kilka miesięcy do niej wrócimy więcej z niej zrozumie.

W książce jest mało tekstu. Przeważają duże ilustracje, które są w bardzo stonowanej kolorystyce. Tło nie jest rozbudowane, tylko trwa i niebo. Rysunki skupiają się na drzewie i wiewiórce.

Według mnie Trochę Dużo nie jest książką do czytania dziecku przed snem. Jest to książka, którą trzeba z dzieckiem omówić. Przez brak morału na końcu, nie można jej tak po prostu dać do przeczytania, trzeba ją z dzieckiem przepracować. Na stronie wydawcy znajdziemy gotowy scenariusz przeprowadzenia warsztatów na podstawie Trochę Dużo. Dlatego myślę, że jest to ciekawa pozycja i zarazem bardzo uniwersalne narzędzie do pracy z dzieckiem.

Opis wydawcy:

Wiewiórka wie, że drzewo jest delikatne i kruche i trzeba się nim opiekować. Ale co zrobić, gdy szyszki są tak pyszne? Igły – delikatne w smaku i lekko słodkie? A z malusieńkich gałązek można rozpalić niewielkie ognisko i zaprosić przyjaciół…

Olivier Tallec opowiada nową przygodę wiewiórki z lekkością i dowcipem, jednocześnie zaprasza na lekcję odpowiedzialności i empatii.

„Trochę dużo” to pięknie ilustrowana książka obrazkowa z ekologicznym przesłaniem. 

Dane techniczne:

Tytuł: Trochę dużo
Autor: Olivier Tallec
Przekład: Dorota Hartwich|
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 200×280 mm
Wydawnictwo: Wydawnictwo Druganoga
Kategoria wiekowa: 
4+

Głosy z offu [komiks]

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #9