in , , , ,

Laleczki [Z półki zdjęte]

Dzisiaj zdjąłem z półki komiks Macieja Pałki Laleczki.

Ksero tego komiksu otrzymałem kilkanaście lat temu od jego autora Macieja Pałki. Wysłał go do naszego wydawnictwa w odpowiedzi na zaproszenie do współpracy skierowane do czytelników magazynu Znakomiks.

Przeczytałem go i natychmiast wysłałem odpowiedź do Macieja. Zawarłem w niej:

– pochwałę scenariusza oraz graficznie ciekawej, niezwykle pasującej do fabuły, jego realizacji,

– kilka krytycznych uwag z sugestią dokonania kilku drobnych poprawek, aby nie było zbyt słodko , odnośnie kilku plansz, oraz

– żal, niestety, z powodu braku możliwości publikacji w najbliższym czasie. Był to bowiem moment, kiedy nasze środki finansowe zaangażowaliśmy w inne publikacje,

– sugestię przedstawienia komiksu innemu wydawcy.

Ostatecznie, w roku 2005, komiks Laleczki został opublikowany w Lublinie przez autora oraz Annę Szamruchiewicz. Była to ostatnia publikacja w ramach wydawanej przez nich serii zinów WdruQ.

W roku 2010 komiks doczekał się wznowienia nakładem Wydawnictwa Roberta Zaręby. Publikacja ta zawiera graficznie poprawiony materiał z wydania z roku 2005, który został uzupełniony o nowe strony narysowane do scenariuszy Bartosza Sztybora, Daniela Gizickiego i Irka Mazurka.

Jest to komiks utrzymany w stylistyce softsplatterpankowej. Przedstawia on ponurą historię umiejscowioną w świecie post apokaliptycznym. Wydawca streszcza ją tak:

„Ziemia została spustoszona przez straszliwy kataklizm, który w pień wybił większość ludzkości. Szczęśliwcy, którym udało się przeżyć, schronili się w futurystycznych miastach lewitujących nad powierzchnią, a inni, którzy mieli mniej szczęścia zamienili się w bezmyślnych mutantów.

Resztki ludzkości kryją się jeszcze w niedbale skleconych domostwach, gdzie odpierają ataki zniekształconych ofiar promieniowania. Na popiołach starej, odradza się nowa, zdegenerowana cywilizacja.

Brutalny świat rządzony prawem silniejszego, w którym ludzkie mięso stanowi podstawę diety, a najlepszą rozrywkę stanowi wyuzdany, sadomasochistyczny seks.”

Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 09 pażdziernika 2019

Nagranie spotkania z Bereniką Kołomycką

Batman: Wojna Cieni [recenzja]