in

Lekcje Aktorstwa – Nick Drnaso [recenzja]

Z niebywałą i wyczekiwaną satysfakcją siadałem do lektury najnowszej powieści graficznej – komiksu Nicka Drnaso – Lekcje Aktorstwa. Wcześniej długo zbierałem się, żeby poznać Sabrine, która kupiła mnie całkowicie stylem opowieści. To coś pomiędzy komiksem, ujęciami kamery w sitcomie a storyboardem w zbliżeniu szczegółu. Narracja filmowa w opowieści o współczesnej Ameryce.

Tak, ten styl spodobał mi się tak jak i sama historia, więc Sabrinę polecam i polecać będę.

Lekcje Aktorstwa to najnowsza powieść graficzna Nicka Drnaso, amerykańskiego rysownika i scenarzysty, który zyskał sławę dzięki swoim poprzednim dziełom: Sabrina i Beverly. W tej książce Drnaso przedstawia historię kilku osób, które zapisują się na darmowe lekcje aktorstwa prowadzone przez tajemniczego Mistrza. Każdy z nich ma swoje powody, by spróbować nowego hobby, ale nie spodziewają się, że będą musieli zmierzyć się z własnymi lękami, pragnieniami i sekretami.

Drnaso rysuje świat, w którym ludzie czują się wyobcowani, samotni i zagubieni. Jego bohaterowie szukają sensu i ucieczki od codziennej rutyny, ale nie potrafią nawiązać prawdziwych relacji z innymi. Lekcje aktorstwa mają być dla nich szansą na wyrażenie siebie i odkrycie swojego potencjału, ale okazują się być pułapką, w której Mistrz manipuluje nimi i wykorzystuje ich słabości. Drnaso pokazuje, jak łatwo można stracić poczucie rzeczywistości i własnej tożsamości, gdy poddajemy się komuś w ślepym zaufaniu.

Grafika wg. Kadru z komiksu Drnaso – Lekcje Aktorstwa Arnold Woliński

Drnaso tworzy niezwykłą atmosferę napięcia i niepokoju, korzystając z prostego i minimalistycznego stylu rysunkowego. Jego kadry są pełne szczegółów i symboli, które sugerują coś więcej niż to, co widać na pierwszy rzut oka. Kolory są stonowane i chłodne, co podkreśla odległość i oschłość między postaciami, a dialogi są lakoniczne i enigmatyczne, co budzi ciekawość i zmusza do własnej interpretacji.

Lekcje Aktorstwa to komiks, który nie pozostawia obojętnym. To genialne studium ludzkiej psychiki, społecznych norm i granic moralnych. To opowieść o tym, jak łatwo można się zgubić w świecie pełnym iluzji i manipulacji. To lekcja aktorstwa dla czytelników, którzy muszą sami zdecydować, kim są i w co wierzą.

#współpracarecenzencka Kultura Gniewu

Dane techniczne:

Scenariusz i rysunki: Nick Dranso

Tytuł oryginalny: Acting Class

Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik

Format: 240 × 320 mm

Liczba stron: 112

Oprawa: twarda

Papier: kredowy

Druk: kolor

Data wydania: 25 maja 2023

ISBN 978-83-67360-31-9

Podsumowanie roku w polskim komiksie [ToPiK]

Szabatowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania [recenzja]