Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem to manga autorstwa Chie Inudoh, którą w Polsce wydało wydawnictwo Studio JG.
Przenosimy się do Egiptu w XV w. p. n. e., do Okresu Nowego Państwa, czasu panowania XVIII dynastii, pod koniec rządów Totmesa I. Główną bohaterką jest Hatszepsut, córka Totmesa I i jego Wielkiej Małżonki Królewskiej Ahmes. Poznajemy ją w dniu ślubu z przyrodnim bratem Setim, który po ceremonii przyjmuje imię Totmesa II. W Egipcie dziedziczenie tronu odbywało się po linii żeńskiej, tzn. że przez małżeństwo z Hatszepsut, Seti został faraonem. Według prawa księżniczka może wybrać swojego przyszłego małżonka, jednak Totmesowi I zależało, żeby tron objął jego syn. Hatszepsut spełniła wolę ojca, jednak nie dopuściła do skonsumowania małżeństwa w trakcie nocy poślubnej. Jej zachowanie skłoniło Setiego do rozpoczęcia poszukiwań drugorzędnej żony.
Hatszepsut nie jest typową królową. Dzięki retrospekcjom z jej dzieciństwa dowiadujemy się, że od zawsze bardziej interesowały ją sprawy zarezerwowane dla mężczyzn. Zamiast być grzeczną córką, wolała walczyć na miecze z bratem. Seti zaczął ją nawet nazywać „chłopczycą”. Hatszepsut często ubolewa nad tym, że urodziła się dziewczyną, a nie chłopakiem, ponieważ czuła, że kobietom nic nie wolno. Po śmierci matki księżniczka postanawia częściowo podporządkować się panującym konwenansom. Do pomocy sprowadza tancerkę uliczną, która ma ją nauczyć jak ma zachowywać się dziewczyna. Po ślubie z Setim jest bardziej zainteresowana sprawami państwa niż jej mąż, który woli spędzać czas w haremie lub na pijaństwie.
Od kiedy dowiedziałam się o polskim wydaniu Oka Horusa, byłam bardzo ciekawa tej mangi. Z jednej strony z powodu przepięknej kreski, a z drugiej dlatego, że interesuje mnie historia starożytnego Egiptu i właśnie okres panowania Hatszepsut. Byłam ciekawa głównie tego, jak japońska autorka przedstawi historię kobiety faraona.
Manga jest fabularyzowaną opowieścią o pierwszej w historii kobiecie faraon, Hatszepsut. Mało wiadomo o jej panowaniu, ponieważ jej następca kazał usunąć wszelkie wzmianki o niej. Tak jak zostało to pokazane w mandze, Hatszepsut była córką faraona Totmesa I i jego Najważniejszej Żony Jahmes. Po śmierci ojca nastoletnia księżniczka zgodziła się poślubić przyrodniego brata Totmesa II, któremu urodziła córkę Neferurę. Panowanie Totmesa II trwało krótko, umarł w 2 lub 3 roku panowania. Jego następcą miał zostać jego syn, ze związku z drugorzędną żoną, Totmes III. Jednak był on jeszcze dzieckiem i nie mógł sam objąć tronu, dlatego Hatszepsut została regentką. Czasy jej panowania były bardzo dobrym okresem dla Egiptu i po siedmiu latach ogłosiła się faraonem. Nowa faraon planowała założenie żeńskiej dynastii, dzięki czemu tron po niej przejęła by jej córka, Neferura. Wiadomo też, że Hatszepsut była w wieloletnim nieformalnym związku z jednym z urzędników – Senenmutem. Hatszepsut umarła w 20 lub 21 roku panowania i została pochowana w Dolinie Królów. Tron po niej przejął już samodzielnie Totmes III. Pozostawiła po sobie wiele okazałych budowli, takich jak na przykład Świątynia Milionów Lat w Deir el-Bahari.
Po lekturze pierwszego tomu Oka Horusa historycznie jesteśmy na początku drogi Hatszepsut do tronu, w czasie, kiedy na dworze pojawił się już Senenmut. Na razie trudno jest powiedzieć, jak bardzo zgodna z historią będzie fabuła Oka Horusa, dlatego jestem bardzo ciekawa, co przyniosą kolejne tomy.
Oko Horusa. Kobieta, która została faraonem została wydawana przez wydawnictwo Studio JG w serii exclusive, czyli w twardej oprawie z obwolutą i w większym formacie niż normalna manga. Kolejne tomy będą wychodzić co 3 miesiące. Cena jednego tomu to 39,99 zł, jednak cena jest naprawdę adekwatna to tego, co otrzymujemy. Wielkim plusem serii są rysunki Chie Inudoh, które są śliczne i bardzo dopracowane. Czytając kolejne strony, przenosimy się do starożytnego Egiptu. Oczywiście jest to manga, dlatego można zauważyć charakterystyczne dla tego gatunku elementy, takie jak np. wielkie oczy. Plusem polskiego wydania jest umieszczona na końcu notka od tłumaczki oraz „Trochę historii”, dzięki czemu osoby, które nie znają kultury i historii Starożytnego Egiptu mogą ją poznać i zrozumieć świat przedstawiony w Oku Horusa.
Z niecierpliwością czekam, co przyniesie kolejny tom.
Dane techniczne:
- Autor: Chie Inudoh
- Wydawnictwo: Studio JG
- Tytuł oryginalny: Aoi Horus no Hitomi
- Liczba stron: 198
- Cena okładkowa: 39,99 zł