in , , ,

Morderca w mojej głowie #1 (18+) [recenzja]

Morderca w mojej głowie (jap. Shinai naru boku e satsui o komete) to 11 tomowa manga tworzona w latach 2018-2020 przez Hajime Inoryuu (scenariusz) oraz Shoutę Itou (ilustracje). W Polsce w sprzedaży znajdują się obecnie jej cztery pierwsze tomy — pierwszy z nich miał premierę w listopadzie 2022 r., zaś czwarty 8 czerwca tego roku. Poniżej jej opis znaleziony na stronie wydawnictwa:

Eiji Urashima to nieporadny, nieśmiały wobec kobiet student. Pewnego dnia ku swojemu wielkiemu zdziwieniu budzi się u boku ślicznej koleżanki z uczelni. Okazuje się, że zaczęli ze sobą chodzić, po tym jak Eiji pobił osiłka, który zaczepił dziewczynę. Problem w tym, że chłopak nic z tego nie pamięta. A konkretniej – nic z ostatnich trzech dni.

Tymczasem w mieście zaczyna dochodzić do brutalnych morderstw, które do złudzenia przypominają styl zmarłego przed kilkunastu laty seryjnego mordercy. Czy to możliwe, aby te dwie sprawy miały ze sobą coś wspólnego? A może to tylko paranoja Eijiego wywołana faktem, że luki w jego pamięci zaczynają mu się zdarzać coraz częściej…

Podczas szukania nowego tytułu do czytania natknęłam się w internecie na dopiero co wydany pierwszy tom “Mordercy w mojej głowie”. Zaintrygował mnie tytuł tej mangi, a także jej opis sugerujący, że jest to komiks dla dojrzałych czytelników — co jak się po chwili okazało, było prawdą, jako że na jego tylnej okładce widnieje oznaczenie 18+. By dowiedzieć się, jakie dokładnie treści się w nim znajdują i czy faktycznie zasługuje na takie ograniczenie wiekowe, zachęcam do przeczytania dalszej części wpisu.

Zanim jednak przejdę do opisu fabuły, chciałabym napisać kilka słów na temat okładki komiksu. Widzimy na niej twarz poważnie spoglądającego na nas głównego bohatera, wspomnianego wcześniej Eijiego Urashimy. Jego dość tajemniczy wizerunek zajmuje całą stronę i nie pozostawia miejsca na nic innego, jesteśmy więc niejako zmuszeni do przyjrzenia mu się z bliska. Jest on narysowany w dość realistyczny sposób, co jest ciekawym sposobem zachęcenia potencjalnego czytelnika po sięgnięcie po ten tytuł.

Od pierwszych stron mangi widać jednak, że Eijiemu bardzo daleko do bycia poważnym dorosłym. Od początku przedstawiony jest jako fajtłapowaty student, który biorąc udział w grupowych randkach, chce spełnić swoje marzenie — utracić tytuł prawiczka. Jak można przeczytać we wcześniejszym cytacie, pewnego dnia z niewiadomego powodu budzi się w swoim pokoju obok Kyouko, pięknej dziewczyny ze uczelni. Dowiaduje się od niej, że są parą i że to on poprosił ją o chodzenie… czego zupełnie nie pamięta. Udaje mu się jednak ukryć swoje zmieszanie, a całą sytuację zwala na alkohol, przez który widocznie zapomniał wydarzeń z poprzedniego wieczoru. Sytuacja się jednak komplikuje, gdy tego samego dnia dowiaduje się od kolegi, że zaczął chodzić z Kyouko zaraz po tym, jak pobił chłopaka, który się do niej przystawiał. A od tego wydarzenia minęły już trzy dni … których zupełnie nie pamięta.

Eiji, przynajmniej na początku, decyduje się za bardzo tym nie przejmować i cieszyć się z niepowtarzalnej okazji, którą jest chodzenie z piękną dziewczyną. Jako, że nadal nie utracił swojego dziewictwa, ma nadzieję, że dzięki tej sytuacji niedługo się to zmieni. Jedyne czego się obawia to, że Kyouko od niego odejdzie, gdy dowie się, że plotki na jego temat są prawdziwe. Okazuje się bowiem, że ojciec chłopaka był znanym seryjnym mordercą o pseudonimie LL. Charakteryzował się bardzo brutalnym torturowaniem swoich ofiar i nigdy nie został za swoje czyny skazany.  Wolał popełnić samobójstwo niż zostać złapanym przez policję. Ze względu na to, że główny bohater coraz częściej cierpi na zaniki pamięci, postanawia dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. W szczególności, że w mieście, w którym mieszka Eiji dochodzi do morderstw bardzo podobnych do tych, za które był odpowiedzialny jego ojciec…

W międzyczasie w historii pojawia się także inna dziewczyna, Rei, która wspólnie z Eijim uczęszcza na te same zajęcia. Jest to dość tajemnicza osoba, która mówi w bardzo zagadkowy sposób i, przynajmniej na razie, pełni raczej rolę obserwatora. Zdaje się jednak wiedzieć o jego problemach z pamięcią o wiele więcej, niż sam główny bohater. To właśnie ona sugeruje, że może on cierpieć na zaburzenia osobowości. Skąd o tym wie i jakie znaczenie mają jej nietypowe słowa, które do niego kieruje? Na razie nic o tym nie wiadomo, można się jednak spodziewać, że w przyszłości będzie ona dość ważną postacią w tej historii.

Im dalej zagłębiamy się w opowiadaną historię, tym bardziej widzimy przemianę głównego bohatera ze wspomnianego wcześniej fajtłapowatego studenta w pewną siebie (a przynajmniej stwarzającą takie pozory) osobę, która zrobi wszystko, aby dowiedzieć czy jego zaniki pamięci oraz pojawienie się mordercy są ze sobą jakoś powiązane. Aby zbytnio nie spoilerować napiszę tylko, że nie cofnie się nawet przed kontaktem z niebezpiecznymi, posiadającymi w społeczeństwie bardzo złą reputację osobami oraz do brutalnych zachowań.

Jako że tytuł ten jest kierowany do pełnoletnich czytelników, w miarę czytania można w nim natrafić na coraz większą ilość brutalnych scen, takich jak np. ukazanie okropnie skatowanych zwłok, widok odciętych części ciał czy też scen tortur. Sceny związane z seksem i nagością również nie są tutaj tematem tabu. Po przeczytaniu całego pierwszego tomu łatwo dość do wniosku, że takich scen będzie w kolejnych częściach mangi coraz więcej, a przynajmniej tyle ile w pierwszej części. Ja niestety nie jestem ich wielką fanką, dla kogoś innego ich obecność może być jednak czymś zachęcającym do kupna tego komiksu — w szczególności, że na polskim rynku wydawniczym nie ma zbyt wiele mang tego typu.

Podsumowując, tytuł nie zaskarbił sobie mojej sympatii i nie zamierzam kupować jego kolejnych tomów. Czuję się nim trochę zawiedziona, jako że nastawiłam się na historię z mniejszą dozą okrucieństwa i nagości, a większą ilością powagi i kryminału. Na pewno jednak znajdą się czytelnicy, dla których tytuł ten okaże się strzałem w dziesiątkę, ja jednak nie należę do ich grona — niemniej jednak zachęcam do samodzielnego podjęcia decyzji co do jego kupna i przeczytania.

Dane:

Scenarzysta: Hajime Inoryuu
Ilustrator: Shouta Itou
Wydawnictwo: Studio JG
Format: 148 × 210 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offset
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 9788380019850
Data wydania: 4 listopada 2022
Numer katalogowy: 540468
Cena okładkowa: 29,99 zł

Ptaki w komiksie [recenzja]

Sowiet zombi. Integral [recenzja]