in

Polski “Produkt” komiksowy [zapowiedź]

POLSKI “PRODUKT” KOMIKSOWY Michała Lipki to nowa publikacja, która powstała na 20-lecie wydania pierwszego numeru kultowego bydgoskiego magazynu “Produkt” pod wodzą Michała “Śledzia” Śledzińskiego. Książkę wydaje Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Michał Lipka dokonuje w POLSKIM „PRODUKCIE” KOMIKSOWYM rzeczy szczególnej – wskrzesza, przynajmniej na czas tejże lektury, polską (także lokalną, bydgoską czy toruńską) rzeczywistość sprzed dwóch dekad; przywołuje miejsca, których już dawno nie ma, lub które zmieniły się dziś nie do poznania; w końcu – przypomina też ludzi, którzy być może nie są już tym, kim byli, kiedy to J.Lo czekała na tę noc, a zespół Scooter skwapliwie zachęcał do negacji millennium.

MICHAŁ LIPKA (1988) – autor powieści Księga Twardowskiego (2015), Szafran (2017), komiksu Ostatni ciepły dzień tej jesieni z antologii Krwawnik 2 (scenariusz i rysunki) oraz publikowanych w różnych miejscach opowiadań, w tym nagrodzonych: Znaku pięciu (magazyn „Histeria”), Papierosowego dymu (konkurs wydawnictwa WAM) i Playlist for the Living (pierwsze miejsce w konkursie wydawnictwa Feeria Young). Jego teksty, w tym publicystykę (głównie komiksową), można czytać m.in. w „Portalu Kryminalnym”, „Kostnicy”, „Sztukaterze”, „Planecie Marvel”, „Gotham w deszczu”, „Dzikiej Bandzie”, „Grabarzu Polskim”, „Szortalu na wynos” czy w czasopiśmie „Fabularie”. Magazyn „Silmaris” opublikował krótki komiks jego autorstwa, kolejne (do których napisał scenariusze) pojawiły się w antologii Darmozin i w „Mangazynie Neo”.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Olimpo Tropical [zapowiedź]

Black Mirror 5 [zwiastun]