Podczas Komiksowej Warszawy będzie miała miejsce premiera 13. pozycji w katalogu wydawnictwa Mandioca. Olimpo Tropical jest mocną historią z rioskich favel. Utrzymana w stylistyce Miasta Boga i Elitarnych, łączy w sobie wartką akcję, gęstą narrację a to wszystko osadzone w bardzo trudnych i skomplikowanych realiach życia w favelach Rio de Janeiro.
Premierę uświetni sam scenarzysta – Andre Diniz, którego od czwartku do niedzieli (23-26.5) gościć będziemy w Warszawie. Jego wizyta jest okazją do zaprezentowania wystawy poświęconej brazylijskiemu komiksowi. Będzie można ją oglądać w YATCIE przy ulicy Hożej.
O komiksie
Biuca nie ma przyszłości przed sobą. Biuca żyje w faveli. W faveli rządzą silni, uzbrojeni, a Biuca jest kuternogą. Nienawidzi policji za zabicie brata. Biuca marzy o spluwie! Masz spluwę jesteś gość! I tak nie masz przyszłości przed sobą, ale ze spluwą chociaż możesz zdobyć odrobinę szacunku, o którym jako kuternoga możesz tylko pomarzyć. Biuca gwiżdże na mądrości pokoleń, ma swoje, życiowe motto: “Tak naprawdę, żeby zostać prawdziwym mężczyzną, trzeba zrobić trzy rzeczy, co nie mają nic wspólnego z drzewami i książkami. Trzeba zaliczyć pannę, zostać bandytą i zajebać glinę. Tyle”.
André Diniz (Favela w kadrze, 2017) i Laudo Ferreira (Yeshua Absoluto, 2016) stworzyli jeden z najsmutniejszych, najbardziej wstrząsających i siłą rzeczy najprawdziwszych obrazów brazylijskich favel. Laudo by oddać klaustrofobiczny, pozbawiony prywatności, “gęsty” klimat faveli zaserwował nam opowieść zapełnioną 10-12 panelami na stronę, bo w faveli jest za ciasno, zbyt duszno i trudno tam o spokój.
Brazylia jest krajem, w którym dokonuje się ponad 60 000 zabójstw rocznie, większości w favelach. Policja zabija najwięcej ludzi na świecie. W Rio de Janeiro toczy się codziennie wojna. André Diniz do opowiedzenia o niej znalazł klucz klasyczny: mitologię i Szekspira! To musiało zrobić wrażenie! W Portugalii napisano o tym komiksie: “potężny kop w brzuch”.
Scenariusz: André Diniz Rysunki: Laudo Ferreira Tłumaczenie: Marek Cichy Liternictwo: Robert Sienicki Druk: czarno-biały Oprawa: miękka Papier: offsetowy 120g Stron: 136 Format: 180x235mm
Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.