W trzeci weekend października Poznań przyciągnął fanów popkultury wszelakiej równocześnie dwoma ciekawymi wydarzeniami. Szczęśliwie uczestniczyłem w obu z nich, dlatego mogę napisać tę podwójną relację.
Poznańskie Dni Fantastyki
Dzięki stowarzyszeniu Druga Era, czyli organizatorom sławnego Pyrkonu, w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyły się Poznańskie Dni Fantastyki. Właściwie można by powiedzieć, że wydarzenie to było Pyrkonem w mikroskali, ponieważ zagościły tu atrakcje znane z dużego festiwalu. Można zatem było wysłuchać kilku interesujących prelekcji powiązanych tematycznie z popkulturą, na przykład Jak nakręcić film fanowski, Komiksy, od których możesz zacząć przygodę z DC i Marvelem, lub Wojna domowa w Marvelu: dlaczego Kapitan Ameryka ma rację?
W pierwszym dniu uczestniczyłem w wystąpieniu znanego blogera, pisarza i twórcy gier mobilnych, Szymona Adamusa. Mówił on o historii i ewolucji komputerowych efektów w filmach, zwanych CGI, pokazując liczne przykłady hitów sprzed lat i współczesnych. Tematem tym chciał także zainicjować dyskusję, dlaczego fani w wieku 30, 40 lat zazwyczaj narzekają na tego typu ulepszenia, stojąc murem za dawnymi sposobami tworzenia efektów specjalnych. Jak można się było przekonać, dzisiejsza technologia potrafi całkowicie zmylić ludzkie oko, a filmy kręci się tworząc pozornie prawdziwe scenografie w całości w programach komputerowych.
Druga prelekcja, w której uczestniczyłem w sobotę, dotyczyła innej sfery zainteresowań. Dr Filip Taterka analizował legendy i opowiadania ze starożytnego Egiptu. W jego opisie prelekcji można było przeczytać, że: “Opowiadania o cudownych zdarzeniach to starożytny egipski tekst literacki z czasów późnego Średniego Państwa (ok. 1985-1650 r. p.n.e.), którego akcja rozgrywa się w czasach króla Chufu (ok. 2589-2566 r. p.n.e.) z IV dynastii, budowniczego Wielkiej Piramidy w Gizie”(1). Prowadzący analizował starożytne teksty szczegółowo, ale i z poczuciem humoru, tłumacząc zwroty i określenia z ówczesnych realiów. Wysunął także teorię, że opowiadania z Egiptu mogą być uznawane za pierwsze opowiadania z gatunku fantasy.
W niedzielę załapałem się na ostatni kwadrans spotkania ze znanym zespołem folk-metalowym Percival, którego członkowie opowiadali o swej karierze i planach koncertowych. Na koniec wielu fanów chciało zrobić sobie zdjęcie z muzykami.
Następnie, jako filmożerca, wziąłem udział w konkursie wiedzy o horrorach filmowych, prowadzonym przez Macieja “Modrzewia” Pełchatego. Konkurs wypełniło wiele pytań, rywalizacja, a nawet zagadki muzyczne.
Przez całe dwa dni trwania wydarzenia, w holu Biblioteki dostępni byli wystawcy, łącznie z księgarnią KiK. Fani gier mogli wypożyczyć planszówkę, miłośnicy kultury japońskiej z kolei wziąć udział w warsztatach origami zorganizowanych przez Dorigami. Można także było odpocząć przy lekturze komiksów w Czytelni lub przejrzeć książki wystawione w Fantastycznym Bookcrossingu.
II LARP Now!
Pozytywne szaleństwo dla wszystkich fanów wcielania się w magów, wojowników, księżniczki, szalonych naukowców i załogi statków kosmicznych w celu odgrywania ich na żywo, niczym w teatrze. Na tym głównie polegają LARPy, czyli Live action role-playing – “aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru.”(2)
Właśnie takie atrakcje zapewnili przybyłym organizatorzy II LARP Now! Przez cały weekend (z nocną przerwą) można było wybierać między ponad dwudziestoma zaplanowanymi LARPami i kilkunastoma warsztatami. Kto regularnie uczestniczy w tego typu imprezach, wie jak świetna atmosfera na nich panuje, nie tylko podczas trwania poszczególnych sesji, ale dosłownie wszędzie i przez cały czas. Mimo, że często przybyli fani nie znają się wcześniej (choć nawiązane relacje LARPowe trwają zazwyczaj bardzo długo), wszyscy czują się swobodnie, bezpiecznie, przyjaźnie.
Mnie osobiście (jako regularnemu graczowi LARPowemu) tym razem udało się uczestniczyć w dwóch tytułach. Historia Fiołkowa Iluminacja Iskrzących Spodków autorstwa Ani Chmury opowiadała o świecie fantasy, w którym to niepodzielne rządy sprawują magowie. Niziny społeczne poddały się takiemu stanowi rzeczy, nie bardzo wiedząc, jak zmienić swój los. Znalazło się jednak kilku śmiałków, sprzeciwiających się magicznej inwigilacji. W tajemnicy umawiają się na spotkania, podczas których chcą wyjaśnić czym jest PRAWDA. Poza tym święcie przekonani są o istnieniu życia pozaziemskiego. Czują, że wśród nich mogą żyć… kosmici. LARP zdecydowanie komediowy, jednak też z ciekawym przesłaniem o akceptacji tego, co nieznane.
W niedzielę z samego rana stawiłem się, aby zagrać w Efekt Lucyfera, LARP autorstwa Josepha Graya i było to przeżycie całkowicie odmienne emocjonalnie. Mistrz Gry stworzył scenariusz przybliżający mroczne realia Wielkiej Brytanii niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Oto siedem nie znających się wcześniej osób z różnych warstw społecznych zostaje zamkniętych w podrzędnym szpitalu psychiatrycznym. Niekoniecznie były realne powody do umieszczenia tam bohaterów, raczej padli oni ofiarą spisku. W tak trudnym położeniu zmuszeni są walczyć o swoje dobre imię. Prowadzący terapię grupową psycholog daje im bowiem możliwość udowodnienia, że są tu niesłusznie oraz wcześniejsze opuszczenie zakładu. Droga do odzyskania wolności będzie jednak okupiona wysoką ceną emocjonalną. LARP zdecydowanie dla pełnoletnich, mocno bazujący na wczuwaniu się w postaci i odgrywanie ich całym sobą, pokazujący czym są zło, wina i kara…
Oprócz głównego dania, czyli LARPów, podczas wydarzenia można było wziąć udział również w kilku innych, ciekawych atrakcjach – spróbować swoich sił w szyciu, tworzeniu scenariuszy, czy w warsztatach charakteryzacji. Stylizowana Karczma serwowała zdrowe posiłki i napoje, poza tym regularnie odbywały się w niej występy artystyczne. Był także mały Games Room, wystawy akcesoriów LARPowych oraz Targowisko z oryginalnymi przedmiotami, tworzonymi przez fanów.
Oba wydarzenia przyciągnęły całkiem pokaźną liczbę fanów popkultury i fantastyki. Bardzo dobrym pomysłem było zaplanowanie ich w jednym terminie oraz umożliwienie darmowego wstępu. Każdy przybyły znalazł atrakcję mu odpowiadającą. Oby w następnych latach udało organizować się następne edycje obu wydarzeń w podobnej lub ulepszonej formule.
Fanów popkultury ze Szczecina i okolic, a także innych miast zapraszam już 16 listopada na drugą edycję wydarzenia BETON – szczecińskie spotkania z popkulturą, organizowanego przez Stowarzyszenie POP-ART oraz redakcję portalu Betoniarka.net, podczas którego zaplanowana jest również cała paleta atrakcji.
(1) cytat zaczerpnięty z opisu prelekcji w Programie PDF 2018
(2) cytat zaczerpnięty z https://pl.wikipedia.org/wiki/Live_action_role-playing