in , , , , ,

Ptyś i Bill. Kłopoty z Billem. Tom 13 [recenzja]

Belgia jest znana na całym świecie z produkcji wyjątkowych komiksów. Oto kilka z nich:

  1. Przygody Tintina (The Adventures of Tintin) – stworzone przez Hergé, to jedne z najbardziej znanych belgijskich komiksów na świecie.
  2. Smerfy (Les Schtroumpfs) – stworzone przez Peyo, te małe, niebieskie postacie stały się międzynarodowym fenomenem.
  3. Lucky Luke – komiks Morrisa o kowboju, który strzela szybciej niż jego cień
  4. Spirou i Fantasio (Spirou et Fantasio) – seria komiksowa autorstwa André Franquina.
  5. Gaston Lagaffe – inny popularny komiks André Franquina
  6. Marsupilami – stworzony przez André Franquina, Marsupilami to fantastyczne zwierzę o niezwykle długim ogonie.
  7. Largo Winch – seria komiksowa autorstwa Van Hamme i Francq, opowiadająca o młodym miliarderze prowadzącym korporację.
  8. XIII – inna popularna seria Van Hamme, pełna tajemnic i spisków.
  9. Czerwony Rycerz (De Rode Ridder) – seria komiksowa o rycerzu imieniem Johan i jego przygodach w średniowiecznej Europie.

Wszystkie te komiksy są integralną częścią belgijskiej kultury i mają duży wpływ na rozwój europejskich komiksów. Zdecydowanie polecam zapoznanie się z nimi!

Ale dziś, zajmiemy się równie znanym i sztandarowym produktem komiksu belgijskiego, jak te wymienione wyżej. Od dzieciństwa spotykałem plansze tego komiksu w różnych francuskojęzycznych magazynach komiksowych.

Dziś, gdy jestem po lekturze 13 już tomu zbiorczego Ptysia i Billa, bardziej widzę jakość tych historii i wzorcowość postaci.

Komiks Ptyś i Bill. Kłopoty z Billem, to humorystyczna seria opowiadająca o przygodach rezolutnego chłopca i jego psa. Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: Ptyś i Bill rozrabiają, Kumple są najważniejsi oraz Kłopoty z Billem.

Pomysłodawcą serii był legendarny belgijski autor Jean Roba, który tworzył ją od 1959 do 2001 roku. Od 2003 roku cykl jest kontynuowany przez innych autorów, między innymi popularnego scenarzystę Christophe’a Cazenove’a oraz Jeana Bastide’a.

Scenariusz komiksu jest humorystyczny i ciekawy dla dzieci. Ptyś i jego spaniel Bill nie potrafią bez siebie żyć i pomagają sobie zawsze, kiedy trzeba. Obaj też mają mnóstwo zwariowanych pomysłów, które powodują, że ich życie jest wesołe i kolorowe. Codzienne zabawy i perypetie sprawiają, że ich przyjaźń jest niezapomniana.

Rysunki dzięki charakterystycznej kresce są naprawdę przyjemne w odbiorze i mogą przyciągnąć dzieci do lektury. Ten tom pomoże im jeszcze bardziej rozwinąć umiejętność czytania. A to super pomysł na osiągnięcie tego celu…

Mój ulubiony komiks to 2 stronicowy o magii świąt w „wigilijnej opowieści”…

Co do samego autora, to:

Jean Roba (28 lipca 1930 – 14 czerwca 2006) był belgijskim autorem komiksów z tzw. szkoły Marcinelle. Jego najbardziej znanym dziełem jest “Boule et Bill” (Ptyś i Bill), który tworzył od 1959 do 2001 roku.

Roba urodził się w Schaerbeek w Belgii. W młodości czytał francuskie magazyny, takie jak Robinson i Mickey, które głównie prezentowały amerykańskie komiksy. Po pracy jako ilustrator dla różnych magazynów i agencji reklamowych, zaczął w 1957 pracować również jako ilustrator dla magazynu Spirou. Gdzie przez kilka lat tworzył małe kreskówki na pierwszą stronę. Pracował również dla Bonnes Soirées, innego magazynu wydawnictwa Dupuis, gdzie kontynuował serię “Sa majesté mon mari” po tym, jak Albert Uderzo przestał.

Dla Spirou stworzył kilka krótkich opowieści z Yvanem Delporte. Współpracował przy różnych historiach Spirou et Fantasio z André Franquinem, który nauczył go podstaw tworzenia komiksów, zanim ten zaczął swoją główną serię “Boule et Bill” w 1959 roku, początkowo z historiami Maurice’a Rosy. Oprócz tej serii głównie jednostronicowych komiksów, w 1962 roku rozpoczął “La Ribambelle” o grupie dzieci z różnych krajów i ras. Roba był zarówno artystą, jak i pisarzem. Napisał większość swoich własnych gagów dla “Ptysi i Billa”, podczas gdy inni przyczynili się do historii “La Ribambelle”. Przekazał rysowanie “Ptysi i Billa” Laurentowi Verronowi po ponad 1000 stronach. Jego prace zostały przetłumaczone na czternaście języków i sprzedały się w nakładzie przekraczającym 25 milionów egzemplarzy. Mieszkał w Jette, od 1951 roku aż do swojej śmierci w 2006 roku w Brukseli.

W 2005 roku zajął 100. miejsce w wyborach na “Największego Belga” (Le plus grand Belge). Zmarł 14 czerwca 2006 roku w Brukseli, w wieku 75 lat z przyczyn naturalnych.

Podsumowując, Ptyś i Bill. Kłopoty z Billem to komiks pełen humoru i przygód, który z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelnikom. Zdecydowanie polecam!

Klasyka warta uwagi !

#współpracarecenzencka

Dane techniczne:
Tytuł: Ptyś i Bill. Kłopoty z Billem. Tom 13
Scenarzysta i ilustrator: Jean Roba
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Format: 216×285 mm
Liczba stron: 148
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328170209
Data wydania: 10 kwietnia 2024

Dodatek do gry Pokémon TCG: Scarlet & Violet -Twilight Masquerade już w sprzedaży!

Tam, gdzie pada cień – zapowiedź