in , ,

“Raven. Biały Kruk” [recenzja]

„Raven Hollow było pełne duchów.
Raven Hollow było pełne tajemnic.
Raven Hollow było pełne śmierci.”

Raven. Biały Kruk to pierwszy tom bestsellerowej serii dla młodzieży autorstwa J.L.Weil wydany w Polsce przez Wydawnictwo Kobiece.

Główną bohaterką serii Raven jest siedemnastoletnia Piper. Poznajemy ją w trudnym dla niej okresie. Jej mama właśnie została zamordowana, a ona i jej młodszy brat TJ mają spędzić wakacje z babcią Rose, w jej posiadłości na wyspie Raven Hollow. Nigdy do tej pory nie widzieli babci. Rodzeństwo nie jest zadowolone z tej decyzji. TJ jednak szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Natomiast Piper na każdym kroku buntuje się przeciwko zasadom wprowadzonym przez babcię i marzy o jak najszybszym powrocie do rodzinnego Chicago. Nudne wakacje diametralnie zmieniają się kiedy bohaterka poznaje rodzinę Hunterów, a w szczególności Zane’a Huntera. Już od pierwszego spotkania coś zaczyna iskrzyć między nią a chłopakiem. W tym samym czasie dziewczyna odkrywa, że na wyspie dzieją się dziwne rzeczy. Zane prześmiewczo nazywa Piper “księżniczką”, a jej babcię “Królową”. Z czasem okazuje się, że Rose jest właścicielką całej Raven Hollow, ale czy tylko dlatego otrzymała taki tytuł? Piper zauważa na nadgarstkach mieszkańców ruchome tatuaże w kształcie ptaków. Kilka razy zostaje zaatakowana, przez ludzi pragnących jej śmierci. Dziewczyna przeczuwa, że to wszystko w jakiś sposób łączy się ze sprawą śmierci mamy i tajemnicą jej rodziny.

Podczas lektury książki pomału poznajemy wyspę Raven Hollow, jej mieszkańców i tajemnice. Historia opowiedziana jest z perspektywy Piper, dlatego towarzyszymy jej podczas szukania odpowiedzi na nurtujące ją pytania: co dzieje się na wyspie, jak to się z nią łączy, dlaczego zginęła jej mama i co z tym wspólnego ma jej babcia? Obserwujemy również rozwijające się uczucie między Piper i Zane’em. Relacja między nimi utrzymana jest w konwencji love-hate. Wątek romantyczny toczy się równolegle z poznawaniem prawdy o wyspie. Widzimy również to, w jaki sposób bohaterka musi poradzić sobie z tą prawdą oraz jak zmienia się jej podejście do wyspy. Początkowo chce z niej jak najszybciej uciec i często wspomina o tym swojemu przyjacielowi z Chicago – Parkerowi. Z czasem, kiedy poznaje prawdę, przestaje myśleć o powrocie. Pierwszy tom zdradza tylko tajemnicę wyspy i jej mieszkańców, zostawiając na koniec przyjemne uczucie niedosytu. Dzięki czemu tym bardziej chce sięgnąć po kolejne tomy.

Raven. Biały kruk to książka z serii young adult, czyli skierowana do nastolatków i młodych ludzi. Zawiera wątki paranormalne, mroczne tajemnice i trudną relację romantyczną, zatem wszystko, co musi zawierać książka z tego gatunku. Dzięki temu jest idealnym przedstawicielem nurtu. Raven. Biały kruk budową swojej fabuły, według mnie, bardzo przypomina Upadłych Lauren Kate. Jednak wprowadza więcej wątków paranormalnych i nadprzyrodzonych. Tutaj istoty paranormalne to nie, często już wykorzystywane, wampiry, demony, wilkołaki czy upadłe anioły. Nie mogę zdradzić kogo wybrała J.L.Weil do swojej powieści, ponieważ to właśnie jedna z tajemnic, które wyjaśnią się w trakcie czytania. Raven. Biały kruk powinno spodobać się fanom takich tytułów jak wspomniani wyżej Upadli, Dary Anioła czy Akademia Wampirów.

Mnie książka bardzo wciągnęła. Jest napisana przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się ją szybko. Z początku musiałam przyzwyczaić się do specyficznych przemyśleń Piper na temat Zane’a. Dziewczyna ma 17 lat, przechodzi burzę hormonalną (jak sama o tym mówi) i wcześniej nie miała chłopaka, a Zane bardzo jej się spodobał od pierwszego wejrzenia. Ich spotkania nie zawsze przebiegają tak, jakby Piper tego chciała, co skutkuje bardzo interesującymi utarczkami słownymi, które trochę rekompensowały mi nadmiar przemyśleń bohaterki na temat Zane’a. Według mnie Raven. Biały Kruk ma jeden minus, dopiero po przeczytaniu 3/4 książki poznajemy odpowiedzi na większość nurtujących Piper pytań. Część odpowiedzi otrzymujemy wcześnie (w połowie książki), jednak te najważniejsze dopiero pod koniec. Kilka tajemnic zostało jeszcze do odkrycia, dlatego już nie mogę się doczekać dalszych przygód Piper i Zane’a. Kolejne tomy w serii to:

  • Czarna wrona,
  • Symetria dusz.

J.L. Weil – bestsellerowa autorka USA Today. Mieszka w Illinois i pisze książki z serii Young Adult i New Adult. Jej bohaterki to wygadane i zadziorne dziewczyny, które poradzą sobie w każdej sytuacji. Na każdą z nich czeka równie zadziorny chłopak! Weil przyznaje się, że Jensen Ackles i malinowa mocha to jej największe uzależnienia. Oprócz tego chętnie rozmawia ze swoimi fanami o pozostałych sprawach, do których ma słabość: książkach i serialu Supernatural.


Tytuł: Raven. Biały Kruk
Autor: J. L. Weil
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Data wydania: 20 kwietnia 2018
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Liczba stron: 376
Oprawa: miękka ze skrzydełkam


Nowa książka Adama Przechrzty

Power Rangers mają nowych twórców