in , ,

„Czarna wrona” [recenzja]

Czarna wrona to drugi tom bestsellerowej serii Raven autorstwa J.L. Weil wydany w Polsce przez Wydawnictwo Kobiece.

Akcja książki rozpoczyna się kilka dni po wydarzeniach opisanych w Białym kruku. Piper przygotowuje się do pogrzebu swojej babci, Rose oraz do poważnej rozmowy z bratem, TJ-em. Dla jego bezpieczeństwa chce odesłać go na ląd do ich ojca. Dla Piper jest to również czas na przygotowanie się do przejęcia obowiązków Białego kruka. Jako ostatnia w linii Białych kruków przejęła już moc po babce, a teraz ma objąć funkcję przywódcy wszystkich sfer.

Część żniwiarzy zaczyna się buntować przeciwko obecnemu porządkowi oraz przejęciu rządów przez Piper. W powietrzu wisi wojna. W tym czasie dziewczyna musi nauczyć się kontrolować rosnącą z dnia na dzień moc. Rozpoczyna szkolenie, podczas którego poznaje również zasady panujące w świecie żniwiarzy.

W Czarnej wronie sprawy między Piper, Zanem i Zanderem wcale nie układają się lepiej. Piper i Zane są od siebie izolowani, a podczas koronacji mają zostać ogłoszone jej zaręczyny z Zanderem. Sytuacji nie ułatwia fakt, że na Raven Hallow przybywa przyjaciel Piper – Parker, który również się w niej podkochuje. Istna mieszanka wybuchowa.

W Białym kruka Piper chciała wrócić do swojego dawnego życia w Chicago, jednak dzięki szkoleniu, jakie rozpoczęła, w Czarnej wronie zaczyna rozumieć prawa działające w świecie, do którego trafiła. Za każdym razem kiedy używa swoich nowych umiejętności, coraz mocniej odzywa się w mniej zwiastunka śmierci. Dzięki temu coraz łatwiej jej znaleźć swoje miejsce w otaczającym ją świecie. Z jednej strony nie może już wrócić do poprzedniego życia, a z drugiej – już nie chce.

Tak samo jak Biały kruk, Czarna wrona jest napisana bardzo przystępnym językiem. Książkę czyta się bardzo szybko również z powodu wartkiej akcji. Bohaterowie nie mogą narzekać na nudę, ponieważ naprawdę dużo się dzieję. Mam też wrażenie, że sama Piper trochę wydoroślała od czasu przybycia na Raven Hallow. Jej myśli dalej zaprząta Zane, jednak już w mniejszym stopniu niż w części pierwszej.

Od pierwszej części serii Piper towarzyszy pytanie kto i dlaczego zabił jej mamę? Na drugie dostała już częściową odpowiedź – ktoś chce przejąć moc Białego kruka. Jednak pierwsze nadal pozostaje bez odpowiedzi. Kiedy zaczynałam lekturę Czarnej wrony, miałam nadzieję poznać tą odpowiedź. Niestety mam wrażenie, że temat śmierci mamy Piper został zupełnie pominięty. Mam nadzieję, że trzeci i zarazem ostatni tom rozwiąże już wszystkie tajemnice Raven Hallow.

Podsumowując, Czarna wrona bardzo mi się podobała i już nie mogę doczekać się co przyniesie Symetria dusz.

O autorce
J.L. Weil – bestsellerowa autorka USA Today. Mieszka w Illinois i pisze książki z serii Young Adult i New Adult. Jej bohaterki to wygadane i zadziorne dziewczyny, które poradzą sobie w każdej sytuacji. Na każdą z nich czeka równie zadziorny chłopak! Weil przyznaje się, że Jensen Ackles i malinowa mocha to jej największe uzależnienia. Oprócz tego chętnie rozmawia ze swoimi fanami o pozostałych sprawach, do których ma słabość: książkach i serialu Supernatural.

Tytuł: Raven. Czarna Wrona
Autor: J. L. Weil
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Data wydania:  23 sierpnia 2018
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Liczba stron: 360
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Katalog 2018/2019 wydawnictwa KBOOM

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego 2018 [laureaci]