in , ,

Rozmowa z Anną Zalewską — nagranie rozmowy

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z rozmowy z Anną Zalewską, autorką komiksu Wyżej niż kondory wydanego przez Kulturę Gniewu. Rozmowę poprowadziła Marta Kostecka. Betoniarka objęła wydarzenie patronatem. Spotkanie odbyło się na Kanale Książkowym.

Anna Zalewska

Urodziła się w 1996 roku w Częstochowie. Ukończyła Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje jako projektantka graficzna i autorka komiksów. Jest miłośniczką gór i wspinaczki skalnej. Mieszka w Warszawie.

Wyżej niż kondory

Komiksowa adaptacja wspomnień Wiktora Ostrowskiego.

Niedostępne góry, rozległe lodowce, dalekie kontynenty – o tym marzą pewni siebie młodzi taternicy i postanawiają te marzenia zrealizować. Ich wyprawa w Andy potrwa kilka miesięcy, ale na długo zapisze się w historii, a jej ślady do dziś znajdziemy na mapach pod postacią nazwanych szczytów na cześć polskich wspinaczy.

Spisując wspomnienia z tej wyprawy, Wiktor Ostrowski podkreśla zarówno siłę przyjaźni, która pozwala zmierzyć się z trudnościami w ekstremalnych warunkach, jak i samo skomplikowanie takiej podróży, która odbyła się w latach 30. XX wieku, kiedy do Argentyny płynęło się okrętem, w trakcie wspinaczek dopiero badało odporność na duże wysokości i testowało samodzielnie zaprojektowane namioty czy buty. Były to lata pionierów i entuzjastów, których przygody do dziś robią wrażenie.

Anna Zalewska w Wyżej niż kondory przekłada reporterską relację Wiktora Ostrowskiego na język komiksu – wyławia z niej szczegóły przygotowań do wyprawy i trudy podróży, by wreszcie poprowadzić bohaterów przez górskie ścieżki na andyjskie szczyty. Kolejne plansze odsłaniają przed nami zarówno wysokogórskie zmagania z mrozem, jak i zmęczenie czy ambicję prowadzącą do ryzykownych decyzji oraz siłę przyjaźni, która w takich chwilach okazuje się decydująca.

Wielu ludzi zna losy złotej ery polskiego himalaizmu, kiedy to Polacy zdobywali najwyższe góry świata. Jednak mało kto jest zaznajomiony z przedwojennym andynizmem. Chciałam przywołać te mniej znane czasy i ten rejon, w którym Polacy mają wielkie osiągnięcia.

Anna Zalewska

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Kobiety w komiksie [ToPiK]

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2024 [AKTUALIZACJA 16 KWIETNIA]