Własnie w moje ręce trafił komiks Shi – na początku był gniew…, czyli pięknie ilustrowany komiks od Taurus Media. Autorami komiksu są: Belg Zidrou (Uczeń Ducobu) – scenariusz i Hiszpan José Homs (Millenium, Red Sonja) – rysunki.
Akcja komiksu zaczyna się współcześnie, po ogłoszeniu wyroku w sprawie producenta broni, jednak szybko przenosimy się do Anglii czasów wiktoriańskich. Jest rok 1851 i trwa Wielka Wystawa Światowa. Z tej okazji w Londynie wybudowano ogromny Kryształowy Pałac. To tu poznajemy główne bohaterki komiksu: młodą angielską arystokratkę, Jennifer Winterfield, i tajemniczą Japonkę Kitamakurę, w skrócie Kita. Gdy Jennifer zwiedza wystawę zauważa Kitę z dzieckiem na ręku. Jednak okazuje się, że dziecko nie żyje. Organizatorzy wystawy, by uniknąć międzynarodowego skandalu, postanawiają zataić śmierć dziecka i pochować je pod drzewami w Kryształowym Pałacu.
Tytułowe Shi to japoński symbol śmierci, którym podpisuje się organizacja kryminalna, złożona z samych kobiet – rozgniewanych matek. Organizację najprawdopodobniej założyły właśnie Jennifer i Kita. Jednak o tym, co je skłoniło do tej decyzji, dowiemy się w kolejnych tomach.
Shi – na początku był gniew... to pierwsza z czterech planowanych części komiksu. W tej części poznajemy głównych bohaterów i realia XIX wiecznego Londynu. Widzimy też przekrój londyńskiego społeczeństwa. Z jednej strony mamy arystokrację, która jest przeświadczona o wyższości Anglii nad innymi krajami, a z drugiej ubogich, mieszkających na ulicach i żebrzących żeby przeżyć. Pokazana jest też hipokryzja tych grup społecznych.
Na osobne omówienie zasługują rysunki, które są bardzo dopracowane. Poszczególne kadry bardzo dobrze oddają klimat wiktoriańskiego Londynu. Kolorystyka sugeruje czas lub miejsce akcji. Deszczowe uliczki Londynu są ponure i ciemne, jadalnia przytulna i jasna, a ciemnia fotograficzna czerwona. Bohaterowie odwiedzają też niezachowany do dzisiaj Kryształowy Pałac. José Homs, bazując na historycznych rysunkach, ożywił to miejsce na kartach komiksu.
Drugi tom, Shi Roi Demon został wydany w Polsce i już niedługo jego recenzja trafi na nasz portal. Dla niecierpliwych trailer.
Dane techniczne:
rok wydania PL: 2018
scenariusz: Zidrou
rysunki: José Homs
tłumacz: Jakub Syty
wyd. oryg.: Dargaud
rok wyd. oryg.: 2017
format: 215×290 mm
oprawa: twarda
papier: kredowy
druk: kolor
ilość stron: 56