in , ,

Sierpniowe zapowiedzi komiksowe Kultury Gniewu

Na sierpień Kultura Gniewu zapowiedziała wydanie czterech komiksów. Szczegóły znajdziecie na stronie wydawnictwa i poniżej.

W ten sposób znikam

Przejmująca opowieść o radzeniu sobie z traumami i psychicznymi problemami.

Clara ma dwadzieścia kilka lat, przyjaciół, opublikowaną książkę, pracę, którą lubi, i szefa, którego lubi znacznie mniej. Jej była dziewczyna, wrzuca radosne zdjęcia w sieci, terapeutka milczy, a pewne zdarzenie z przeszłości nie pozwala o sobie zapomnieć.

W swoim komiksie Mirion Malle, rysowniczka i scenarzystka z Francji, przygląda się temu momentowi w życiu, kiedy wszystko zaczyna się wymykać i przytłaczać, a próby zaradzenia kolejnym kryzysom przestają się sprawdzać.

To opowieść o stanie zapadania się i mimo wszystko walki o siebie. O szukaniu wsparcia, a zarazem wycofywaniu się ze świata. „W ten sposób znikam” pozwala dostrzec te sprzeczności i zrozumieć, co może się dziać z osobą, która doświadcza depresji, i jak do niej dotrzeć, by pomóc.

Scenariusz:
Mirion Malle
Rysunki:
Mirion Malle
Przekład:
Katarzyna Koła-Bielawska
ISBN: 978-83-67360-40-1
Wydanie: I
Format: 165 × 235 mm
Objętość: 208 stron
Oprawa: miękka

Rewolucyjny mechanizm, czyli po nitce do komputera

Pasjonująca historia niedocenionego wynalazku!

Na początku była… wielka tajemnica, bo w Chinach za zdradzenie sekretu produkcji jedwabiu groziła utrata głowy. Gdy hodowla jedwabników dotarła w końcu do Europy, znajomość tkackiego rzemiosła zaczęła być w cenie, a handel tkaninami decydował o ekonomii i politycznych wpływach. Kto by pomyślał, że tyle może zależeć od zwykłej nitki lub sposobu jej tkania.

Prawdopodobnie w niejednej z naszych szaf znajduje się żakardowa marynarka, co zawdzięczamy pewnemu tkaczowi — Josephowi Jacquardowi, który ponad dwieście lat temu spędził wiele bezsennych nocy nad pewnym mechanizmem. Jego wynalazek zaintrygował samego Napoleona, a udoskonalany przez lata zwrócił uwagę matematyków i pomógł im stworzyć zaawansowane maszyny liczące.

Jak toczyły się losy tego rewolucyjnego odkrycia? Praca ilu umysłów złożyła się na doskonalenie jednego systemu na przestrzeni lat i jak bardzo skomplikowane są dzieje zwykłej nitki splatającej to, co mamy na sobie? W końcu — co mają ze sobą wspólnego krosna, organy i spis powszechny? Karol Mularczyk w swoim debiutanckim komiksie w fascynujący sposób odpowiada na te i wiele innych pytań.

Scenariusz:
Karol Mularczyk
Rysunki:
Karol Mularczyk

ISBN: 978-83-67360-42-5
Wydanie: I
Format: 165 × 235 mm
Objętość: 176 stron
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Zmarszczki

Nowy komiks Paco Roki, autora „Domu” i „Powrotu do Edenu”!

Emilio, myli pory dnia i roku, gubi przedmioty i umykają mu ich nazwy, czasem zapomina nawet, że nie jest już dyrektorem banku. Z kolei Miguela pamięć nie zawodzi – bystrość swojego umysłu wykorzystuje byle tylko się nie nudzić, nie przejmując się zbytnio innymi. Gdy tych dwóch zostaje współlokatorami, nie wiedzą jeszcze, z czym przyjdzie im się zmierzyć.

Paco Roca wkracza w świat domów spokojnej starości i z właściwą sobie wrażliwością obserwuje tych, którym życie się wymyka, wspomnienia zaskakują, a sprawczość wygasa. To w „Zmarszczkach” autor zaczyna swoją podróż po krainie pamięci, którą kontynuuje w „Domu” czy „Powrocie do Edenu”. Tu jednak skupia się na bardzo szczególnym momencie konfrontacji starzejących się bohaterów z własną słabością, na niepogodzeniu z chorobą, ale przede wszystkim ogromnej sile, jaką w takich momentach może dać przyjaźń.

Wielokrotnie nagradzane i zekranizowane w formie animacji „Zmarszczki” są dowodem na to, że choć nie da się od starości uciec, to można w niej odnaleźć coś, na co być może nie miało się czasu przez całe dotychczasowe życie.

Scenariusz:
Paco Roca
Rysunki:
Paco Roca
Przekład:
Tomasz Pindel
ISBN: 978-83-67360-40-1
Wydanie: I
Format: 168 × 240 mm
Objętość: 104 strony
Oprawa: twarda

Hotel Dziwny, tom 5. Wyspa Lawapali

Piąty tom niezwykle popularnej serii dla młodych czytelników.

Choć słońce jeszcze nie wzeszło, czas wyruszyć na tajemniczą wyspę Lawapali! Pośród sporów o to, kto będzie sterował łódką, kto pierwszy zauważył wielką rybę i znalazł piękną muszlę, nasi bohaterowie dopływają do tego niezwykłego miejsca.

A tam… ktoś powycinał drzewa, postawił płoty i tabliczki „zakaz wstępu”. A przecież wyspa jest dla wszystkich! Co teraz będzie? Czy Marietcie i jej przyjaciołom uda się znaleźć sposób na uratowanie wyspy? Może im w tym pomóc zamieszkująca tutejszy las Mała Kra, która wyciąga ich z tarapatów i częstuje smakołykami. Razem na pewno coś wymyślą!

„Wyspa Lawapali” to piąty tom niezwykle popularnej serii dla młodych czytelników. Jej bohaterami są mieszkańcy tytułowego hotelu: Kaki – puchaty, fioletowy i bardzo leniwy stworek; pan Snarf – recepcjonista duch; pan Leclair – szczur książkowy oraz Marietta, pozornie zwyczajna dziewczynka. W fantastycznych przygodach pomaga im także Celestyn, chłopiec z sąsiedztwa noszący kapelusz w kształcie grzyba.

Scenariusz:
Katherine Ferier, Florian Ferier
Rysunki:
Katherine Ferier,
Przekład:
Olga Mysłowska
ISBN: 978-83-67360-41-8
Wydanie: I
Format: 210 × 285 mm
Objętość: 40 stron
Oprawa: twarda

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Detektyw Miś Zbyś na tropie. Wielka draka w szkockim zamczysku [recenzja]

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #18