in , , , ,

Detektyw Miś Zbyś na tropie. Wielka draka w szkockim zamczysku [recenzja]

Detektyw Miś Zbyś na tropie. Dama z pluszowym misiem, to piąta część przygód Misia Zbysia i jedyna (jak do tej pory) wydana w postaci activity booka. Jest już praktycznie, nie do dostania na rynku. Dlatego autorzy postanowili wydać tę historię w postaci regularnego tomu. Żeby nie robić zamieszania, wydali ją pod nową nazwą Wielka draka w szkockim zamczysku.

Dla tych, którzy nie mieli okazji zapoznać się z activity bookiem, przypomnę fabułę. Detektyw wraz ze swoim asystentem zostają wezwani do muzeum, skąd ukradziono obraz Dama z pluszowym misiem pędzla Leoparda Da Vinci. Policja nie znalazła żadnych śladów włamania i tylko Zbyś i Mruk mogą rozwiązać tę zagadkę. Szybko odnajdują poszlaki prowadzące ich do szkockiego zamku. Tam najprawdopodobniej ukrywa się złodziej ze swoim wspólnikiem fałszerzem oraz jest przetrzymywany agent Jamnik Swąd. 

W Damie z pluszowym misiem znajdowało się wiele łamigłówek dla dzieci. Podczas przerabiania w wersję bardziej komisową, część kadrów została przerysowań, a cały komiks pokolorowany. Dla posiadaczy activity booka może być dodatkową frajdą porównywanie obu wydań. 

Zadania dla czytających nie zniknęły z historii całkowicie. Znajdziemy tu kilka kadrów, gdzie sami możemy zadać dziecku zadanie na spostrzegawczość oraz jeden gdzie autorzy wprost proszą o znalezienie wyznaczonych rzeczy. Bez ich wskazania nie można przejść na kolejną stronę historii.

Jest to kolejna seria duetu Jasiński i Nowacki, po jaką sięgnęłam z moimi dziećmi. Jak w poprzednich tekstach już pisałam, jesteśmy fanami Smoczka Loczka i Nieustraszonych Łowców Stachów. Czas w końcu przyszedł na zapoznanie się z Misiem Zbysiem i Borsukiem Mrukiem. Spotkanie to uważam za bardzo udane. Córka już dodała ten tom do swojej stałej puli książek, które chce czytać przed snem.

To, co mnie urzekło w tym albumie, to w pierwszej kolejności humor. Czasami nieoczywisty i skierowany bezpośrednio do dorosłych. Cudowne są też nawiązania ukryte w tekście. Możemy znaleźć tu znienawidzone przez wszystkich zadanie z matematyki o pociągach oraz samego Sherlocka Holmesa. 

Całość określiłabym jako Vinci dla dzieci, ponieważ najważniejsze motywy z filmu znajdziemy też w Wielkiej drace w szkockim zamku. Złodzieje kradną obraz Dama z pluszowym misiem pędzla Leoparda Da Vinci, w filmie jest obraz Dama z łasiczką Leonarda Da Vinci. Złodzieje, dosłownie znikają ze swoim łupem oraz (tu może trochę zdradzę fabułę filmu) powstają kopie skradzionego obrazu. Dla kogoś, kto tak jak ja lubi film Vinci, to świetne rozwiązanie, żeby móc dziecku czytać komiks o bardzo zbliżonej fabule. Może w przyszłości zachęci to je do obejrzenia filmu.

Myślę, że w oczekiwaniu na kolejną część przygód Misia Zbysia i Borsuka Mruka, każdy mały fan sięgnie po Wielką drakę w szkockim zamczysku, a ci, którzy czytali wcześniej Damę z pluszowym misiem, z chęcią porównają obie wersje. 

Opis wydawcy:
Kolejna trudna sprawa dla detektywa Misia Zbysia i jego asystenta Borsuka Mruka! Tym razem nasi bohaterowie zajmą się sprawą kradzieży słynnego obrazu „Dama z pluszowym misiem” pędzla wybitnego malarza Leoparda da Vinci. Trop prowadzi do pełnego tajemnic zamku w Szkocji. Oczywiście śledztwo okaże się skomplikowane, na szczęście detektywi będą mogli liczyć na wsparcie tajnych służb Jej Królewskiej Mości, a także pomoc czytelników!

„Wielka draka w szkockim zamczysku” Piotra Nowackiego, Macieja Jasińskiego oraz Tomka Kaczkowskiego to zupełnie nowa wersja tomu piątego, który ukazał się kilka lat temu pod tytułem „Dama z pluszowym misiem”. Poprzednie wydanie łączyło komiks z kolorowanką i książeczką z zadaniami, teraz historia ta wraca w bardziej tradycyjnej, komiksowej formie.

Nie zmienia się jedno — ilość radości, jaką seria daje młodym czytelnikom!

Dane techniczne:
Tytuł: Detektyw Miś Zbyś na tropie. Wielka draka w szkockim zamczysku.
Scenariusz: Maciej Jasiński
Ilustracje: Piotr Nowacki
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Data wydania: 25.05.2023
Format: 165 x 230 mm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 52
Kategoria wiekowa: 2+

Zapowiedzi mangowe – sierpień 2023

Sierpniowe zapowiedzi komiksowe Kultury Gniewu