in , , , ,

Świat Mitów. Jazon i złote runo [recenzja]

Dawno, bo jeszcze w szkole podstawowej, zostałem fanem mitów greckich. Rozwijały one moje marzenia o przygodzie i spotkaniu z nieoczywistym, pojedynku człowiek vs bogowie. A że tych bogów było wielu i wciąż ze sobą walczyli to i tych opowieści było wiele. Mity to pierwsze ludzkie opowieści. Pierwsza drużyna superbohaterów, pierwsi supermani – dzieci bogów i ludzi. Magiczne artefakty, zdrady, spiski i namiętności, wszystko tu znajdziecie. Warto wiedzieć jak te opowieści powstawały przed wiekami i jak funkcjonują dzisiaj.

A mit to również opowieść drogi, podróży i rozwoju bohatera.

Myślę, że Grekom chodziło też o popularyzację postawy poświęcenia się dla społeczności. Pokazywali to poprzez heroiczny czyn, który był ponad siły lub możliwości bohatera opowieści, jego poświęcenie się dla sprawy, odrzucenie własnego dobra na rzecz innych braci i sióstr. Kolejność nieprzypadkowa, gdyż to zazwyczaj mężczyźni są bohaterami, kobiety, nawet boginie, to raczej „tło” lub „akcent” w przygodzie.

Komiks Jazon i złote runo z serii Świat Mitów to doskonała adaptacja jednego z najbardziej znanych greckich mitów – wyprawy Jazona po złote runo. Prawowity następca tronu królestwa Jolkos, mały Jazon, jako jedyny przeżył masakrę dokonaną na jego braciach przez wuja, zdrajcę Peliasa. Ukryty przez matkę, dorastał z daleka od ludzi, wychowywany i kształcony przez najlepszego nauczyciela w Grecji – centaura Chirona. Ten uczył go muzyki, medycyny i sztuki wojennej. Dopiero po osiągnięciu pełnoletności, Jazon, dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu i opuszcza mentora, by wypełnić przeznaczenie. Ale wpadłszy w pułapkę zastawioną przez wuja nadal władającego królestwem, jest zmuszony podjąć się wyjątkowo niebezpiecznej misji. Ma zdobyć złote runo, skarb tyleż bezcenny, ile niedostępny.

Nasz bohater zbudował więc statek o nazwie Argo i zebrał załogę zwaną Argonautami. Wśród nich byli Herakles, Orfeusz, Kastor i Polluks. Po wielu przygodach dotarli do Kolchidy, gdzie król Eetes zgodził się oddać złote runo, ale tylko jeśli Jazon wykona trzy niemożliwe zadania.

Z pomocą Medei, córki Eetesa, która była potężną czarodziejką, Jazon zdołał wykonać zadania i zdobyć to, po co przybył. Uciekł z Medeą i runem do Jolkos, ale Pelias odmówił oddania tronu. Medea zemściła się na Peliasie, a Jazon został królem. Jest to jedna z najbardziej znanych opowieści z mitologii greckiej.

Autorką scenariusza tej adaptacji jest, znana z poprzednich tytułów tej serii, francuska scenarzystka Clotilde Bruneau, zaś rysunki wykonał brazylijski rysownik i ilustrator Alexandre Jubran, dotychczas współpracujący głównie z amerykańskimi wydawnictwami komiksowymi (m.in. „Daredevil” dla Marvela).

Historia Jazona jest pełna przygód, magii i zdrady. Jest to klasyka mitologii greckiej i była wielokrotnie adaptowana na różne media między innymi komiksy, filmy i książki. W komiksie Jazon i złote runo z serii Świat Mitów historia ta jest przedstawiona w nowoczesny i dostępny sposób.

I biblioteczka mitów rośnie. To cykl, który warto polecić, ba nawet trzeba go mieć.

#współpracarecenzencka

Dane techniczne:
Tytuł: Świat Mitów. Jazon i złote runo
Scenariusz:  Clotilde Bruneau
Ilustracje: Pierre Taranzano
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Format: 216 × 285 mm
Liczba stron: 168
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788328157675
Data wydania: 15 maja 2024

Białogard Comic Con [wpis patronacki]

Pucio poznaje kolory i dźwięki [recenzja]