in , , , ,

Tumac [Z półki zdjęte]

Dzisiaj zdjąłem z półki szwedzką serię Tumac.

W latach 70-tych ubiegłego wieku wielu zdolnych hiszpańskich twórców wyruszyło na podbój komiksowej Europy (i nie tylko). Wśród agencji pomagających im nawiązywać kontakty i zawierać umowy była firma Bardon Art z biurami w Londynie i Barcelonie.

Jednym z kierunków eksportu usług hiszpańskich grafików i scenarzystów była Skandynawia (głównie Szwecja i Dania). W roku 1978 Bardon Arts przy współpracy z Semic Press zaproponowali szwedzkim czytelnikom serię o popularnej w tamtym czasie tematyce, to jest odzianego w przepaskę bohatera, który przeżywa swoje przygody w dżungli.

W tym przypadku takim bohaterem jest Tumac, młody Inka, który w scenerii południowo amerykańskiej dżungli Kolumbii, Ekwadoru i Peru walczy z dzikimi zwierzętami, wrogimi plemionami Indian oraz białymi kryminalistami. Akcja komiksu toczy się współcześnie (lata 70-te XX wieku). Pierwsze kilkanaście odcinków (zaprezentowanych w czerni i bieli) opowiada historię ucieczki chłopca z klasztoru, w którym wraz z matką i innymi Indianami był siłą przetrzymywany i zmuszany do pracy, odnalezienia jego dziadka, powrotu do indiańskich korzeni, dorastania w dżungli, w tym zaprzyjaźnienia się z dwoma młodymi jaguarami, wyzwolenia jego plemienia z klasztornego więzienia, powrotu do legendarnego miasta Inków i wewnątrz plemiennych intryg. Po zakończeniu tej historii, komiks zaczął pojawiać się w kolorze, a przygody Tumaca były w większości przedstawiane jako zamknięte, krótkie epizody.

Ostatecznie, w Szwecji na przestrzeni lat 1978-1980 opublikowano 30 zeszytów serii. Była ona niemal równolegle publikowana w Danii przez tamtejszy oddział Semic’a.

W Szwecji, seria została reaktywowana w latach 1983-1984.

Ostatecznie wyeksportowano ją do Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Węgier oraz ZSRR.

Autorami komiksu byli: szwedzki scenarzysta Mats Larsson (Manila), który napisał scenariusz do wszystkich odcinków, oraz Hiszpan Jesús Blasco, który wykonał rysunki do pierwszych odcinków i uczestniczył w tworzeniu wielu kolejnych. Rysownikami współtworzącymi serię byli Hiszpanie Pinto, Aurelio Bevia, García Cabrera Amador, Luis Roca, Sanchez Elias & Sánchez Gómez Demetrio, Manuel Benet Blanes, Amador García Cabrera oraz Abel Romero (Chile) i Kari Leppänen (Finlandia).

Oryginalnie tekst ukazał się na profilu Z półki zdjęte 7 marca 2019

plansza z napisem 2023 rok komiksowy

Komiksowe wydarzenia w Polsce 2023 [aktualizacja 6 grudnia 2023]

Ekipa Rzeźzina — nagranie lajwa