Egmont, Kultura Gniewu, Non Stop Comics? Jak najbardziej. Ale komiksiarze nie zawsze decydują się na współpracę z wydawnictwami. Coraz częściej decydują się na selfpublishing lub crowdfunding. Jedną z platform zajmujących się tym ostatnim jest wspieram.to. Obecnie na tej platformie trwają dwie kampanie społecznościowe: Mścibór Potężny i kolejna część Blera.
Platforma może się poszczycić sukcesem w kampaniach, w wyniku których na rynku pojawiły się m. in. Istota, Krzesło w piekle, Kij w dupie, czy wcześniejsze Blery. Do tej pory łącznie ukazało się w ten sposób 25 tytułów. Jest szansa, że wydadzą się dwa kolejne.
Bler to seria autorstwa Rafała Szłapy. Trwająca zbiórka ma na celu wydanie siódmej części serii, Nieistnienie. Komiks jest w trakcie przygotowywania. Docelowy termin ukończenia prac i druku to połowa września 2018.
Tak jak poprzednie części komiks ma mieć około 50 plansz, w pełnym kolorze, w formacie A4, wydrukowanych na kredzie.
Komiks będzie wykonany w tradycyjnej technice rysunkowej z nałożonym, komputerowym kolorem. Materiał jest w przygotowaniu. Premiera tradycyjnie już jest wyznaczona na kolejny, 29. Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, który odbędzie się 15-16 września 2018 r.
Szłapa wydaje albumy z przygodami Blera od 2010 roku, do teraz wyszło sześć części. Dwa z nich zostały wydane dzięki zbiórkom crowdfundingowym. Kampanię można wesprzeć pod tym linkiem.
Drugi z trwających projektów na platformie to zbiórka na wydanie komiksu Mścibór Potężny. Jest to historia obrazkowa, która była realizowana podczas projektu 24 godziny komiksu, zorganizowanego w 2017 r. przez TuKomiks w Krakowie. Powstał wtedy scenariusz, szkic do całości oraz znaczna część line-artu. Komiks jest więc jest prawie gotowy. 24 strony są już pokolorowane. Pozostał skład oraz namalowanie okładki. Będzie to malarstwo tradycyjne farbami olejnymi na płótnie.
Autorem Mścibora jest Jan Skarżyński, który udziela się twórczo na fanpage’u SKRŻ. Tworzy komiksy od ponad 10 lat. Stworzył m. in. serię komiksów Gałgan. Swoją twórczość wydaje niezależnie. Pracuje jako instruktor Młodzieżowego Domu Kultury Wrocław-Krzyki.
Projekt można wesprzeć pod tym linkiem.