in , ,

Savasana. 11 zeszyt serii Wydział 7

Ukazał się 11 już zeszyt serii Wydział 7. Otwiera trzeci sezon przygód PRLowskiego archiwum X. I wchodzi w ten sezon z przytupem.

Savasana to 11 zeszyt popularnej serii komiksowej Wydział 7. Seria była kilkukrotnie nominowana do prestiżowych nagród. Podczas MFKiG w Łodzi w 2022 otrzymała tytuł Komiks Roku za zeszyty 8 i 9 cyklu.

Twórcami historii zawartych w każdym zeszycie są Marek Turek i Tomasz Kontny. Ten drugi jest także ich scenarzystą. Rysownicy serii się zmieniają. Do tej pory autorami rysunków byli m.in. Unka Odya, Łukasz Godlewski, Wojciech Stefaniec, Krzysztof Owedyk czy Michał Śledziński. Za rysunki Savasany odpowiada Rafał Szłapa, za kolor Joanna Szłapa, a autorem okładki alternatywnej jest Marek Oleksicki.

Dzięki współpracy z najlepszymi polskimi rysownikami i rysowniczkami każdy zeszyt serii to uczta dla oka. Ale nie tylko. Sam pomysł na serię jest gwarantem sukcesu: rzecz się dzieje w komunistycznej Polsce i opowiada o przygodach grupy osób zajmujących się sprawami przekraczającymi racjonalne rozumowanie.

Zespół śledczy tworzą, mniej lub bardziej oficjalnie, porucznik Szymon Wilk, major Filip Dobrowolski i dominikanin ojciec Jakub Lange. Często współpracują oni z dr Bogumiłą Fiszer i tajemniczą (już teraz trochę mniej) Heleną. Sprawy rozwiązywane przez Wydział toczą się w całej Polsce.

W Savasanie, wraz z bohaterami, znajdujemy się w Warszawie w kwietniu 1967 roku. Wydział 7 jest ponownie otwarty, a Szymon Wilk nadal zmaga się z demonami przeszłości. Najlepszym sposobem na odzyskanie równowagi ciała i ducha jest joga. Szymon za namową kolegów trafia więc na matę. Tymczasem Warszawa zmaga się z falą włamań. Ofiarami padają najczęściej kolekcjonerzy relikwii i artefaktów okultystycznych…

W zeszycie po raz kolejny dostajemy to, co najlepsze. Świetne rysunki, nostalgiczny klimat i wiernie oddane realia słusznie minionej epoki. Akcja jest dynamiczna, przedstawiona historia wciąga od pierwszego kadru, a poza tym dokłada kolejną ciekawą cegiełkę do wątku ciągnącego się przez wszystkie części serii, który z zeszytu na zeszyt coraz bardziej mnie wciąga. Do tego mistrz jogi wygląda wypisz wymaluj jak Rasputin! Może detal, ale mi robi 😉

Na przegląd popularnych asan, podróż w głąb siebie, śledztwo, włamania, pościgi i spotkanie z całą plejadą barwnych postaci zaprasza wydawnictwo Ongrys.

Opis wydawcy

Wydział VII to specjalna jednostka Służby Bezpieczeństwa, która zajmuje się badaniem wydarzeń paranormalnych na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sekretnymi kręgami warszawskich kolekcjonerów artefaktów wstrząsa fala kradzieży. Śledztwo będzie wymagało elastycznego podejścia, na szczęście Szymon Wilk nie na darmo został uczniem gruzińskiego jogina…

Historia i koordynacja: Marek Turek, Tomasz Kontny
Scenariusz: Tomasz Kontny
Rysunki: Rafał Szłapa
Kolory: Joanna Holeksa-Szłapa
Liternictwo: Bartosz Sutor
Okładka podstawowa: Rafał Szłapa
Okładka specjalna: Marek Oleksicki

Dane techniczne

Seria: Wydział 7 (#11)
Format: 170 × 246 mm
Liczba stron: 32
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Data wydania: 12 października 2023

#współpracarecenzencka

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Nagranie spotkania z Anną Krztoń

Obrazek na dziś — wesprzyj to!