Od 2 marca do 22 lipca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbywa się wystawa Teraz komiks! Przedstawia historię komiksu w Polsce w latach 1871 – 2017.
W majówkowy weekend miałam okazję obejrzeć tę wystawę.
Znajduje się ona w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy ulicy 3 Maja 1, tuż obok Krakowskich Błoni. Już przed samym wejściem do Gmachu Muzeum widać plakaty promujące obecnie odbywające się wystawy, w tym też Teraz komiks!
Wita nas historia obrazkowa Rodolphe’a Topffera z 1827 roku Historie de M. Vieux Bois (Historia Pana Staroleśnego). Autor tego dzieła jest uważany za “wynalazcę” i prekursora komiksu. “Powieść w rycinach” jest to historia miłosnych perypetii pewnego jegomościa zakochanego w pewnej damie. Kolejne eksponaty w tej części to różnego rodzaju francuskie opowieści obrazkowe.
Idąc dalej możemy znaleźć naklejki “tu zrób zdjęcie”. Są to specjalnie przygotowane wielkoformatowe przedstawienia postaci z komiksów omawianych w danej części ekspozycji. Pierwsze takie miejsce to postacie Maksa i Moryca – dwóch łobuziaków stworzonych przez Wilhelma Buscha w 1865 roku.
Następny w kolejce do zdjęcia jest Bezrobotny Froncek. Jest to jedna z pierwszych polskich postaci komiksowych. Perypetie Bezrobotnego Froncka były publikowane w latach 1932-1939 w katowickiej gazecie Siedem groszy. Były to krótkie, humorystyczne historyjki obrazkowe nawiązujące do realiów życia na Śląsku.
Zwiedzając dalej wystawę możemy ruszyć w podróż do Pacanowa razem z Koziołkiem Matołkiem, zwiedzić Ministerstwo Humoru, Studio Papcia Chmiela, zostać wojem tak jak Kajko i Kokosz, zasiąść przy biurku Kapitana Żbika czy usiąść na kanapie razem z Jonkiem, Jonką i Kleksem. Wśród pozostałych postaci, z którymi można zrobić sobie zdjęcie są: Adamson, Gapiszon, Profesor Filutek, Tytus, Bąbelek i Kudłaczek oraz Jeż Jerzy.
Dodatkowym atutem wystawy jest obserwowanie zwiedzających, którzy bardzo żywiołowo komentują przedstawione eksponaty. Dorośli rozmawiali o komiksach, które czytali lub mieli w swoich kolekcjach. Dzieci biegały od postaci do postaci, żeby zrobić sobie zdjęcie, obejrzeć fragment bajki na telewizorze. Rodzice opowiadali dzieciom swoje przygody z komiksami. Nie da się przejść obojętnie przez tę wystawę.
Jeżeli po obejrzeniu wystawy czujemy, że jakieś informację nam uciekły, mamy możliwość zaopatrzenia się w książkę – przewodnik Teraz komiks!. Prócz tego, że opisuje ona wszystkie zaprezentowane na ekspozycji przedmioty, omawia historię komiksu w Polsce.
Wystawę mogę polecić każdemu w wieku od 5 do 105 lat. Jest to bardzo kolorowa przygoda z naszymi ulubionymi postaciami z komiksów. Dla starszych możliwość przypomnienia sobie idoli z dzieciństwa, a dla młodszych ciekawy sposób na poznanie ich.
Pingback:Finisaż wystawy „Teraz komiks” Darmowy weekend na koniec! – BETONiarka.net