in , ,

André Diniz w Polsce

André Diniz, autor komiksu Favela w kadrze, został zaproszony przez polskie wydawnictwo Mandioca na trasę spokań w naszym kraju. W sumie zobaczymy go aż na 5 rozmowach.

André Diniz w Polsce:
14.05, poniedziałek, 18.00: Centrum Komiksu – Warszawa
15.05, wtorek, 19.00: Spółdzielnia Ogniwo – Kraków
16.05, środa, 19.00: Art Bookstore Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – Warszawa
17.05, czwartek, 11.30, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz o 17.00, Fundacja Atelier – warsztaty dla dzieci
18.05-20.05, piątek-niedziela, Komiksowa Warszawa 2018 – podpisywanie książek

Favela w kadrze to komiks napisany i narysowany przez André Diniza na podstawie wspomnień fotografa Mauricio Hory, urodzonego i wychowanego na wzgórzu Providência (Rio de Janeiro), znanego też jako wzgórze Favela. To stąd późniejsza nazwa tej i innych brazylijskich dzielnic biedy. Bez takiej opowieści trudno zrozumieć codzienność rioskich faveli z punktu widzenia mieszkańca. Ten konkretny mieszkaniec użył fotografii do określenia swojej tożsamości – a w efekcie trafił do historii kultury Rio. Favela opisana i narysowana jak nigdy dotąd! O brazylijskich dzielnicach biedy i przestępczości tak oryginalnie nie opowiadał jeszcze nikt.

André Diniz – autor Faveli w kadrze, scenarzysta i rysownik kilkudziesięciu innych prac. Aktywny na brazylijskiej scenie komiksowej od 1998 roku, laureat kilkunastu nagród. Inspiracją do scenariuszy jest często jego rodzinne miasto Rio de Janeiro; w rysunkach jego styl czerpie z tradycji brazylijskiego drzeworytu.

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

Dzień Darmowego Komiksu w Poznaniu [relacja]

Wystawa “Teraz komiks” [relacja]