cof
in , ,

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” [relacja]

Od 2 do 30 czerwca w Muzeum Narodowym w Koszalinie można zwiedzać wystawę Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia. Jest to pierwsza w Polsce ekspozycja, która łączy archeologię z komiksem. Wystawa powstała przy współpracy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Wojciecha Łowickiego – promotora komiksu w Polsce, Pauliny Christy – wnuczki Janusza Christy oraz pasjonatów twórczości Janusza Christy, działających w ramach bloga „Na plasterki”.

Na początku zwiedzania poznajemy życiorys i twórczość Janusza Christy. Zainteresowani mogą zapoznać się z tymi informacjami na blogu „Na plasterki”. Kolejne plansze omawiają konkretne aspekty życia codziennego Słowian. Poznajemy przedmioty codziennego użytku, ozdoby, broń, wyposażenie rycerzy, wierzenia, zwyczaje, sposób, w jaki handlowali oraz jak budowali swoje grody. Każde zagadnienie jest zilustrowane odpowiednimi fragmentami komiksu o Kajku i Kokoszu. Część z przedmiotów, o których czytamy możemy zobaczyć na żywo w gablotach. Są to eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. I tak na przykład czytając o klamrach w paskach możemy najpierw zobaczyć jakie klamry przy pasach mieli rycerze w Mirmiłowie a później obejrzeć w gablocie jedną z nich.

Wystawa na pewno spodoba się fanom Kajka i Kokosza, ponieważ na planszach, prócz fragmentów komiksów, możemy również zobaczyć szkice wstępne rysunków Janusza Christy oraz informacje o książce, z której czerpał wiadomości o wierzeniach Słowian.

Cała wystawa jest skierowana do odbiorcy w każdym wieku. Teksty na planszach są tak napisane, żeby w ciekawy sposób przekazać wiedzę najmłodszym zwiedzającym. Natomiast dla starszych będzie to sentymentalna podróż do czasów poznawania Kajka i Kokosza.

Mnie wystawa bardzo się podobała i zachęcam do jej obejrzenia, ponieważ naprawdę w łatwy i ciekawy sposób można poznać zwyczaje naszych przodków. Dodatkowo można w nietypowy sposób zainteresować dzieci historią oraz komiksem.

DC Ink, czyli pisarki kontratakują [nowe idzie #2]

Lipcowe nowości Egmontu