materiały prasowe organizatora
in , ,

Finisaż wystawy “Teraz komiks” Darmowy weekend na koniec!

To ostatnie dni, podczas których w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można spotkać Bezrobotnego Froncka, Gąskę Balbinkę, Kajka z Kokoszem lub Tytusa, Romka i A’Tomka. Wystawa „Teraz komiks!” będzie otwarta jeszcze tylko do 22 lipca, ale dla wielbicieli rysowanych postaci mamy fantastyczną wiadomość: przed dwa ostatnie dni – w sobotę 21 oraz niedzielę 22 lipca – można oglądać ją bezpłatnie.

Fot. Jakub Płoszaj / Muzeum Narodowe w Krakowie

Na ekspozycji znalazło się ponad 600 przedmiotów związanych z postaciami komiksowymi, m.in.: albumy z rysunkami i autografami, książki, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki i przedmioty codziennego użytku. Wystawa jest okazją do przypomnienia sobie przyjaciół z dzieciństwa dla kilku pokoleń. W ich świat wprowadza Bezrobotny Froncek, bohater najdłużej ukazującej się polskiej serii prasowej. Następnie towarzyszymy Koziołkowi Matołkowi, spotykamy najsłynniejszego krakowskiego dżentelmena, profesora Filutka, odwiedzamy Mirmiłowo, słowiański gród, w którym mieszkają Kajko i Kokosz. Nie brakuje Tytusa, Romka i A’Tomka, a Bąbelek i Kudłaczek zapraszają do źródeł wody sodowej. Są i młodsi bohaterowie, jak jeżdżący na deskorolce Jeż Jerzy i walczący z osiedlową przestępczością Wilq. W przestrzeni ekspozycji można także wejść do pracowni Papcia Chmiela, obejrzeć filmy animowane z postaciami z komiksów, sfotografować się z ulubionymi bohaterami.

Finisażowe atrakcje zaczynamy już we wtorek 17 lipca – o godz. 17.00 zapraszamy na projekcję filmu „W ostatniej chwili – o komiksie w PRL-u” oraz spotkanie z jego twórcami Mateuszem Szlachtyczem i Maxem Suskim. W piątek 20 lipca po wystawie oprowadzą jej kuratorzy Wojciech Jama, Artur Wabik i Tomasz Trzaskalik. W sobotę 21 lipca o godz. 10.30 przed Gmachem Głównym MNK rozpocznie się happening „Plac mówi”, który poprowadzą muzealne edukatorki Blanka Dudek i Ewelina Krawczyk. Godzinę później Patryk Lutrzykowski i Jan Wiśniowski rozpoczną rodzinne warsztaty komiksowe. Na ostatnie zwiedzanie wystawy z przewodnikiem mogą liczyć wszyscy, którzy odwiedzą ją w niedzielę 22 lipca o godz. 14.00.

Informacja z newslettera Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nasza relacja z wystawy POD TYM LINKIEM.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Siedmiu Wspaniałych [nowe idzie #5]

The Starcourt Mall! Hawkins, Indiana [Stranger Things 3 teaser]