in

Złote Kurczaki 10-1(9)

Złote Kurczaki 9, nagrody komiksowe za rok ’21 jednak się odbędą. Tym razem impreza będzie gościła podczas MFKiG w Łodzi. Na stronach organizatora pojawił się regulamin, zachęcamy do zgłoszeń.

REGULAMIN W KONKURSIE „ZŁOTE KURCZAKI 10-1”

Niniejszy regulamin jest dokumentem opisującym zasady i wytyczne konkursu „Złote Kurczaki 10-1”, w którym wybierane są najlepsze komiksy, ziny i antologie niezależne opublikowane w roku 2021.

  • Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń swoich publikacji, które ukazały się w 2021 roku – liczy się termin premiery publikacji papierowych (od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku).
  • Termin nadsyłania: do 10 lipca (do godziny 23:59) na mejl: zlotekurczaki@gmail.com.
  • Zgłoszenia należy wprowadzić w plik w formacie Excel według opisanego w nim schematu. Plik znajduje się pod tym linkiem: https://tinyurl.com/kurczaki2023
  • Plik należy pobrać na dysk, uzupełnić i wysłać na mejla zlotekurczaki@gmail.com. Zgłoszenia w innej formie nie będą przyjmowane.
  • W tytule mejla prosimy wpisać: „Złote Kurczaki 9 – ZGŁOSZENIE”, a w treści: Tytuł komiksu, Autorów, Datę wydania oraz załączyć wersję cyfrową komiksu w formacie PDF do wglądu (ewentualnie link do ściągnięcia dla plików od 2 do 20MB) wraz z okładką w formacie JPG. Tyczy się również komiksów internetowych.
  • Ważne: Jeśli załączone pliki będą łącznie większe niż 20 MB, zgłoszenie nie będzie brane pod uwagę.
  • Zalecamy również oznaczenie w samym pliku PDF (np. na co drugiej stronie w dolnej stopce strony), iż przesłana wersja cyfrowa to „wersja konkursowa jedynie na potrzeby selekcji w konkursie Złotych Kurczaków 9”.
  • Jeśli prace zgłaszane to debiuty, prosimy uwzględnić to w informacjach w mejlu, ułatwi to kategoryzowanie.
  • W tym roku, jak i w ubiegłym, prosimy także o dosłanie na mejla potwierdzenia w formie zdjęć, iż komiks został fizycznie wydany na papierze (jako że jesteśmy fanami klasycznego analogowego komiksu) oraz był dostępny drogą kupna – link do sklepu komiksowego, portalu aukcyjnego, w którym można go nabyć, lub zdjęcie z festiwalowego stoiska, na którym był dostępny.
  • Idąc z duchem czasu, w tym roku ponownie odrzucamy blokadę w postaci obecności ISBN-u – coraz więcej osób publikuje swoje (cały czas niezależne) produkcje komiksowe z ISBN-em, a nie chcemy ich wysokiej jakości periodyków pomijać tylko ze względu na ten jeden fakt.
  • Zapraszamy więc do zgłoszeń ISBN-owców – pod uwagę będzie brana forma dystrybucji, samowydawnictwo, nakład. W ekstremalnych przypadkach spornych organizatorzy ZK, mający wieloletnie doświadczenie w kwestii publikacji niezależnych, niczym Cezar będą dumać nad dopuszczeniem publikacji do konkursu.
  • W tym roku, jak to było w latach poprzednich, nominacje wybierze szerokie grono SELEKTORÓW złożone z autorów komiksów niezależnych, osób nominowanych i nagrodzonych w ubiegłych latach oraz recenzentów komiksowych, a także osób zaangażowanych w środowisko komiksowe. Grono SELEKTORÓW zapozna się z przesłanymi komiksami i do końca lipca (31 lipca 2023 roku) wytypuje w każdej kategorii 5 nominacji. Przez „szerokie grono” mamy na myśli NIE WIĘCEJ NIŻ 60 zaufanych osób, do których organizatorzy skierują wstępną prośbę o potwierdzenie możliwości i chęci udziału w konkursie w roli SELEKTORA, a następnie – po uzyskaniu takiego potwierdzenia oraz po ustaleniu warunków i procedury oceniania komiksów – udostępnią pulę wszystkich zgłoszonych do konkursu publikacji.
  • Kategorie, w tym roku dla odmiany:
  • Najlepszy Zin Komiksowy – odpowiednik magazynu komiksowego ukazującego się mniej lub bardziej regularnie, zawierającego stałe cykle, rubryki, serie komiksowe oraz publicystykę; również niezależne antologie komiksowe tworzone przez grupę autorów/ek.
  • Najlepsze Rysunki – pełna, autonomicznie wydana historia wyróżniająca się świetnymi rysunkami, o objętości przynajmniej 6 stron (nie uwzględniamy szortów będących częścią antologii bądź zina).
  • Najlepszy Scenariusz – pełna, autonomicznie wydana historia wyróżniająca się świetnym scenariuszem, o objętości przynajmniej 6 stron (nie uwzględniamy szortów będących częścią antologii bądź zina).
  • Najlepsza Okładka – najlepszy cover zina lub komiksu. Zwracamy uwagę na ilustrację, liternictwo, kompozycję i koncept.
  • Najlepszy Komiks – zarówno pełne historie, jak i zbiory szortów czy pasków jednego/ej autora/ki bądź zespołu autorów (w przypadku zespołu autorów wymogiem jest spójna fabuła całości).
  • Najlepszy DEBIUT – komiks, który po raz pierwszy pojawił się jako autonomiczna publikacja na rynku. Uwaga! ponownie skupiamy się na publikacjach papierowych, a zatem liczy się moment premiery wersji papierowej.
  • Najlepszy Komiks Internetowy – komiks publikowany w internecie przez polskie/ch autorki/ów, ze średnią aktualizacją na poziomie: raz na miesiąc (nowy odcinek, pasek lub w innej podobnej formie), ukazujący się przynajmniej od momentu przypadającego na dzień przed opublikowaniem niniejszego regulaminu. Oceniane będą tylko odcinki, które zostały opublikowane między 1 stycznia (godzina 00.01) a 31 grudnia 2021 roku (godzina 23.59).
  • Najlepsza Krótka Forma – szort opublikowany w zinie komiksowym lub komiksowej antologii niezależnej. Może być praca solo, może być zespół twórców.
  • W danej kategorii dany tytuł/autor może być nominowany maksymalnie 1 raz. SELEKTORZY nie będą mogli głosować na własne produkcje ani na produkcje, przy których współpracowali (jak w zinach, antologiach itp.). Punktacja przyznana w procesie wyłaniania nominacji nie zostanie przekazana finałowemu JURY, aby nic nikomu nie sugerować.
  • Następnie w dniach 1-14 sierpnia 2023 roku pięcioosobowe JURY zapozna się z najlepszymi komiksami w danej kategorii i odda swoje głosy (1 miejsce – 5 pkt, 2 miejsce – 4 pkt, 3 miejsce – 3 pkt, 4 miejsce – 2 pkt, 5 miejsce – 1 pkt).
  • Zgodnie z zasadami konkursu może być tylko 1 zwycięzca w każdej z kategorii.

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Zagadki Lei [recenzja]

Trzy siostry — recenzja komiksu i rozmowa z autorką