Shirley Jackson (1916-1965) była amerykańską pisarką, która zdobyła popularność swoimi opowiadaniami grozy.
Jednym z jej najpopularniejszych dzieł jest opublikowana na łamach The New Yorker, powieść Loteria w 1948 roku.
W 2016 roku, czyli w 100 rocznicę urodzin autorki, powstała komiksowa adaptacja Loterii, za którą odpowiedzialny jest jej wnuk, Miles Hyman.
Dla tych, którzy nie znają kultowej opowieści Jackson, ukazuje ona mieszkańców nieopisanego miasteczka, przygotowujących się do ceremonii znanej jako „loteria”, podczas której każda głowa rodziny musi wyciągnąć kartkę papieru z pudełka. Podobnie jak historia, na której się opiera, w trakcie całej powieści graficznej dominuje poczucie przerażenia. Gdy mieszkańcy miasta przygotowują się do tego corocznego wydarzenia, którego crescendo nie zaspojleruję, czytelnik zaczyna odczuwać napięcie i poczucie zagrożenia śledząc rozmowy dotyczące tejże praktyki i tego, co oznaczałoby porzucenie ich niepokojącej, ale uświęconej tradycji.
Napięcie budowane jest od samego początku historii za sprawą braku dialogów. Przynajmniej do połowy komiksu nie uświadczymy słów wypowiedzianych ani opisowych. Tym samym od pierwszych stron towarzyszy nam złowieszczy klimat.
Podbudowuje go również sam układ wizualny komiksu. Większość stron zawiera 1-4 kadry ukazujące opustoszałe ulice oraz sklepy i domy, czy też spojrzenie na kalendarz i datę. Daje to poczucie oglądania filmu grozy.
Zresztą z kinematografią sporo wspólnego mają też niektóre ilustracje. Małe obiekty stają się większe i bardziej wyraziste, gdy zajmują jedną czwartą strony. Również kąt pod jakim ukazywane są postacie lub przedmioty, przypominają pracę kamery filmowej. Ukazane są nawet ujęcia z wnętrza skrzyni z której mieszkańcy ciągną losy.
Można powiedzieć, że te ilustracje zapierają dech w piersiach, ale nie dlatego, że są cudowne lub pokazują piękne obrazy tylko wywoływały efekt, po którym zdarzało się, że niemal dosłownie przestałem oddychać doświadczając przedstawionych w historii sytuacji.
Nie oznacza to też, że prace Hymana nie są godne zapamiętania. Wręcz przeciwnie. Są bardzo dobre. Pełne detali i szczegółów. Ilustracje oddają ducha czasu i miejsca.
W książce poza samą opowieścią graficzną, zawarta została przedmowa autorstwa Hymana oraz galeria bohaterów powieści.
Loteria w formie komiksowej jest świetnym sposobem zaprezentowania tej opowieści osobom z nią niezaznajomionym. Natomiast czytelnicy mający wcześniej styczność z tym tytułem mają okazję odświeżyć sobie tą budzącą niepokój historię i ujrzeć jej odmienne od oryginału wydanie. Polecam!
Dane szczegółowe:
- Scenarzysta: Shirley Jackson
- Ilustrator: Miles Hyman
- Tłumacz: Mira Michłowska
- Wydawnictwo: Marginesy
- Format: 162×237 mm
- Liczba stron: 160
- Oprawa: twarda
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
- ISBN-13: 9788366335677
- Data wydania: 25 marzec 2020
- Cena okładkowa: 49,90 zł