in , ,

Loty ku zwycięstwu [Recenzja]

 

Po wydaną 31.03.2021 roku przez Wydawnictwo FRONDA książkę Wacława Króla pt. „Loty ku zwycięstwu. Polscy myśliwcy 1939-1945” sięgnąłem z bardzo dużą ciekawością. Powodem powyższego był fakt iż książka tego autora pt. „Mój Spitfire WX-L” była jedną z pierwszych książek o lotnictwie którą przeczytałem będąc jeszcze uczniem 4 klasy szkoły podstawowej. Później, do około roku 1990 przeczytałem chyba wszystkie dostępne jego książki, zarówno w „dużym” formacie jak i „miniatury” z serii „Żółtego tygrysa”.

OD  WYDAWNICTWA:

 

Do ręki otrzymałem książkę z miękką kolorową okładką ze skrzydełkami dzięki czemu wydaje się ona twardsza i trwalsza. Niestety tylna strona okładki w swojej dolnej części stanowi dla mnie największy dysonans jaki mogę zarzucić tej książce. Mimo że jej treścią jest lotnictwo polskie to na okładce umieszczono rysunek 2 samolotów Spitfire z oznakowaniem ( NN-) czechosłowackiego 310 dywizjonu myśliwskiego i to sądząc z użytych kolorów w malowaniu pustynnym, gdzie ten dywizjon nigdy nie walczył.

 

 

Sama książka, mimo iż w podtytule ma „Polscy myśliwcy 1939-1945” to faktycznie opowiada o udziale całego polskiego lotnictwa podczas II wojny światowej na jej wszystkich frontach, także w jednostkach innych państw. Najmniej miejsca jest w niej poświęconego wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, gdyż tylko 5 stronnicowy wstęp. Znakomita jej większość to historia walk powietrznych z udziałem Polaków na zachodzie Europy ( walki we Francji w 1940 r., „Bitwa o Anglię”, pierwsze loty ofensywne, ochrona desantu pod Dieppe w 1942 r., lądowanie w Normandii w 1944 r. i dalsze walki nad Francją, Belgią, Holandią i Niemcami, obrona W. Brytanii przed atakami bronią V-1 ), gdzie narracji autora towarzyszą liczne „wstawki” w postaci jego osobistych wspomnień oraz wspomnień innych pilotów, fragmentów raportów polotowych, raportów dowództw itp.. Jeden z rozdziałów poświęcony jest historii powstania i udziałowi w walkach w Afryce Północnej Polskiego Zespołu Myśliwskiego tzw. „Cyrku Skalskiego”. Natomiast ostatni rozdział poświęcony jest powstałemu w ZSRR 1 Pułkowi Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”, który był jedynym pułkiem myśliwskim na wschodzie ze znacznym udziałem polskich pilotów.

 

 

Końcówka książki to wykazy dowódców jednostek polskiego lotnictwa myśliwskiego oraz wykaz polskich asów myśliwskich – pilotów, którzy uzyskali pięć i więcej pewnych zwycięstw w II wojnie światowej. Mimo że tego nie pisze w książce, jest to oficjalne zestawienie zwycięstw polskich pilotów myśliwskich sporządzone w 1946 roku przez komisję pod przewodnictwem płk. Jerzego Bajana stąd nazywane jest „Listą Bajana”. Według obecnej wiedzy historyków lotnictwa jest ono w wielu miejscach niepoprawne.

 Uzupełnieniem książki są zamieszczone w niej liczne czarno-białe zdjęcia .

 

 

Co można powiedzieć o „Lotach ku zwycięstwu”. Przede wszystkim należy pamiętać że ich autor zmarł w 1991 roku, więc książka zawiera wiedzę dostępną przed tą datą. W młodości lubiłem czytać książki Wacława Króla  m.in. ze względu na prosty i zrozumiały styl jego pisania. Tutaj odnalazłem te same cechy. Pamiętając przeczytane wcześniej książki Autora, dochodzę do wniosku że ta najnowsza stanowi uzupełnione połączenie niektórych z nich, będąc  jakby ich dopełnieniem i podsumowaniem.

 Z zauważonych błędów to mogę wymienić powtórzenie 4 linijek tekstu ( od czwartej do siódmej od góry ) na stronie 112 , kilka błędów w datach ( strona 224, czwarta linijka od góry jest 1945 a powinno być 1943, strona 314, trzecia linijka od góry jest 1963 a powinno być 1863 ) oraz tekst „z brakiem” na stronie 153, siódma linijka od dołu gdzie przed słowem „dywizjonu” należy dopisać „303” gdyż bez tego nie wiadomo o który chodzi. Ponadto pod jednym ze zdjęć między stronami 128 a 129 widnieje podpis „Spitfire’y rozstawione na lotnisku polowym” a widoczne są na nim samoloty typu Morane Saulnier MS-406.

 

 

Podsumowując, książka Wacława Króla pt. „Loty ku zwycięstwu”, przy uwzględnieniu czasu kiedy została napisana, może być nadal uznana za minimalne kompendium wiedzy na temat udziału lotnictwa polskiego w walkach podczas II wojny światowej. Z tego względu polecam ją wszystkim zainteresowanym tą tematyką. Myślę że sięgną po nią także osoby takie jak ja czyli chcące przeczytać coś nowego ale poprzez Autora i treść nawiązującego do tego co czytali już dawno temu. Ja osobiście jeszcze do tej książki na pewno wrócę.

 

DANE  TECHNICZNE:

 

Wydawnictwo………..FRONDA

tytuł……………………..„Loty ku zwycięstwu. Polscy myśliwcy 1939-1945”                   

autor…………………….Wacław Król                                                       

oprawa…………………miękka ze skrzydełkami

format………………….145×222 mm

liczba stron…………..340 + 63 ze zdjęciami czarno-białymi

druk…………………….czarno-biały

cena okładkowa……44,90 zł

ISBN…………………..978-83-8079-600-3

data wydania………..31.03.2021

 

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze stron internetowych Wydawnictwa FRONDA lub zostały wykonane jako skany przez autora powyższego tekstu.

 

Conan: Miecz Barbarzyńcy – tom II – Conan Hazardzista [Recenzja]

Coś zabija dzieciaki – #2 [Recenzja]