in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 1/2025 (54)

Numer 1/2025 (54). Ten, który jest pierwszy w 2025 roku. Niech się nam wszystkim komiksowo darzy!

Lajwy na Kanale Komiksowym

Wrócą. Muszę się wreszcie zabrać do ustalania terminów. Pewnie z końcem stycznia zaproponuję coś nowego, tymczasem zapraszam do oglądania nagrań archiwalnych.

SUBA DAJ KANAŁOWI

Komiksowe spotkania stacjonarne w Polsce

15 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się premiera najnowszego komiksu Jacka Świdzińskiego Brzask w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11). Przewidziano spotkanie z autorem, które poprowadzi Jakub Demiańczuk. Jeśli jeszcze nie uciekliście z FB, oto LINK DO WYDARZENIA.

15 i 18 stycznia w Domu Sąsiedzkim w Gdańsku (ul. Batorego 18) zaplanowane są warsztaty komiksowe dla młodzieży (różne grupy wiekowe), które poprowadzi uzdolniony artysta komiksowy Mar Bogdanis. Bilety do nabycia za pośrednictwem STRONY INTERNETOWEJ.

17 stycznia o godz. 17.30 w Bibliotece Odolanka w Warszawie (ul. Ordona 12F) odbędą się spotkanie autorskie i warsztaty komiksowe z autorem komiksu Ćma, Tomaszem Grodeckim. Jeśli jeszcze nie uciekliście z FB, oto LINK DO WYDARZENIA.

Również 17 stycznia o godz. 18.00 odbędzie spotkanie z twórcami magazynu komiksowego „Produkt” – Michałem Śledzińskim i Marcinem Łuczakiem w EC1 w Łodzi. Jeśli jeszcze nie uciekliście z FB, oto LINK DO WYDARZENIA.

21 stycznia o godz. 17.00 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (ul. Rynek 58) odbędzie się wykład Dawida Głowni (znanego też jako Pan Optykon) poświęcony historii sztuki w komiksie. Jeśli jeszcze nie uciekliście z FB, oto LINK DO WYDARZENIA.

27 stycznia o godz. 18.00 w bibliotece ProMedia w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się spotkanie dyskusyjnego klubu komiksowego podsumowujące rok 2024 w komiksie. Wszyscy mile widziani, wstęp wolny. Więcej info w wydarzeniu na FB.

Trwają też zapisy na warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Warsztaty planowane są na 27-31 stycznia, wszelkie szczegóły, cena i zapisy dostępne są na STRONIE INSTYTUCJI.

Nadchodzące festiwale komiksowe i okołokomiksowe

Lista tegorocznych festiwali, których daty już znamy:

15 lutego Złote Kurczaki | Wrocław
10-13 kwietnia Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej
15-18 maja Komiksowa Warszawa
31 maja – 1 czerwca Małopolski Festiwal Komiksu | Kraków
27-29 czerwca Krakowski Festiwal Komiksu
5-6 lipca Białogard Comic Con
27-28 września Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi
25 października Górnośląska Impreza Komiksowa

Przygotowałam też już tegoroczną wersję artykułu, w którym na bieżąco planuję uzupełniać informacje o kolejnych eventach, datach, plakatach i programach, zachęcam do zaglądania — KLIK.

Komiksowe wydarzenia w Polsce

Autorką grafiki jest przezdolna Marta Falkowska <3

Wystawy i wernisaże

16 stycznia o godz. 18.00 w Muzeum Komiksu w Krakowie (ul. Sarego 7/10a) odbędzie się wernisaż wystawy Jesteśmy różni, na której będzie można obejrzeć plansze z komiksu pod tym samym tytułem oraz spotkać się z jego autorami. Komiks ten jest drugim albumem w serii “W(y)kluczenia”, opowiadającej o życiu osób z grup mniejszościowych. Więcej informacji w wydarzeniu.

Także 16 stycznia o godz. 18.30 w Galerii Środek Komiksu w Warszawie (DOK Ursynów, ul. Kajakowa 12b) odbędzie się otwarcie wystawy Romka Gajewskiego pt. Wojna, wojna i po wojnie, która powstała na bazie jego komiksu Idzie wojna. Więcej informacji w wydarzeniu.

Open calle i nabory okołokomiksowe

Do 20 stycznia został przedłużony nabór prac do zina Cthulhu wyemancypowany Horror, weird, bizzare i wszelkie wariacje na temat mile widziane!

Do 20 stycznia nabór do zina FIRE! Girls and Queers to the Front zine #12 ✧ Nabór prac | Call for submissions, więcej info w wydarzeniu.

Do 26 stycznia trwa nabór osób prelegenckich do BLOKU SUPERHERO podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, informacje w poście na FB, a do 2 lutego nabór do BLOKU MANGOWEGO tamże.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznawana jest polskim autorom i autorkom w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej, komiks i powieść graficzna. Wydawnictwa, autorzy i czytelnicy mogą zgłaszać książki do 31 stycznia 2025. Spośród przesłanych propozycji jury nominuje piętnaście tytułów, po trzy w każdej kategorii. Nominacje poznamy w kwietniu, a laureatki i laureatów w czerwcu. Zgłaszajcie swoje komiksy! Więcej info na stronie:

https://bit.ly/Nagroda_Literacka_Warszawy

Wystartował nabór do kolejnych Warchlaków na dyskotece — tym razem motywem przewodnim będzie country. Nabór trwa do 23 kwietnia, wszelkie informacje znajdziecie w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/3886493138306989.

VARIA

Pamiętajcie, aby wesprzeć zbiórkę na drugi tom Przerysowanych. Zrzutka ma na celu wydrukowanie tego terapeutycznego albumu komiksowego o samouszkodzeniach ciała dla nastolatków z domów dziecka. Sprawdzeni wydawcy, znakomici rysownicy i rysowniczki, prawdziwe historie — naprawdę warto wesprzeć projekt. Obecnie można licytować także oryginalne plansze od genialnej Zvyrke. Więcej info na stronie zrzutki: https://zrzutka.pl/dt5v5m

Superbohaterowie 2. Zwykli i niezwykli

Druga edycja konkursu na komiks dla uczniów i uczennic województwa zachodniopomorskiego poleca się Waszej uwadze! Znakomite warsztaty przygotowujące do niego poprowadził Tadeusz Końko. Tu możecie podejrzeć krótkie nagranie z warsztatów. Zachęcam też do naśladowania kolegi w promowaniu tego wydarzenia 😉

O konkursie

#komikswspódnicy

W kąciku Fundacji RAKHSA polecam dziś komiks Kobieta Życie Wolność pod redakcją Marjane Satrapi, który zrobił na mnie ogromne wrażenie.

W 2022 roku młoda kobieta, rok młodsza od mojej córki, została pobita na śmierć przez irańską policję obyczajową za krzywo założony hidżab. Stało się to przyczynkiem do powstania ruchu Kobieta Życie Wolność, fali protestów i fali krwawych prześladowań protestujących ze strony przedstawicieli irańskiego reżimu. Oczywiście pamiętam wzmiankę na ten temat w mediach, ale temat szybko wygasł, jak wszystko w socialach, bo uwaga współczesnego świata jest bardzo krótka… Także mediów tradycyjnych i mainstreamowych. Tymczasem tam nadal giną ludzie z rąk swoich współrodaków, tylko za to, że mają czelność nie uznawać okrutnego, patriarchalnego, fanatycznie religijnego prawa szariatu. Na naszych oczach, a równocześnie poza nimi odbywa się krwawa rewolucja, tłamszona przemocą i prześladowaniami. Rewolucja, w której kobiety i mężczyźni walczą ramię w ramię w imię praw człowieka. I giną. Bo te prawa nigdy nie są dane raz na zawsze. Pamiętajmy o tym i u nas.

Timof, bardzo dziękuję za wydanie tego komiksu. Jest bolesny, ale szalenie istotny. Dobrze, że ta współczesna historia została zapisana, niech kłuje nas w oczy i zmusza do myślenia. Szkoda, że komiks nie zyskał należytej uwagi — to jest naprawdę lektura obowiązkowa, jeżeli chcecie mianować się świadomymi ludźmi.

Opis wydawcy:

Mieć w Iranie dwadzieścia lat i umrzeć za prawa kobiet.
16 września 2022 roku w Iranie Mahsa Amini została pobita na śmierć przez policję obyczajową, ponieważ „niedostatecznie” zakryła włosy hidżabem. Ta fala protestów przemieniła się w bezprecedensową rewolucję feministyczną, wspieraną przez mężczyzn. Pierwszą taką rewolucję na świecie!
Marjane Satrapi zebrała trzech specjalistów: Farida Vahida, politologa, Jean-Pierre’a Perrina, doświadczonego reportera, Abbasa Milaniego, historyka oraz siedemnaście największych talentów komiksowych, aby opowiedzieć o tym wydarzeniu, niezwykle ważnym dla Iranu, ale także dla każdej i każdego z nas.

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!

STAWIAM

Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Wydawczynią newslettera jest Fundacja RAKSHA

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Świat Arkadiego. Wydanie zbiorcze. Tom 1 [recenzja]