in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 7/2024 (39)

Numer 7/2024 (39). Ten, w którym skupiamy się na nadchodzącym Poznańskim Festiwalu Sztuki Komiksowej.

Spotkania/rozmowy

WIRTUALNE

Kolejne spotkanie na Kanale Książkowym poprowadzi Agata Tomaszewska-Wacht, a jej gościem będzie Tomasz Samojlik. Rozmowa już 10 kwietnia, o godz. 18.00.

STACJONARNE

12 kwietnia Europejskie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zaprasza na warsztaty z kreacji realistycznego bohatera komiksowego. Szczegóły w wydarzeniu

15 kwietnia w łódzkiej Mediatece MeMo gościć będzie Kasia Mazur. Szczegóły w wydarzeniu

17 kwietnia odbędzie się pierwsze spotkanie nowego dyskusyjnego klubu komiksowego przy Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Taktownie O Komiksie (szczeciński dyskusyjny klub komiksowy) wyjątkowo odbędzie się 22 kwietnia, zamiast w tradycyjny ostatni poniedziałek miesiąca. Zapiszcie sobie i wpadajcie do Piwnicy Kany, bo nadchodzące spotkanie poprowadzę ja. Spodziewajcie się relacji z PFSK.

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Wystartowała zbiórka na  komiksowy horror Black Heart Łukasza Godlewskiego. Chłopak idzie jak burza, warto wesprzeć. No a poza tym warto zerkać co planują osoby autorskie na nadchodzący PFSK.

TRWAJĄCE NABORY KOMIKSOWE

Trwa stały nabór komiksów do zina Popoluponajbliższy deadline 10 kwietnia. 

Można nadsyłać komiksy do 3 nr BZIK – Bielski Zin Komiksowy – nabór do 14 kwietnia. 

Teksty i komiksy do planowanego na jesień numeru Zeszytów Komiksowych. Temat: Wojna – nabór do 31 maja.

Komiksy do Dreszczyk 4 – nabór do końca czerwca. Do 30 czerwca trwa też nabór do kolejnej FANGI. Temat: delusions.

Festiwale

Dzisiaj piszę przede wszystkim o PFSK, który odbędzie się już za nieco ponad tydzień, 18-21 kwietnia.  Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej to dwa dni konferencji naukowej “Marginesy i marginalia” oraz weekend z giełdą, darmowymi komiksami, spotkaniami autorskimi, prelekcjami, warsztatami i wystawami. 

Na stronie festiwalu znajdziecie już zapowiedzi darmowych komiksów oraz pierwsze punkty programowe (coś tam nawet poprowadzę <3). 

Warto dołączyć do wydarzenia na FB i zaglądać na stronę festiwalu, ponieważ co chwila pojawia się coś nowego. Powstają też wydarzenia na aktywności festiwalowe, takie jak wernisaż wystawy Warchlakówpremiera Rzeźzina 3 czy warsztaty z Piotrem Nowackim i warsztaty scenariuszowe

Można też zamawiać koszulki festiwalowe. Jeżeli chcecie je odebrać w dniu festiwalu, to deadline jest jutro. Szczegóły w wydarzeniu na FB.  W tym samym wydarzeniu znajdziecie informację o poszukiwaniach osób do pomocy przy festiwalu. 

Trwa także głosowanie na najlepszy zin zeszłorocznego PFSK, który wraz z nagrodą Orient Mena poznamy na gali festiwalowej. Głos na 3 wybrane ziny można oddać tutaj

Przepiękny plakat na tegoroczną edycję wykonał Łukasz Godlewski.

Pamiętajcie o zbiorczym artykule Imprezy komiksowe w Polsce 2024 oraz czacie poświęconym imprezom komiksowym: kliknij by dołączyć do czatu.

Wystawy

12-14 kwietnia w Lengrenówce (Warszawa) można oglądać wystawę pop-upową kth czyli Katarzyny Klas w ramach projektu Dobre Kreski.

Do 6 czerwca w DOK Ursynów można oglądać wystawę “Fantastyczne światy, fantastyczne historie”  Miry “Sonne” Morawskiej, Emilii “Emi de Clam” Marlewskiej i Pauliny “PinPinax” Matyńki.

VARIA

Newslettery komiksowe

Znacie jakieś ciekawe newslettery komiksowe? Ja jakiś czas temu polecałam Wam newsletter bułkowy od Weroniki Dobrowolskiej (nadal polecam!), a ostatnio dołączyłam do słonecznego newslettera Sonne, który też mi bardzo przypadł do serca. Z chęcią zasubskrybuję więcej, więc podrzucajcie namiary!

Przy okazji newslettera Sonne dołączyłam do platformy Substack, która wygląda obiecująco na tle coraz bardziej męczących mediów społecznościowych, więc znajdziecie mnie też tam.

Zbiórka

Podrzucam też link do zbiórki na nowy komputer dla Łukasza (tego, który kocha komiksy) i o którego kanale na YT zdarzało mi się już wspominać. Lepszy sprzęt — lepsze treści o komiksie, więc warto rzucić groszem. 

Nominacje komiksowe

Na koniec dobre wieści — Wydział 7 został nominowany do Śląkfy! Gratulacje!

Poznaliśmy też listę nominacji komiksowych Nowej Fantastyki. Wśród nominowanych polskich osób komiksowych mamy ponownie twórców Wydziału 7, a także Broma XXX, Pętlę linii 168 i Hotel na skraju lasu. Powodzenia!

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!

Jeżeli chcesz, żeby newsletter trafiał na Twoją skrzynkę dzień wcześniej niż na portal (i czasem miał w środku coś ekstra) – zapraszam do subskrypcji!

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Mąż mojej żony [kartka z teatralnego notesu]

Michał Traczyk o Poznańskim Festiwalu Sztuki Komiksowej 2024 – nagranie rozmowy