in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 6/2024 (38)

Numer 6/2024 (38) Ten, w którym przy okazji życzę Wam mnóstwa komiksów od Zajączka, nawet jeśli nie obchodzicie świąt 😉

Spotkania/rozmowy

WIRTUALNE

W moim ministudio komiksowym na Kanale Książkowym 2 kwietnia będę gościć organizatorów Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, a w następnym tygodniu Agata porozmawia z Tomaszem Samojlikiem. Zapraszamy!

Przy okazji odsyłam Was też na zaprzyjaźniony kanał Łukasza, który kocha komiksy i z chęcią o nich opowiada oraz rozmawia z zapraszanymi gośćmi. Jego kanał na YT nosi nazwę @lukaszkochakomiksy i znajdziecie tam nie tylko omówienia najnowszych komiksów, wywiady z ich twórcami, fanami, ale czasem również omówienia ciekawych pozycji z kategorii filmów i seriali, które zdaniem prowadzącego są godne uwagi.  

STACJONARNE

28 marca odbędzie się spotkanie Łódź pełna komiksu. Drugie spotkanie klubu dyskusyjnego przy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej poświęcone będzie temu jak zacząć z komiksem. 

Taktownie O Komiksie (szczeciński dyskusyjny klub komiksowy) wyjątkowo odbędzie się 22 kwietnia, zamiast w tradycyjny ostatni poniedziałek miesiąca. Zapiszcie sobie i wpadajcie do Piwnicy Kany, bo nadchodzące spotkanie poprowadzę ja. 

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Łukasz Godlewski ogłosił, że niebawem ruszy start kampanii crowdfundingowej na jego komiksowy horror Black Heart. Warto ustawić sobie powiadomienie na Kickstarterze.   

TRWAJĄCE NABORY KOMIKSOWE

Do 7 kwietnia został wydłużony nabór komiksów do Warchlaków. Trwa stały nabór komiksów do zina Popoluponajbliższy deadline 10 kwietnia.  Można nadsyłać komiksy do 3 nr BZIK – Bielski Zin Komiksowy – nabór do 14 kwietnia.  Teksty i komiksy do planowanego na jesień numeru Zeszytów Komiksowych. Temat: Wojna – nabór do 31 maja. Komiksy do Dreszczyk 4 – nabór do końca czerwca. Do 30 czerwca trwa też nabór do kolejnej FANGI. Temat: delusions.

KONKURS Nie tylko superbohaterowie walczą ze złem UWAGA DEADLINE DO DZIŚ! Jeżeli jesteś z województwa zachodniopomorskiego i się uczysz lub nauczasz w szkole podstawowej, lub ponadpodstawowej, zapraszam do udziału w wojewódzkim konkursie na komiks. Szczegóły na stronie organizatora. Mamy wspaniałe nagrody od Timofa i Kultury Gniewu oraz Zeszytów Komiksowych!  

Festiwale

Najbliższe festiwale:

18-21 kwietnia Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej na stronie pojawiają się zapowiedzi darmowych komiksów oraz pierwsze punkty programowe (coś tam nawet poprowadzę <3).

23-26 maja Komiksowa Warszawa 

NOWA DATA! 1 czerwca we Wrocławiu odbędą się Złote Kurczaki! Szczegóły w wydarzeniu

8-9 czerwca Małopolski Festiwal Komiksu 

W czerwcu także Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą oraz Pyrkon.  

Pamiętajcie o zbiorczym artykule Imprezy komiksowe w Polsce 2024 oraz czacie poświęconym imprezom komiksowym: kliknij by dołączyć do czatu.    

Wystawy

Do 6 czerwca w DOK Ursynów można oglądać wystawę “Fantastyczne światy, fantastyczne historie”  Miry “Sonne” Morawskiej, Emilii “Emi de Clam” Marlewskiej i Pauliny “PinPinax” Matyńki.

A Rafa Janko ostatnio wrzucił fotorelację ze swojej, warto kliknąć.     

VARIA  

Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi ogłosił tegoroczny konkurs na Najlepszy Polski Komiks (uwaga, zmiany w regulaminie!) oraz konkurs na projekt publikacji komiksowej

Z kolei organizatorzy KGK ogłosili kolejny nabór do rezydencji artystycznej Kraków-Angouleme. Wstępne informacje znajdziecie na ich FB.  Program wymiany skierowany jest do twórczyń, twórców i osób tworzących komiksy, którzy związani są z Krakowem. W ramach wymiany w okresie letnim uczestnik z Polski leci na miesiąc do francuskiego Angouleme, a my gościmy twórcę francuskiego w Krakowie.

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!

Jeżeli chcesz, żeby newsletter trafiał na Twoją skrzynkę dzień wcześniej niż na portal (i czasem miał w środku coś ekstra) – zapraszam do subskrypcji!

Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.    

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Spotkanie z Joanną AVE Sępek – nagranie spotkania

Bramy Sodomy [recenzja]