in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 3/2024 (35)

Numer 3/2024 (35) – ten, w którym musimy porozmawiać o Edycie. Bystroń.

Zrobił się luty. Ludzie już zapowiadają komiksy na Krakowski Festiwal Komiksu i MFKiG w Łodzi, a ja jeszcze styczniowych nie przeczytałam. Ech… 

Spotkania/rozmowy

WIRTUALNE

21 lutego na Kanale Książkowym odbędzie się rozmowa z Edytą Bystroń. Poprowadzę ją ja i już się nie mogę doczekać.

STACJONARNE

Warsztaty z Edytą Bystroń
6 marca
 rusza cykl warsztatów komiksowych stacjonarnych dla młodzieży i dorosłych w Muzeum Karykatury w Warszawie, a 8 marca planowane są warsztaty dla edukatorów. Oczywiście miejsc już brak, ale warto się wpisać na listę rezerwową. Pierwsze warsztaty są za grosze, drugie za darmo. 

Spotkanie wokół wystawy Edyty Bystroń
2 marca
 Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy,  podczas których dyskutowana będzie wystawa Edyty Nie powinnam poruszać tego tematu.  Samą wystawę można oglądać do 9 marca.
Edyta, to jest Twój miesiąc! I marzec też.

Maraton komiksowy

15 lutego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu odbędzie się 3-godzinny maraton komiksowy dla dzieci i młodzieży. Wstęp wolny.

Spotkanie z Kasią Mazur

16 lutego we wrocławskiej klubokawiarni Recepcja odbędzie się spotkanie z Kasią Mazur promujące jej najnowszy komiks Zamaskowana, poświęcony tematyce autyzmu. Rozmowę poprowadzi Marta Falkowska, wstęp wolny.

Bitwa Komiksowa 2

22 lutego w gdańskim Under Beer odbędzie się po raz drugi Bitwa Komiksowa. Można się sprawdzić w sztuce rysowania komiksów lub pooglądać osoby zmagające się z tą materią (udział w wydarzeniu jest płatny). 

Militaria w komiksie (klub dyskusyjny ToPiK)

W ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 w szczecińskiej Piwnicy Kany spotyka się dyskusyjny klub komiksowy. Wstęp wolny.

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Luty jeszcze młody, a już mamy premierę Ćmy Supersamobójcy, komiks Jeszcze będzie pięknie wydany przez Muzeum Komiksu w Krakowie, Rajtuzy sprawiedliwości 2: Gra warta świeczkiDziennik okupacyjny Stanisława RembekaChciałbym zapomnieć Cholewińskiego i Krztoń i nowe Kuce z Bronksu Dema. Do księgarń dotarł też wreszcie wyczekiwany Upiór. Coś ciekawego pominęłam?

Z kolei z komiksów, na które czekam, to ostatnio dzięki Unce wpadł mi w oko komiks Cienie Lasu, który niebawem trafi na rynek dzięki wydawnictwu Best Comics. Na Kraków wydruk zbiorczy swoich pasków w kolorze planuje Szarosen

Soudtrack do komiksu Rzeźzin
15 lutego wystartuje przedsprzedaż płyt CD i kaset (xD) ścieżki dźwiękowej do kultowego Rzeźzina. Śledźcie ich FB, bo to będzie mikronakład! Premiera albumu planowana jest na Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej w kwietniu. Patroni i matronki otrzymają je razem z paczkami rzeźziowymi.

NABORY KOMIKSOWE
Wystartował nabór komiksów do zina Dreszczyk 4. Prace można nadsyłać do końca czerwca.

Trwa także nabór tekstów i komiksów do planowanego na jesień numeru Zeszytów Komiksowych. Temat: Wojna

Trwa nabór referatów do tegorocznej konferencji „Komiksowe Marginesy i marginalia“.

KONKURS Nie tylko superbohaterowie walczą ze złem

Jeżeli jesteś z województwa zachodniopomorskiego i się uczysz lub nauczasz w szkole podstawowej, lub ponadpodstawowej, zapraszam do udziału w wojewódzkim konkursie na komiks. Szczegóły na stronie organizatora

Festiwale

Plan na pierwszą połowę roku wygląda następująco (podaję imprezy, które mają potwierdzony termin):

18 lutego Festiwal Gier i Komiksów dla Dzieci w Pacanowie
22-24 marca Krakowski Festiwal Komiksu ogłaszają line up, jest mnóstwo super osób, także z zagranicy, warto śledzić!
18-21 kwietnia Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej
23-26 maja Komiksowa Warszawa

No i w czerwcu Pyrkon plus Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą, na razie bez daty.

Pamiętajcie o zbiorczym artykule Imprezy komiksowe w Polsce 2024 oraz czacie poświęconym imprezom komiksowym: kliknij by dołączyć do czatu.

Wystawy

14 lutego w Otwartej Pracowni Jazdów odbędzie się wernisaż wystawy Dziennik okupacyjny Stanisława Rembeka połączony ze spotkaniem z autorem, Michałem Rzecznikiem. Wystawę można oglądać do końca lutego. 

W Starym Sączu w Jazzowej Gospodzie gra jazz i wisi komiks, czyli wystawa plansz komiksowych Piotra Burzyńskiego. Można ją oglądać do końca czerwca. 

Nadal można też oglądać wystawy wspominane w poprzednim liściku:

VARIA

Dzisiejsze VARIA będą polecajką. Postanowiłam podrzucać co jakiś czas jakieś fajne webkomiksy. Zacznę dzisiaj od pięknej historii miłosnej o wrestlerach od Rafy Janko World of Pain. Polecam!


Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.

Jeżeli chcesz, żeby newsletter trafiał na Twoją skrzynkę dzień wcześniej niż na portal (i czasem miał w środku coś ekstra) – zapraszam do subskrypcji!

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Czarny żałobnik – Maja Opiłka [zapowiedź]

Edyta Bystroń — gościni Kanału Książkowego