in , ,

Angel Wings [Recenzja]

Dziś przedstawiam Wam wydanie zbiorcze „Angel Wings”, w którym znajdują się trzy komiksy z tej serii, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Scream Comics w 2019 roku ( pierwsze wydanie miało miejsce w roku 2017).

 

 

Opis Wydawcy:

 

Powieść graficzna mistrzów komiksu frankofońskiego. Akcja przenosi nas do dalekiej Azji Południowo-Wschodniej (Birma, Indie, Chiny) w czasie II wojny światowej. Tytułowa bohaterka – Angela, jest amerykańską pilotką, której samolot podczas jednej z misji transportowych ulega uszkodzeniu. W wyniku ataku japońskich  myśliwców, zostaje zmuszona do awaryjnego lądowania na lotnisku, w samym środku tropikalnej dżungli…

 

Muszę przyznać, że pierwszy raz mam styczność z autorami tej serii, więc nie wiedziałem czego mogę się spodziewać po zawartości tego wydania zbiorczego,  ale jestem bardzo mile zaskoczony. Scenariusz wszystkich trzech historii stworzonych przez Yann’a zawartych w tym zbiorze jest na bardzo wysokim poziomie. Już od pierwszych stron wie się, że jest to porządna seria pod względem fabularnym. Świetną historię uzupełniają również wyśmienite rysunki Romain’a Hugault’a a w szczególności te przedstawiające samoloty – są one naprawdę bardzo wiernie przedstawione (ponieważ zajmuję się modelarstwem znam się trochę na tym).
Pewne jest to, że te trzy historie zawarte w zbiorze nie byłyby na tak wysokim poziomie gdyby nie duże grono konsultantów składające się w dużej mierze z weteranów stacjonujących podczas II wojny światowej w Birmie i służących w 80 Grupie Myśliwskiej USA znanej jako Burma Banshees.

 

     

Prezentowany zbiór komiksów opowiada o tytułowej Angeli należącej do WASP (ang. Woman Airforce Service Pilots) czyli ochotniczej formacji lotniczej zrzeszającej kobiety-pilotki oraz obsługę techniczną samolotów. Nie brały one bezpośredniego udziału w działaniach frontowych. Służyły jedynie jako służba pomocnicza a jednym z ich działań było dostarczanie samolotów z fabryk do baz lotniczych. 
Nasza bohaterka, jak można się już domyślić z moich powyższych zdań, trafiła do amerykańskiej bazy lotniczej w Birmie gdzie spotyka ją wiele dobrych jak i złych momentów. W tym zbiorze nie zabraknie również walk powietrznych znaczących dla głównej bohaterki poprzez biorącego w nich udział jej przyjaciela-pilota. Jeśli chcecie poznać historię o śmierci, miłości i przyjaźni oraz bardzo fajnie przedstawione  walki  powietrzne i samoloty, to polecam sięgnąć po te wydanie zbiorcze. Warto wspomnieć, że w tym komiksie zobaczymy styl życia lotników znacząco różniący się od życia przeciętnego wówczas człowieka.

 

Sam album jest pięknie wydany i może stanowić ozdobę niejednej biblioteczki. Poza trzema świetnymi historiami otrzymujemy z nim również plakat przedstawiający Angelę wraz z samolotem P-40 Warhawk oraz szkice przedstawiające samoloty amerykańskie ukazane w komiksie.

 

 

         

       Polecam ten zbiór wszystkim fanom komiksów traktujących o historii, a przede wszystkim lotnictwa. W prezentowanym powyżej albumie otrzymujemy od wydawnictwa Scream Comics coś co jest warte poświęcenia czasu.

 

Dane Techniczne:

  • Scenariusz: Yann
  • Rysunki: Romain Hugault
  • Wydawnictwo: Scream Comics
  • Oprawa: twarda z obwolutą
  • Druk: kolorowy
  • Cena okładkowa: 119,99 zł

 

 

 

Gra Wiedźmin: Stary Świat zapowiedziana! [ZAPOWIEDŹ]

Dziewczyna do wynajęcia [Recenzja] tom 1 i 2