Sabrina Spellman, nastoletnia czarownica/wiedźma (niepotrzebne skreślić) już od pół wieku jest obecna w popkulturze, głównie za sprawą komiksów oraz pewnego serialu z lat 90tych ubiegłego wieku. Byłem świadom istnienia tej postaci i jej przygód, lecz jakoś nigdy nie byłem tym tematem zainteresowany, nawet gdy Netflix zaprezentował swój serial Chilling Adventures of Sabrina. Jednakże ten stan rzeczy zmienił się za sprawą literackiego prequelu do wyżej wspomnianego serialu. Chilling Adventures of Sabrina. Sezon na czarownice od Wydawnictwo Dolnośląskie, wciągnął mnie w ten fascynujący, mroczny świat.
Opis wydawcy:
To ostatnie lato Sabriny Spellman przed jej szesnastymi urodzinami, które będą prawdziwym przełomem…
Sabrina od dziecka uczy się magii i zaklęć od swoich ciotek, Zeldy i Hildy, ale jednocześnie żyje jak zwykła nastolatka – chodzi do liceum, spotyka się z przyjaciółkami i ma chłopaka o imieniu Harvey. Jednak czas spędzony wśród śmiertelników nieubłaganie dobiega końca… Pożegnanie z przyjaciółkami i Harveyem wydaje się trudniejsze, niż się spodziewała. Niepewna uczuć Harveya, Sabrina postanawia rzucić na chłopaka zaklęcie miłosne. Przecież od zawsze marzyła, aby być prawdziwą czarownicą! Teraz jednak zaczyna mieć wątpliwości, czy magia nie sprowadzi jej na zbyt mroczną drogę…
Dlaczego sięgnąłem po tą pozycję, skoro jej tematyka mnie nie interesowała? Prosta odpowiedź – forma wydania. Krwistoczerwona okładka przyozdobiona klimatyczną ilustracją oraz logiem serialu mocno przyciąga uwagę. Co więcej sprawia wrażenie, że pozycja ta jest mroczniejsza niż mogłoby się zdawać każdemu kto pamięta luźną, komediową adaptację serialową z lat 90tych zatytułowaną Sabrina, nastoletnia czarownica (która w Polsce królowała na Polsacie).
Gdy już sięgnie się po książkę i ją przekartkuje w oczy rzuca się jej kolejny intrygujący aspekt wizualny. Tom podzielony jest na rozdziały, które na przemian różnią się kolorem stron. Na białych prowadzona jest narracja pierwszoosobowa przez główną bohaterkę, która pozwala czytelnikowi wgłębić się w psychikę młodej wiedźmy, ujrzeć jej oczami środowisko w jakim się znajduje oraz lepiej poznać jej motywacje. Czarne strony poświęcone są innym mieszkańcom miasteczka Greendale w którym rozgrywa się akcja powieści. Te rozdziały rozbudowują przedstawiony świat oraz dopełniają główną fabułę. Także budują podwaliny pod to, co najprawdopodobniej ma miejsce w pierwszym sezonie serialu Netflixa, którego jeszcze nie obejrzałem (ale to tylko kwestia czasu).
Sama fabuła książki to pogranicze fantasy i horroru stonowane na tyle by potrafiło zaintrygować nastoletniego czytelnika. Akcja ma miejsce w wyżej wspomnianym miasteczku Greendale na parę tygodni przed szesnastymi urodzinami Sabriny. Nadchodzące urodziny stanowią poważny dylemat dla naszej pół-śmiertelnej bohaterki, gdyż po ukończeniu 16 lat przystąpi do Czarnego Chrztu, po którym poświęci swoje życie Czarnemu Panu (czytaj Szatanowi) i rozpocznie naukę w Akademii Sztuk Niewidzialnych. A przynajmniej tego po niej oczekują najbliższe jej osoby wywodzące się z tego mrocznego środowiska. Jednakże przywiązanie Sabriny do świata śmiertelników: swoich szkolnych przyjaciół oraz ukochanego Harveya budzi w niej rozterki, które doprowadzają do szeregu zaskakujących wydarzeń.
Szkolna miłość oraz obawa przed pozostawieniem za sobą dotychczasowego trybu życia jest często eksploatowanym motywem, głównie w filmach, serialach oraz książkach o tematyce młodzieżowej. Jednakże to co wyróżnia przygody Sabriny od reszty to wmieszanie w ten klimat nutki mrocznego fantasy.
Wielowątkowość, zwroty akcji, niecodzienny klimat oraz swobodny język jakim posługuje się w powieści jej autorka sprawia, że pozycję tą wręcz pochłania się. Pomimo swoich 296 stron nie absorbuje ona dużo czasu od czytelnika, gdyż zastosowaną w niej czcionkę o dosyć dużym rozmiarze.
Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że Chilling Adventures of Sabrina. Sezon na czarownice jest pozycją przystępną dla młodszego czytelnika. Jednakże i dorosły zazna frajdy w lekturze tego tytułu. Pomimo swoich powiązań z nowym serialem Netflixa, pozycja ta dobrze broni się jako samodzielna opowieść. Co więcej spełnia dobrze jedną ze swoich podstawowych ról, które wpłynęły na powstanie tej książki – zachęca do zapoznania się z wspomnianym serialem.
Dane techniczne:
- Autor: Sarah Rees Brennan
- Wydawnictwo: Dolnośląskie
- Rok wydania: 2019
- Oprawa: miękka
- Liczba stron: 296
- Format: 13.5 x 20.5 cm
- Kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
- Cena okładkowa: 37 zł
Pingback:Chilling Adventures of Sabrina. Córka chaosu [Recenzja] – BETONiarka.net