in , ,

Chilling Adventures of Sabrina. Córka chaosu [Recenzja]

Dzisiaj na warsztat leci książka o przygodach nastoletniej czarownicy, Chilling Adventures of Sabrina. Córka chaosu. Jest to kolejna pozycja oparta na serialu Netflixa, wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie.
O pierwszej książce z serii pisałem tutaj ale mówiąc w skrócie byłem bardzo zadowolony.
Jak wypada Córka Chaosu?

Opis wydawcy:

Tuż przed końcem roku Sabrina Spellman podejmuje najtrudniejszą decyzję w życiu: porzuca naukę w Baxter High oraz przyjaciół, a nawet byłego chłopaka, Harveya…. Dołącza do wiedźm i czarowników w Akademii Sztuk Niewidzialnych. Niestety, gdy stosuje magię, by ocalić życie swojej bliskiej koleżanki Roz, niechcący przywołuje ducha wywołującego pecha. Jak można się domyślić, konsekwencje są katastrofalne. Sabrina czuje, że przydałaby jej się profesjonalna pomoc, jednak przecież obiecała ciotce Zeldzie, że nie będzie się pakowała więcej w kłopoty. Dlatego też zwraca się do swoich nowych znajomych z Akademii: Nicka Scratcha – prymusa i szalenie przystojnego flirciarza oraz Prudence – najbardziej bezlitosnej i sprytnej wiedźmy w szkole. Być może Sabrinie uda się przeciągnąć na swoją stronę Nicka i Prudence. Ale czy może im zaufać?

Jest to kolejny zachwycający spin-off  Netflixowej wersji Sabriny, umiejscowiony pomiędzy 1 a 2 sezonem serialu.
Główna fabuła dotyczy ducha pecha, który nęka śmiertelników, a następnie również Sabrinę.
Jednak najlepszą częścią książki są liczne rozdziały skupiające się na postaciach odgrywających w serialu drugoplanowe role.
Autorka wzniosła te postacie na nowy poziom, dodając im więcej głębi.
Przykładowo, postać Prudence staje się bardziej kompletna dzięki przedstawieniu czytelnikowi jej celów oraz pragnień.
Jednakże najlepiej wypadł zabieg zestawienia ze sobą Nicka Scratcha oraz Harveya, którzy pochodząc z dwóch różnych środowisk stanowią swoje całkowite przeciwieństwa. Dynamiki temu duetowi nadał wątek, w którym Nick chce aby Harvey nauczył go jak zrozumieć śmiertelniczki. Oczywiście nauka ta ma na celu pomóc mu w uwiedzeniu Sabriny.
Byłem zachwycony tymi uroczymi i zabawnymi scenami, które naprawdę dopełniają postacie Nicka i Harveya w sposób, w jaki serial po prostu nie może.

Po lekturze jestem pewien że autorka, Sarah Rees Brennan zna postacie z Chilling Adventures of Sabrina jak nikt inny. Wie jak sprawić by były one bardziej realne i tworzy dzięki temu fascynujące powieści, które pięknie komponują się z serialem. Córka Chaosu utrzymując klimat swojego materiału źródłowego, sprawia wrażenie jakby była scenariuszem nie opublikowanych odcinków serialu.

W swojej pracy Brennan opiera się na ustalonych wątkach i relacjach przy tym wiążąc swoją historie z serialem. Jednocześnie książka dobrze się broni jako samodzielna pozycja. W treści wplątane są wyjaśnienia i retrospekcje kluczowych wydarzeń z pierwszego sezonu Sabriny. Nie jest również konieczna znajomość pierwszego tomu cyklu książek.

Należy również wspomnieć, że książka zawiera bardzo głębokie przemyślenia o miłości, zarówno romantycznej jak i rodzinnej. Świetnie zaprezentowane, dają czytelnikowi kilka wzruszających, a nieraz i bolesnych chwil.

Chilling Adventures of Sabrina. Córka chaosu jest genialną pozycją dla fanów materiału źródłowego jakim jest produkcja Netflixa. Ponadto jest to dobra fantastyka młodzieżowa, która powinna przypaść do gustu również osobom nie zaznajomionym z serialem.
Bez żadnych wątpliwości polecam tą pozycję oraz jestem podekscytowany na myśl w jakim kierunku podąża historia Sabriny.

 

 

  • Autor: Sarah Rees Brennan
  • Kategorie:Książki / dla młodzieży / fantastyka dla młodzieży
  • Typ okładki: okładka miękka
  • Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Wymiary: 13.5×20.5
  • EAN: 9788327160072
  • Ilość stron:388
  • Cena okładkowa: 37,90 zł

Aliens: Labirynt [Recenzja]

Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę [Recenzja]