in , ,

Flex Mentallo. Człowiek Mięśniowej Tajemnicy [recenzja]

Flex Mentallo. Człowiek Mięśniowej Tajemnicy to komiks, który bezlitośnie przemieszcza się po granicach między rzeczywistością a fikcją, między światem czytelnika a samym komiksem. Grant Morrison, znany z ekscentrycznych pomysłów, w tym przypadku bierze na celownik same fundamenty superbohaterskiego świata, dekonstruując go i ukazując nam jego absurdalne, ale jednocześnie fascynujące aspekty.

Opis wydawcy:
Kolejne dzieło słynnego scenarzysty Granta Morrisona! „Flex Mentallo” to szalona i zakręcona, a jednocześnie logiczna i konsekwentnie poprowadzona opowieść o apokalipsie wszechświatów. Jedyną nadzieją – nie tylko naszej rzeczywistości – jest Flex Mentallo, kulturysta dysponujący mocą… mięśniowej tajemnicy. Musi odszukać zaginionych superbohaterów dawnych czasów, aby nakłonić ich do ocalenia Poliwersum. Jednak prawda o zagrożeniu i o samych legendarnych herosach okaże się zupełnie inna, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć. Przy okazji poznamy wreszcie odpowiedź na odwieczne pytanie czytelników: skąd autorzy komiksów biorą pomysły na swoje dzieła!

Otoczony groteskowo ogromnymi mięśniami i paradujący w slipkach w panterkę, Flex Mentallo staje się narzędziem, którym można dosłownie przeformować rzeczywistość. Jednak w tle tej surrealistycznej opowieści kryje się głębszy sens. Morrison, wykorzystując postać Flexa, bada naturę komiksu i jego wpływ na czytelnika. Przenosząc się pomiędzy różnymi erami komiksów (Złotą, Srebrną, Brązową/Mroczną), autor bada ewolucję tego medium i stawia pytania: czy dzisiejsi superbohaterowie są równie autentyczni i inspirujący jak ci sprzed lat ?

Wzajemne przenikanie się fikcji i rzeczywistości staje się jednym z głównych tematów komiksu. Morrison sprawia, że Flex Mentallo zdaje sobie sprawę ze swojego papierowego pochodzenia, podważając granice między kartkami komiksu, wyobraźnią czytelnika a rzeczywistym światem. To metafizyczne zamieszanie staje się atrakcyjną grą intelektualną, a jednocześnie przypomina nam o sile samego medium komiksowego.

W Flex Mentallo: Człowiek Mięśniowej Tajemnicy Grant Morrison nie tylko kreuje surrealistyczną opowieść wokół postaci tytułowego bohatera, ale również umieszcza swoją własną obecność w świecie komiksu. Przez pryzmat swojego awatara, Morrison staje się bardziej niż tylko autorem – staje się przewodnikiem czytelnika przez labirynt metafikcyjnych warstw narracji. Jego obecność w historii wprowadza element osobistego związku z tworzeniem komiksów, a jednocześnie podkreśla głęboki szacunek i oddanie dla medium. To nie tylko zabieg narracyjny, lecz również manifest twórczej pasji i zaangażowania samego Morrisona w świat komiksu, co nadaje Flex Mentallo wymiar autorefleksji i hołdu dla samej sztuki komiksowej.

Frank Quitely, znakomity rysownik, w sposób doskonały oddaje surrealistyczną wizję Morrisona. Jego kreska, choć czasem przerysowana, doskonale współgra z absurdalnymi scenami i groteskowymi postaciami. Wizualnie komiks emanuje energią i intensywnością, co w pełni współgra z filozoficznymi zagadnieniami, jakie stawia.

Recenzowany tytuł zalicza się do ciepło przyjętej przez czytelników linii wydawniczej DC BLACK LABEL, którą polscy miłośnicy komiksów mają przyjemność eksplorować dzięki wydawnictwu Egmont.
Podobnie, jak wszystkie publikacje tej linii, także omawiany album prezentuje się znakomicie pod względem wydawniczym. Solidna, twarda okładka oraz wysokiej jakości kredowy papier stanowią standardowe elementy, które zawsze cieszą oko. Dodatkowo warto zauważyć, że dołączona galeria szkiców oraz wstępnych prac dostarcza czytelnikowi dodatkowego kontekstu i wglądu w proces twórczy. Całość otwiera fascynująca przedmowa, opowiadająca fikcyjne dzieje powstania głównego bohatera, a także historię serii komiksowych, przedstawiających jego przygody na przestrzeni kilku dekad. To niezwykle zabawny dodatek, zwłaszcza dla osób, które posiadają pewną orientację w historii amerykańskiej branży komiksowej.

Flex Mentallo to zdecydowanie wyzwanie dla czytelników, zwłaszcza dla tych, którzy oczekują tradycyjnych superbohaterskich opowieści. Morrison stawia jednak na kontrę wobec dominujących w tamtych czasach tendencji w komiksie, krytykując nihilizm i przerysowany realizm. Choć przesłanie autora nie jest nowe, to sposób, w jaki je przedstawia, sprawia, że Flex Mentallo. Człowiek Mięśniowej Tajemnicy pozostaje unikalnym i pociągającym do refleksji dziełem.

Dane:

Tytuł oryginału: Flex Mentallo: Man of Muscle Mystery – The Deluxe Edition
Scenariusz: Grant Morrison
Szkic i tusz: Frank Quitely
Kolory: Peter Doherty
Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca wersji oryginalnej: DC Comics
Wydawca wersji polskiej: Egmont Polska
Data publikacji wersji oryginalnej: 26 lipca 2012 r.
Data publikacji wersji polskiej: 24 listopada 2021 r.
Oprawa: twarda
Format: 17,6 × 26,5 cm
Druk: kolor
Liczba stron: 128
Cena okładkowa: 59,99 zł

Our Flag Means Zine. It’s a Safe Space Ship!

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 1/2024 (33)