in

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa 1/2024 (33)

Numer 1/2024 (33)
Ten, który jest pierwszy w Nowym Roku.

Witajcie w Nowym Roku! Wracam po przerwie świątecznej, która nieco mi się wydłużyła. Piszę do Was z nowego narzędzia do newsletterów, mam nadzieję, że się sprawdzi. Planuję także trochę zmian w swojej działalności okołokomiksowej.

Bez zmian znajdziecie mnie w moich mediach społecznościowych: na Instagramie, troszkę także na Threads i TikToku oraz na Facebooku. 

Nadal piszę dla Betoniarki, na której znajdziecie moje recenzje oraz ten newsletter (dzień po regularnej wysyłce). Będę chyba jednak pisać mniej pojedynczych newsów na portalu, raczej się skupię na zbieraniu ich w newsletterze. Za to planuję dodawać więcej newsów na Insta.

Nadal prowadzę spotkania autorskie z osobami tworzącymi komiksy na Kanale Książkowym. Mam nadzieję, że od lutego uda mi się zejść do dwóch spotkań na miesiąc, bo w styczniu wyszły cztery… A miałam zwolnić!

Od grudnia jestem też dumną redaktorką Zeszytów Komiksowych

Na dole newslettera znajdziecie możliwość postawienia mi wirtualnej kawy. Jak wiadomo nic tak nie napędza stukania w klawisze jak kofeina, nawet taka wirtualna 😉

Poza światem wirtualnym będę na pewno na szczecińskim Pałacowym Uniwersytecie Fantastycznym w marcu, na Poznańskim Festiwalu Sztuki Komiksowej w kwietniu, Białogard Comic Con w lipcu i na szczecińskim Betonie jesienią. Co do pozostałych wydarzeń — zobaczymy. Zapraszam zatem do lektury pierwszego tegorocznego newslettera KomiksPL!

Spotkania/rozmowy

W styczniu zdążyłam już odbyć dwie ciekawe rozmowy na Kanale Książkowym: z Luko Czakowskim oraz z Pawłem Chmielewskim. Obie gorąco polecam! Przede mną rozmowa z Pawłem Paradowskim, zapraszam!

Publikacje/premiery/zapowiedzi

Nowy rok, nowe komiksy. Poza tym, co dostarczają nam wydawnictwa, warto śledzić co się dzieje w niezalu. A tam m.in. pojawił się nowy zin Popolupo Magazine. Planuję przeczytać. Zaobserwowałam też stronę Popolupo na FB

Godzien uwagi jest wątek z zapowiedziami w grupie Komiksy Bez Granic. Warto postawić taktyczną kropkę: LINK DO POSTA W GRUPIE KOMIKSY BEZ GRANIC.

PRZEGLĄD PRASY KOMIKSOWEJ

Warto się skusić do zakupu najnowszych Zeszytów Komiksowych poświęconych tłumaczeniom komiksów. Dostępna jest tylko wersja papierowa. Szybciutko kupujemy, żeby nie było jak z numerem o Papciu Chmielu! Link do sklepu: https://fundacja-ikp.pl/sklep/Z prasy wirtualnej warto się zapoznać z najnowszym numerem Załącznika Kulturowego. Jest to po części komiksowy numer uznanego czasopisma naukowego. Prace poświęcone są codzienności w komiksie i są pokłosiem poznańskich konferencji. Znajdziecie tam teksty komiksoznawcze Jerzego Szyłaka, Mariusza Guzka, Marcina Kowalczyka, Damiana Kai, Jakuba Jankowskiego, Michała Traczyka, Michała Wolskiego oraz Justyny Czai. Publikacja jest dostępna za darmo online TUTAJ

NABORY KOMIKSOWE

Trwają nabory do publikacji, które będą miały premierę podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej: Darmozin (do końca stycznia), Fado w butach (do końca stycznia), Our Ship Means Zine (JESZCZE TYLKO TYDZIEŃ)! Został też ogłoszony temat i ruszył nabór referatów do tegorocznej konferencji „Komiksowe Marginesy i marginalia“.

Festiwale

Na Betoniarce, wzorem roku ubiegłego, zrobiłam wpis zbierający imprezy komiksowe i okołokomiksowe w Polsce. W miarę zdobywania nowych informacji uzupełniam go o kolejne informacje, zachęcam do śledzenia: Imprezy komiksowe w Polsce 2024.

Powstał też czat na Messengerze poświęcony właśnie imprezom okołokomiksowym, warto sobie dołączyć i być na bieżąco: kliknij by dołączyć do czatu.

Plan na pierwszą połowę roku wygląda następująco (podaję imprezy, które mają potwierdzony termin):

18 lutego Festiwal Gier i Komiksów dla Dzieci w Pacanowie
22-24 marca Krakowski Festiwal Komiksu
18-21 kwietnia Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej
23-26 maja Komiksowa Warszawa

No i w czerwcu Pyrkon plus Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą, na razie bez daty.

Do tego dochodzi też sporo mniejszych spotkań jak w Łodzi 18 stycznia Podsumowanie roku 2023 w komiksie czy 5 lutego w Warszawie Dysputka u profesora Filutka lub szczecińskie spotkanie komiksowego klubu dyskusyjnego w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, o których w miarę możliwości będę wspominać w newsletterze.

Wystawy

Nie powinnam poruszać tego tematu. Wystawa Edyty Bystroń

Wernisaż 1 lutego, godz. 18.00, Bydgoskie Centrum Sztuki, ul. Jagiellońska 47. Wystawę można będzie oglądać do 9 marca.

VARIA

Rusałka Kamili Król została wyróżniona w kategorii Breakout Talent w międzynarodowym konkursie Broken Frontier. GRATULACJE!

Jakiś czas temu powstało Polskie Towarzystwo Badań Nad Komiksem, a z Nowym Rokiem pojawiła się jego strona na FB. Warto zaobserwować i śledzić działania.


Chcesz otrzymywać newsletter bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową? Zapisz się!

Jeżeli chcesz, by jakaś informacja się ukazała w kolejnym numerze mojego newslettera, albo masz inne uwagi, pomysły, propozycje — zapraszam do kontaktu.

Z komiksowym pozdrowieniem
Martwa Kosteczka

Podoba Ci się moja praca? Możesz postawić mi kawę!
STAWIAM

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Flex Mentallo. Człowiek Mięśniowej Tajemnicy [recenzja]

Blade Runner 2019 [recenzja]