in , ,

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2023

Już w tym tygodniu odbędzie się Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. Potrwa cztery dni i obejmie m.in. konferencję naukową, giełdę komiksów, spotkania autorskie, prelekcje, wystawy, no i przede wszystkim — darmowe komiksy dla każdego! Wybieram się na całą imprezę, więc spodziewajcie się relacji na naszym Facebooku i Instagramie.

Szczegółowy program znajdziecie oczywiście na stronie organizatora, ale podaję poniżej wybrane atrakcje.

Czwartek i piątek to przede wszystkim konferencja naukowa „Przemoc w komiksie — Przemoc wobec komiksu”. Prelekcje wygłoszą badacze i badaczki komiksu z Polski i Czech. Wśród tematów znajdziecie m.in. traumę w komiksie, przemoc w rodzinie, wschodnie sztuki walki oraz oczywiście komiksy o Hulku, a także pamięć wojny i… przemoc wyimaginowaną na przykładzie komiksów Ojca Rene. Konferencja odbędzie się w bibliotece NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Także w piątek odbędą się dwa wernisaże. O 18:00 w Galerii Centrala będzie miało miejsce otwarcie wystawy „Moje fazy” Moniki Laprus-Wierzejskiej oraz spotkanie z autorką, a o 20.00 w Baraku Kultury — wystawy prac z antologii „Własnym głosem”.

Sobota i niedziela to już festiwalowa jazda bez trzymanki, program napięty od rana do wieczora i konieczność wyboru pomiędzy poszczególnymi punktami programu, a będzie to wybór naprawdę trudny, bo program jest bardzo bogaty i atrakcyjny. Znajdziecie w nim prelekcje podzielone na blok mangi, blok superhero, blok horroru i postapo, a także strefę AKTu, blok spotkań autorskich (tu m.in. autorzy Rzeźzina, twórcy Warchlaków, Prosiak, Dem, Podolec, Ottoich i Keren Katz, izraelska artystka). Wszystkie te wydarzenia będą się odbywały w salach Biblioteki Uniwersyteckiej. Tam też znajdziecie strefę autografów, giełdę, no i przede wszystkim — darmowe komiksy! W bibliotecznych galeriach znajdziecie wystawy prac z portalu Webkomiksy, Trusta oraz Martyny Bolanowskiej.

Dodatkowe atrakcje, to warsztaty. Uniwersytet Artystyczny zaprasza na warsztaty offsetu, a w bibliotece znajdziecie warsztaty scenariuszowo komiksowe z Bartłomiejem Sztobrynem i warsztaty rysowania obrażeń z twórcami Rzeźzina. Uwaga, na warsztaty obowiązują osobne zapisy, szczegóły na stronie organizatora!

Na zakończenie nie sposób wspomnieć o gali, która odbędzie się w sobotni wieczór w bibliotece, podczas której zostaną ogłoszone nominacje do Orient Menów 2022 oraz zwycięzca w głosowaniu na Najlepszy Zin PFSK 2022. Po Gali wszyscy chętni są zaproszeni na After Party, które rozpocznie się o godzinie 20.00 w Domu Piwa – ul. Mokra 2. Wstęp wolny dla wszystkich. Ja będę, a Ty?

Pożeraczka fabuł. Prywatnie bogini. Skromna (po mamie).

Potworna słodycz #1 [recenzja]

Komiks PL. Subiektywny przegląd polskiego komiksowa #7