in , , , ,

Sex Story. Niesamowita historia seksu – Od Afryki po Azję [recenzja]

Czy pamiętacie francuski film animowany „Był sobie człowiek” (krótka notka na koniec), nie? To animacja pokazująca jak w prosty, a zarazem przystępny sposób pochylić się nad dziejami człowieka.

I tak samo jest w tych albumach: Sex Story. Historia seksu od małp do robotów i kontynuacji Sex Story. Niesamowita historia seksu – Od Afryki po Azję: oto pierwsza opowieść graficzna o historii seksualności w ciągu wieków na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji. Pozwala nam ona odbyć pełną humoru podróż przez wszystkie epoki rozkoszy na tych terenach. Niniejszy album pokazuje to, czego nie mają odwagi opowiedzieć autorzy opracowań historycznych, jak podaje notka wydawcy.

Już na początku lektury ogarnęło mnie wrażenie, że trafne jest skojarzenie z komiksami i filmami animowanymi dotyczącymi człowieka. Teraz, po latach, dorośli dostają również taką „pigułkę” wiedzy o historii rozwoju ludzkiej seksualności na przestrzeni wieków, na różnych kontynentach, obok religii i władzy. Ważne jest też delikatne i lekkie spojrzenie na formę graficzną przedstawiania poruszanych tematów. To niewątpliwie zasługa francuskiej rysowniczki. Ale zacznijmy od stwierdzenia zamieszczonego w opisie albumu Sex Story. Historia seksu. Od małp do robotów: ujawnia wszystko, czego nie ośmielają się opowiedzieć podręczniki do historii.

Kiedy pojawiła się pierwsza para? Skąd się wziął wstyd? A erotyzm? I miłość, ta niezwykła ludzka sprawa? Słyszeliście już o wielkich seksualnych świętach starożytności? A o wpływie mikroskopu na walkę z masturbacją?

Chcielibyście się czegoś dowiedzieć, ale wstydzicie się zapytać? Spokojnie! Dzieło to opisując obyczaje seksualne kultury zachodniej od zarania dziejów po czasy współczesne, odpowie (prawie) na wszystkie wasze pytania dotyczące seksu i miłości.

Sex Story burzy tabu otaczające sprawy seksu i proponuje nowe spojrzenie, łączące historyczne podłoże z lekką rozrywkową narracją.

Zakazany owoc, erotyczne wyczyny bogów, rozbudzenie zmysłów, obowiązek małżeński… Ale również nieznane zachowania seksualne pomnikowych postaci: od ekstrawagancji Kleopatry i homoseksualizmu Michała Anioła, po jeździeckie wyczyny królowej Wiktorii i księcia Alberta – przed naszymi oczami rozpościera się ogromny fresk historyczny i antropologiczny.
Ta dwustustronicowa opowieść pozwala spojrzeć na historię z innej perspektywy. Tu dowiecie się o seksie (prawie) wszystkiego.

Nie inaczej będzie też z Sex Story. Niesamowita historia seksu – Od Afryki po Azję, choć to pozycja nieco mniej objętościowa -128 stron, to nadal trzymająca poziom części pierwszej a poszerzającej nasze horyzonty o inne części świata i dotykającej innych kultur i religii, które miały wpływ na ludzką seksualność.

Philippe Brenot jest psychiatrą i antropologiem, dyrektorem kursów seksuologii na uniwersytecie Descartes’a w Paryżu.

Laetitia Coryn to autorka komiksów. Tworzy głównie dla magazynu „AAARG!”, zrealizowała wiele humorystycznych albumów komiksowych.

Laetitia Coryn (ur. 1984) – francuska artystka komiksowa, ilustratorka i aktorka dubbingowa.

W wieku piętnastu lat Coryn poznała artystę komiksowego Jean-Claude’a Mézièresa, który zainspirował ją do rozpoczęcia kariery ilustratorskiej. Następnie studiowała w École supérieure des arts et industries graphiques (ESAIG) w Paryżu, a w 2009 roku opublikowała swój pierwszy komiks w Glénat Editions.

W 2016 roku Coryn współpracowała z francuskim psychiatrą i seksuologiem Philippe’em Brenotem, aby opublikować Sex Story, komiks o kulturowej historii seksu. Szybko stała się bestsellerem we Francji i została przetłumaczona na kilka innych języków a teraz i na polski.

A na koniec powinniście mieć obie pozycje w swojej biblioteczce, ale nie dawajcie do czytania dzieciom, niech zaczną od czegoś sprawdzonego, z czym miałem skojarzenie czytając obie pozycje komiksowe…

Był sobie człowiek – pierwszy francuski serial animowany z cyklu „Było sobie…” wyprodukowany w 1978 roku dla France 3. Opowiada dzieje rodzaju ludzkiego od jego początków do wizji przyszłości po XX wieku. Nadawany w 26 odcinkach po około 25 minut. Jego autorem jest Albert Barillé. Motywem muzycznym otwierającym i zamykającym każdy odcinek cyklu jest fragment Toccaty i fugi d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Serial prezentujący, w przystępnej dla najmłodszych formie, historię świata i człowieka. W każdym z prezentowanych okresów historycznych pojawia się grupa tych samych bohaterów, z charakterystycznym brodatym Mistrzem na czele przypominającym obraz mędrca/boga, której życie powiązane jest w szerszy obraz historii z zachodzącymi na świecie przemianami i najważniejszymi wydarzeniami. W ten sposób prezentowana jest historia ludzi od czasów prehistorycznych aż do czasów dzisiejszych i futurystycznej wizji przyszłości…

Recenzja powstała dzięki współpracy reklamowej z Wydawnictwem Elemental.

Dane techniczne:
Scenariusz: Philippe Brenot
Ilustrator: Laetitia Coryn
Tłumacz: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Elemental
Seria: Sex Story
Format: 215 × 290 mm
Liczba stron: 128
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788396912589
Data wydania: 29 maja 2024

Kanał Komiksowy — reaktywacja po wakacjach

Cyberpunk 2077: Blackout [recenzja]