in , ,

Wernisaż wystawy Karola Kalinowskiego “Bohaterowie Kosmosu”

Galeria “Środek Komiksu” w Warszawie zaprasza na wystawę Karola KRL Kalinowskiego Bohaterowie kosmosu. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 18.00. Kuratorem wystawy jest Jana Sidorownin.

Lata 90. wspominane są przez wielu, jako złoty czas dla komiksu w Polsce. Nie dlatego, że scena komiksowa jakoś niesamowicie działała, ale dlatego, że komiksy, a konkretnie amerykańskie „zeszytówki”, były dostępne w każdym kiosku Ruchu. Jako dzieci pochłanialiśmy te komiksy, bo były czymś nowym, kolorowym i z zachodu. Choć na początku mogło chodzić o to, że są w nich bohaterowie strzelający laserami, latający czy potrafiący unieść niesamowite ciężary, to wraz z poznawaniem kolejnych historii dało się wyłuskać coś więcej. Oni wszyscy się znali, ich losy splatały się, a decyzje podjęte na łamach jednej z serii rzutowały na pozostałe. Te komiksy tworzyły uniwersum – wspólny świat, będący sceną na której toczą się przygody, często diametralnie różnych bohaterów.

Dziś mamy końcówkę drugiej dekady lat dwutysięcznych i pomimo starań nie udało się powrócić czasów, gdy „zeszytówki” królowały w kioskach. Parafrazując narratora z komiksu „Asterix i Obelix”- cała Polska porzuciła już marzenia o powrocie formatu zeszytowego do świadomości czytelnika komiksów. Cała? Nie!

Jest jeden (no dobra, nie jeden, ale to brzmi lepiej w duchu cytatu) gość, który stawia opór i walczy o „zeszytówki” jakie pamiętamy! Tym razem nie przybywa z usa, ale wprost z kr&l, czyli z królestwa fantazji, którym rządzi Karol „krl” Kalinowski. To on bierze na swoje barki renesans mody na „zeszytówki” i robi to z poszanowaniem wszelkich zasad. Od klasycznego amerykańskiego formatu wydań, przez 32-stronicową objętość. Nawet odtwarza w środku kiczowate reklamy rodem z wczesnych lat 90-tych. Każdy kolejny zeszyt projektu „Bohaterowie Kosmosu” gdzieś na dalekim planie, łączy się z poprzednim, tworząc jedno spójne uniwersum. Może to nie być jeszcze widoczne, ale oba wydawnictwa – „Furkot” i „Turbolechici” – mają miejsce w tym samym świecie. Z każdym następnym zeszytem będziemy odkrywać tę misterną sieć powiązań tworzących jeden wspólny i tętniący żyjący organizm.

A planowane są zupełnie nowe serie.

źródło: mat. organizatora

Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART.

H1 od Humanoids [Nowe Idzie #9]

Warsztaty podczas BETON 2018 [zapisy]