Zabić drozda autorstwa Lee Harper jest ponadczasową opowieścią o nierównościach na tle rasowym, która z czasem zyskała status kultowej. Książka ta doczekała się na przestrzeni lat kilku adaptacji, w tym filmowej nagrodzonej trzema statuetkami Oskarów. Niedawno do tej listy dołączyła wersja komiksowa za którą odpowiedzialny jest Fred Fordham – portrecista i ilustrator komiksowy. Jego adaptacja została zaakceptowana przez spadkobierców dorobku, zmarłej w 2016 roku, Harper Lee.
Teraz, dzięki wydawnictwu Jaguar, polscy czytelnicy mają okazję zapoznać się z tym niezwykłym komiksem.
Opis wydawcy:
Lata trzydzieste, południe Stanów Zjednoczonych. Wojna secesyjna dawno się skończyła, czarnoskórzy w teorii są już pełnoprawnymi obywatelami, jednak ani takimi się nie czują, ani też biała większość ich za równych sobie nie uważa.
W małym miasteczku Maycomb sześcioletnia Scout i jej starszy braciszek Jem pod troskliwą opieką ojca oraz ciemnoskórej kucharki Calpurnii dorastają i poznają nieoczywiste prawa rządzące ich światem.
Atticus, ich ojciec, jest adwokatem. Podejmuje się obrony czarnoskórego oskarżonego o gwałt na białej dziewczynie; obwinionemu grozi kara śmierci. Mieszkańcy Maycomb już wydali wyrok, „czarnuch” z pewnością jest winny. Jego obrońca ma przeciwko sobie całe miasteczko.
Dramatyczny przebieg rozprawy sądowej prowadzi do jeszcze dramatyczniejszych wydarzeń i pozwala odkryć prawdziwe oblicze prowincjonalnej społeczności. Rozjuszony motłoch przywdziewa wstrętne maski tępego rasizmu, lecz niespodziewanie objawia się też zwykła ludzka życzliwość, uczciwość, współczucie. Nieustraszony Atticus ma bowiem nie tylko śmiertelnych wrogów, może również liczyć na ciche wsparcie współobywateli oraz pomoc ze strony nieoczekiwanych sojuszników.
Niestety nie dane było mi zapoznać się z książką, a jedynie z ekranizacją kinową. Dlatego nie jestem w stanie porównać na ile komiks jest wierny materiałowi źródłowemu. Jednakże omawiany tu album tak jak i książka nie pozostawia czytelnika obojętnym na zaprezentowaną w fabule problematykę jakim jest rasizm. Lektura porusza i zmusza do myślenia oraz jest przystępna zarówno dla starszych jak i młodszych czytelników. Szczególnie dla tej drugiej grupy odbiorców, Zabić drozda jako powieść graficzna zapewne może okazać się atrakcyjniejsza od literackiego pierwowzoru. Albumy takie jak ten, udowadniają jak mylne jest stereotypowe postrzeganie, że komiksy są mało wymagającą intelektualnie rozrywką dla najmłodszych. Przy odpowiednim scenariuszu i autorach, komiks jako medium, może okazać się przystępnym narzędziem dydaktycznym.
Aby tak się stało, ważna jest odpowiednio przygotowana warstwa wizualna. Wszakże w obecnych czasach optyczne formy przekazu są najefektywniejszym sposobem dostarczenia informacji. Dlatego uważam, że zaadaptowanie do formy graficznej tej powieści, nadało jej drugą młodość. Proste lecz zarazem realistyczne ilustracje są czytelne, a doprawienie ich świetnie dobraną kolorystyką idealnie oddaje charakter powieści. To właśnie warstwa kolorystyczna potęguje u czytelnika doznania przy scenach mających zamiar np. ukazać sielski klimat wakacji czy poruszyć temat tajemnic miasteczka.
Słowa uznania należą się ilustratorowi za jego duży nakład pracy przy cieniowaniu swych prac. Szczególnie widać to przy kadrach, na których widnieją cienie powstałe przez światło słoneczne przebijające się przez korony drzew.
Co do formy wydania komiksu, to jest ona zadowalająca. Zastosowany format pozwala spokojnie przetransportować album w plecaku czy w średniego rozmiaru torebce. Miękka okładka ze skrzydełkami jest dla mnie osobiście zawsze mile widzianym elementem. Zastosowanie skrzydełek znacząco zabezpiecza kanty okładki przed uszkodzeniem przy wpychaniu komiksu między inne pozycje na półce.
Zabić drozda jest powieścią, której warto poświęcić uwagę w jakiejkolwiek jej postaci. Zwłaszcza w dobie narastającej nietolerancji. Jej komiksowa adaptacja pozwoli dotrzeć do odbiorców stroniących od kontaktu z literaturą. Ponadto, omówiony tu komiks stanowić może bogaty merytorycznie dodatek do kolekcji każdego komiksomaniaka. Polecam!
Dane techniczne:
- Autor: Harper Lee
- Scenarzysta: Fred Fordham, Harper Lee
- Ilustrator: Fred Fordham
- Tytuł oryginalny: To Kill a Mockingbird
- Wydawnictwo: Jaguar
- Format: 160×230 mm
- Liczba stron:288
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
- ISBN-13: 9788376868615
- Data wydania: 29 styczeń 2020
- Cena okładkowa: 49,90 zł
Pingback:Zmysły [Recenzja] – BETONiarka.net